popularne tematy: serwery

Tworzenie domeny i dołączanie klienta do domeny – na przykładzie Windows Server 2008 R2

Active Directory jest jedną z ważniejszych rzeczy na egzaminie potwierdzającym kwalifikację E.13. Bez jego pomocy nie skonfigurujesz np. profilu mobilnego. Dziś na łamach postu pokażę Ci jak za pomocą maszyn wirtualnych stworzyć sieć opartą o domenę.

Maszyna wirtualna

O dodawaniu maszyny na listę nie będę opisywał. W przypadku Server 2008 R2 musisz mieć wsparcie dla wirtualizacji 64-bitowej. Często ta funkcja jest wyłączona w Twoim komputerze i włączysz ją w Biosie lub UEFI . Serwer musi mieć dwie karty sieciowe i konfiguracja jest pokazana na tej ilustracji.

Windows Server 2008 R2 jako consensus uniwersalności

Chciałem zawsze mieć malutki serwer na swoje pliki i mieć dostęp na każdym komputerze i VPN. Jednak mógłbym napisać o konfiguracji na dowolnym distro Linuksa dla serwerów, lecz chciałem mieć mały kompromis w postaci możliwości pracy jak na zwykłym komputerze. W tym poście chciałbym przedstawić konfigurację dwóch rzeczy, czyli serwera plików, VPN oraz funkcji takich jak możliwość pracy WiFi w tym systemie i środowiska pulpitu Areo. Jak coś wpadnie mi do głowy to w trakcie pisania.