popularne tematy: hobby

Jantar 0801 — najbardziej tajemniczy polski mikrokomputer

Przedstawiam Wam jedyne oficjalnie dostępne informacje dotyczące najbardziej enigmatycznego mikrokomputera, który był produkowany w Polsce. Jest ich jak na lekarstwo, gdyż dzisiaj tytułowemu Jantarowi poświęca się dużo mniej uwagi niż innym krajowym mikrokomputerom z lat osiemdziesiątych, takim choćby jak: Meritum (I-III), Mazovia 1016, Krak-86 czy Elwro 700 Solum. Najlepiej to zresztą widać po tym, że nie został uiszczony na wikipediowej liście „

VPlayer — dinozaur wśród polskich playerów

Program ten należał do elity naszych odtwarzaczy plików wideo, choć cieszył się nieznacznie mniejszą popularnością od ALLPlayera, BESTplayera i SubEdit-Playera. Nie oznacza to jednak, że VPlayer w czasie swojej świetności przegrywał z tą trójką pod względem oferowanych możliwości. Co więcej, jako jeden z pierwszych rodzimych playerów był w stanie obsługiwać wyświetlanie napisów do odtwarzanych filmów.

Powrót Fotera, czyli najkonkretniejszy bank darmowych zdjęć znów działa w najlepsze

8 dni temu opublikowałem na blogu artykuł pt. „Nie działają zasoby zdjęciowe na Foter. Czy to koniec słynnego banku z darmowymi zdjęciami?”. Przyznam, że w tym czasie byłem pełen obaw czy ten bank zdjęć na nowo zacznie działać. Wszak jego wyszukiwarka była bezużyteczna już od blisko tygodnia, zatem sytuacja była mało wesoła.

Słowem wyjaśnienia

Jednak w dniu wydania tej publikacji skomentował ją na moim fanpage'u

Nie działają zasoby zdjęciowe na Foter. Czy to koniec słynnego banku z darmowymi zdjęciami?

Nazwa tego serwisu zapewne jest znana osobom, które do swojej pracy potrzebują nieodpłatnie zdjęć dostępnych na licencjach Creative Commons. Są one o tyle przydatne, że gdy prowadzi się działalność niezarobkową, to można je kopiować i rozpowszechniać bez naruszenia praw autorskich. Foter przez wiele lat oferował olbrzymie zasoby tego typu fotografii — według zasady dla każdego coś dobrego.

SubEdit-Player – legendarny polski odtwarzacz plików wideo z opcją edytora napisów i jego tajemniczy autor

W pierwszej dekadzie XXI wieku Polska miała jedne z najlepszych odtwarzaczy plików filmowych na świecie. Było to zasługą takich programów jak ALLPlayer, BESTplayer, VPlayer, CinemaPlayer i SubEdit-Player. Właśnie ponad 20-letniej historii kultowego już SubEdita będzie dotyczył ten wpis. Nadarza się zresztą ku temu stosowna okazja, bo już od dobrych kilku lat słuch o nim zaginął. Jest to o tyle dziwne, że SubEdit-Player ciągle można użytkować, aczkolwiek trzeba podjąć w tym celu szczególne działania.

Blog DP — moje podsumowanie 2020 roku i plany na kolejne 365 dni

Jako bloger miniony rok uważam za intensywny pod względem twórczym, ponieważ w trakcie jego trwania wydałem rekordową liczbę publikacji. W tym podsumowaniu natomiast zademonstrowałem stan ich wyświetleń i największych osiągnięć. Zatem bez zbędnego przedłużania przedstawiam Wam moje tamtegoroczne statystyki blogowe, posiłkując się odpowiednimi screenami i wordpressowskimi podsumowaniami.

Chyba lepiej już być nie może

W 2020 roku na dobroprogramowym blogu wydałem łącznie 45 artykułów, z których każdy trafił na główną portalu.

Darmowe programy do przerabiania zdjęć. Świetne w użytkowaniu i bez potrzeby instalacji

Przedstawiam tu osiem programów, na których w bardzo prosty sposób można przerabiać wybrane zdjęcia. W poczet ich wchodzą działające online: edytory graficzne i zdjęciowe. Mają one zbliżone możliwości jak komercyjne programy tego typu, jednak wszystkie można używać za darmo i nie wymagają instalowania. Myślę, że znajdzie się tutaj wiele osób, którym ten zestaw przynajmniej częściowo przypadnie do gustu.

Ruskie gierki, czyli jak sowieckie kieszonsolki wypromowały przenośne granie w Polsce

Tę serię konsol gier wideo na przełomie lat 80. i 90. tworzyła radziecka Elektronika. Fakty są takie, że jej modele były pierwszymi ogólnodostępnymi przenośnymi konsolami na terenie Polski. Więc na ruskich gierkach większość Polek i Polaków w owym czasie po raz pierwszy miała możliwość grania zawsze i gdziekolwiek im się chciało, np. w podróży, czy kolejce do lekarza.

Trzy bezpieczne polskie serwisy fotoblogowe dla osób kochających robić zdjęcia. Dwa darmowe i jeden płatny

Zaprezentowałem tutaj szczegółowo trójkę najkonkretniejszych serwisów fotoblogowych w Polsce. Istnieją one od wielu lat i ciągle udaje im się całkiem przyzwoicie funkcjonować. Ten stan rzeczy najlepiej poświadczy fakt, że ciągle posiadają wielotysięczne grono użytkowniczek i użytkowników. Na przekór temu, iż prowadzenie bloga zdjęciowego nie jest już tak popularne w naszym kraju, jak jeszcze kilka lat temu. 

Zanim jednak zacznę je opisywać najpierw przedstawię wikipediową definicję czym tak naprawdę jest fotoblog: 

Top 5 serwisów czasopismowych, na których płaci się za treści premium. Czy to czeka inne portale i wortale?

W tym felietonie poświęcę wiele miejsca pięciu najpopularniejszym serwisom internetowym, które podlegają znanym czasopismom i użytkuje się je tylko poprzez wykupienie tzw. usługi Premium. A jak wyceniają ją owe serwisy czasopismowe i czy „normalne” portale oraz wortale internetowe także wprowadzą płatne treści? Na te pytania odpowiem w dalszej części tekstu.

Chcesz przeczytać coś ambitniejszego? To płać!

Najbardziej znanymi płatnymi serwisami czasopismowymi są: wyborcza.pl, newsweek.pl, premium.wprost.pl oraz pb.pl i forbes.pl.