Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X
popularne tematy: internet

Aktualizacje Windows 10 na dobre i na złe w testach odtwarzania muzyki z Firefox

Windows 10 kojarzyłem w poprzednim wpisie z syzyfową pracą, bo w rozwój tego zaawansowanego systemu operacyjnego włączono bardzo intensywną działalność marketingową, w której bezmyślnie adoptowane są mechanizmy biznesowe wykreowane przez media ukierunkowane na populizm. Nie chodził mi o teoretyczne rozważanie tych działań, a o praktyczne warunki dla testów PC. Interesują mnie nowe okienka, bo przyczynią się do dynamicznego rozwoju komputerów dedykowanych, które będą się sprawdzały m.in. w roli domowego serwera muzyki. W takim serwerze nie zauważyłem jeszcze istotnych zmian z nowym OS Microsoft, by uzyskać lepszą jakość odtwarzania muzyki i chwilowo mogę swobodnie ograniczyć się do poprzedniej wersji. Inaczej wygląda sytuacja z muzyką transmitowaną w sieci, gdzie słyszę pewną poprawę z najnowszymi okienkami. Teraz dla większości melomanów zakup muzyki na płycie zapewnia najlepszą jakość jej odtwarzania, ale pojawiają się serwisy, które mogą ograniczyć udostępnianie nowych nagrań wyłącznie dla transmisji przez Internet i nie jest pewne, czy można będzie zapisać ją bezstratnie na dysk domowego serwera.

Anna Rymsza opublikowała niedawno

Audiosfera piwnego konsulatu przy Rondzie Niemena i transmisji internetowych

TVP emitowała niedawno program „Sonda”, w którym poruszono temat reakcji mózgu na obraz, który widzi nasze oko. Widziałem tylko krótki fragment programu, gdy rozmawiałem ze znajomymi i przypuszczam, że chodziło o to, jak nasz umysł dostosowuje się do otaczającej rzeczywistości. Ze słuchem jest podobnie i docierające do nas dźwięki rozpoznajemy na podstawie tego co mamy już w pamięci. Przypomniało mi się to w Konsulacie Dobrego Piwa, który otwarto niedawno w Sopocie przy Rondzie Niemena. W suficie zamontowane są klasyczne dla takich instalacji głośniczki, ale w odróżnieniu od innych barów muzyka z nich nie jest przesterowana i brzmi całkiem sensownie.Wpadłem tam w niedzielę na małe espresso i przywitały mnie z głośniczków jakieś francuskie utwory, których brzmienie było z lat 60 i późniejsze. Spytałem, czy to Silvie Vertan. Uśmiech barmanki potwierdził, że trafiłem w dziesiątkę, ale nie było szans porozmawiać z nią na ten temat, bo miała sporo gości. Z przyjemnością posłuchałem tej muzyki i bogactwa jej aranży. W polskojęzycznej informacji Wikipedii jest minimalny wpis na temat tej piosenkarki i nie widać tam, że pisali dla niej najlepsi i miała imponującą karierę.

Antydemokracja w Internecie na opak kontrolowana

Były monopolista szwedzkiej telefonii zaoferował swoim klientom bezpłatny dostęp do wybranych serwisów internetowych. Zbudziło to dyskusję w szwedzkich mediach, że jest to niezgodne z nowymi dyrektywami Unii Europejskiej, które mają zagwarantować demokrację w Internecie. W tej perspektywie ma to zostać rozpatrzone sądowo.

Zamieszanie medialne powstało nim decyzje UE weszły w życie i wygląda na to, że ktoś coś niedokładnie zinterpretował. W szumie medialnym zawsze jest trudno odszukać, co jest faktycznym tematem. Najkrócej mówiąc UE zakazuje transmisji uprzywilejowanych. W takiej uproszonej definicji darmowe udostępnianie można tak zrozumieć. Nie o to jednak chodzi UE, a o szybkość transmisji, czyli by uprzywilejowane dane nie były dostarczane przed innymi.

Kontrola techniczna dostępu w instalacjach sieciowych jest od lat ciekawym tematem dla Szwedów, bo wśród 8 milionów obywateli bardzo wielu aktywnie uczestniczyło w tworzeniu systemu, bez którego globalna eksplozja telefonii komórkowej była niemożliwa. Wcześniej szwedzkie rozwiązania w centralach telefonicznych miały najwyższą światową renomę i były dumą Szwedów, więc zainteresowanie tematem trwa już od wielu pokoleń.