popularne tematy: inne

Gdyby Hot Zlotu nie było, należałoby go wymyślić

Witam wszystkich serdecznie. Na początku chcę podkreślić, że wpis nie jest sponsorowany. Nie będzie też lokowania produktów, ani autopromocji. Zdjęć też nie będzie.. jestem pewien, że redakcja DP nie pozwoli, aby nie pojawiła się jak co roku fotorelacja (umieszczanie zdjęć z tej imprezy i tak nie odda tego co w niej najważniejsze). Jeżeli ten wstęp nie zniechęcił potencjalnych czytelników to zapraszam do dalszej lektury.

Hot Zlot (2018) po raz pierwszy:)

W tym roku po raz pierwszy udało mi się dostać na Hot Zlot. Starałem się o to wcześniej dwa razy.

Cyfryzacja TV - cywilizacyjny skok.. dla wybrańców (na przykładzie Nowej Rudy - Drogosławia)

Jak zapowiedziałem w jednym z poprzednich wpisów dziś poruszę temat związany z cyfryzacją telewizji. Cyfryzacją, która po zakończeniu procesu została hucznie ogłoszona wielkim "sukcesem", "skokiem cywilizacyjnym" itp. Cóż jak to mówią "żeby kózka nie skakała..:)"

Czasy analogu

Zacznę może od rzeczy najważniejszej.. zanim ktokolwiek na terenie miasta Nowa Ruda mógł marzyć o odbiorze telewizji cyfrowej królował miłościwie nam panujący analog.

Open Source dla studenta, inżyniera i nie tylko.. cz.1 - FreeCAD

W ciągu ostatnich kilku tygodni w moim życiu zaszły spore zmiany jeśli chodzi o karierę zawodową. Jako absolwent Uniwersytetu nie posiadam inżynierskiego wykształcenia, co szczególnie dotkliwie odczułem podczas poszukiwania nowego miejsca pracy. Niemniej jako osoba chętnie ucząca się nowych rzeczy postanowiłem nadrobić, chociaż w niewielkim stopniu moje braki związane z nieznajomością rysunku technicznego, oraz projektowania w CAD.

"Specjalne" anteny do DVB-T

Jakiś czas temu opisywałem troszkę swoich doświadczeń i trudności z odbiorem polskich programów cyfrowych. Dziś, jak to co jakiś czas mi się zdarza, zerknąłem na stronę SATKuriera coby dowiedzieć się czy coś ciekawego mnie nie ominęło. Newsy jak newsy nie wniosły w sumie niczego nowego, jednakże moją uwagę przykuł poniższy baner reklamowy:

Jaka antena do DVB-T?

Tak się składa, że mam bardzo podobną antenę innego producenta. Tyle, że jej producent nigdzie nie napisał o tym aby była jakaś specjalna do DVB-T..

XBMC "kombajn" którego twórcy mogą być dumni ze swego dzieła

Około rok temu zainstalowałem na swoim Ubuntu XBMC w wersji 11. Pierwsze odpalenie sprawiło, że zakochałem się w tym programie. Szczerze powiedziawszy jako użytkownik komputera głównie w domowych zastosowaniach kiedy usłyszałem o tym, że będzie następna wersja tego programu pomyślałem, że Twórcy niewiele mogą już w nim poprawić, a nawet jeśli to zmiana będą z mojego punktu widzenia kosmetyczne i raczej w wyglądzie (tapetki, tła itp.). Dziś zaktualizowałem moją jedenastkę do XBMC 12 Frodo i przy okazji zajrzałem na stronę twórców aby sprawdzić co tak naprawdę się zmieniło.

Cyfracja, albo inaczej cyfryzacja TV po polsku

Na temat DVB-T poczyniono już kilka wpisów na blogach DP w których skupiano się głównie na aspektach technicznych wdrażania naziemnej telewizji cyfrowej (NTC). Jak każda technologia również i ta ma swoje wady i zalety w porównaniu chociażby z sygnałem analogowym. Większość ludzi cieszy się na wieść o tym, iż skończy się era śnieżenia na ekranie a wprowadzony zostanie krystalicznie czysty obraz i więcej kanałów.

e-Deklaracja na Ubuntu, czyli jak rozliczyć się z podatku na linuksie

Początek nowego roku to czas nowych inicjatyw i działań, ale również podsumowań. Do jednego z tych podsumowań należy rozliczenie się z podatku za rok ubiegły. Czas na to mamy ograniczony w zależności od rodzaju wykonywanej pracy (czyli rodzaju formularza który musimy złożyć) do odpowiednio: 31 stycznia (PIT 16A, 19A, 28), 28 lutego (PIT 40, 40A), lub też najczęściej 30 kwietnia (PIT 36, 36L, 37, 38 i 39). Szczęśliwi Ci którzy dochodu nie mają i rozliczać się nie muszą:D Dla pozostałych wiele organizacji udostępnia różnego rodzaju programy do rozliczeń.