popularne tematy: oprogramowanie

Intuicyjność systemu Windows na przykładzie zmiany domyślnej przeglądarki – studium (ciężkiego) przypadku

Przychodzi w życiu taki moment, w którym ma się przejmujące wrażenie kompletnego zestarzenia i nieprzystosowania do panujących w świecie realiów. Jest jednak cień nadziei, że to nie moja ignorancja postępuje, tylko powiększa się głupota otaczającego nas świata, a w tym wypadku, systemu Windows. Oceńcie to jednak sami na podstawie tego przypadku, który przydarzył mi się dzisiaj z rana.

Ostatnio podczas instalacji Firefoksa ustawiłem sobie tę przeglądarkę jako domyślną.

O zalecanej aktualizacji KB2871690, która kładzie wirtualny Windows na łopatki

Wydawałoby się, że nie ma nic bardziej koszernego niż uruchamianie maszyn wirtualnych z systemem Windows na hypervisorach opartych o system Windows - w tym przypadku Hyper-V. Co będzie działać lepiej niż Windows wirtualizowany na Windows? Okazuje się jednak, że i tu zdarzają się problemy, o których nawet największym filozofom-sceptykom Microsoftu się nie śniło. Taki właśnie problem postanowiłem opisać, bo mimo że od jego ujawnienia mija już drugi miesiąc, to nadal brak jakiegokolwiek oficjalnego stanowiska czy artykułu KB z zaleceniem, jak go rozwiązać.

Rzecz jest niebagatelna.

Intuicyjność i ergonomia Modern UI w praktyce — studium przypadku

Wiele się mówi i pisze o interfejsie Modern UI. Tu osobista dygresja: jakoś nie mogę przeboleć zmiany nazwy tego „produktu”, ale niestety rozumiem prawa rynku, a zwłaszcza rynku praw ;) Metro czy Modern UI, na myśl powinny przychodzić pojęcia takie jak ergonomia, intuicyjność, wygoda i szybkość pracy, jak mawia sam Microsoft — content before chrome. I ja właśnie o tej ostatniej zasadzie chciałem trochę się rozpisać, a do spisania tych przemyśleń skłoniła mnie bezpośrednio dodana wczoraj recenzja do naszej

Siri, gdzie moje prezenty?

Apple przed Świętami wypuścił spot, który podobno uznany został za najbardziej efektywną reklamę minionych Świąt. W spocie wystąpili Święty Mikołaj i jego iPhone 4S z Siri, osobistym cyfrowym asystentem. Jak dotrzeć do domu Charliego?, Czy w Cleveland jest dziś zimno?, Jak wygląda reszta mojego dnia? (odpowiedź: Masz dzisiaj 3,7 miliarda spotkań). Zresztą zobaczcie sami...

Wszyscy jesteśmy tylko ludźmi

Jak niektórzy z Was wiedzą, serwery portalu dobreprogramy to w większości maszyny wirtualne pracujące w oparciu o rozwiązanie Citrix XenServer. Nigdzie nie ukrywamy, że korzystamy z licencji bezpłatnych, które są ograniczone funkcjonalnie i pozbawione oficjalnego wsparcia technicznego. Ta ograniczona funkcjonalność nam w zupełności wystarcza, a z problemami radzimy sobie sami.

Kilka słów o robieniu screenshotów na smartfonach i tabletach

W naszym labie recenzujemy rozmaite sprzęty i często bardzo ważnym elementem takich recenzji są screeny, nie tylko zdjęcia zrobione aparatem. Pomyślałem, że przedstawię Wam krótką instrukcję wykonywania screenów na różnych systemach mobilnych.

iOS (iPad, iPhone itd.)

Aby wykonać screena, należy przytrzymać przycisk Home, a następnie krótko nacisnąć przycisk On/Off. Obraz wyświetlany w tym momencie na ekranie zapisuje się w albumie tam, gdzie zdjęcia z aparatu.

Wizyta w ESET HQ, premiera na żywo i... zgubiony iPad

Nareszcie znalazłem chwilę, by podzielić się kilkoma ciekawostkami z niedawnej wizyty w centrali firmy ESET. dobrychprogramy już drugi raz otrzymały zaproszenie na bardzo kameralne spotkanie dziennikarzy wybranych polskich redakcji (poprzednie odbyło się w 2009 roku), ale ja sam miałem przyjemność zjawić się w Bratysławie po raz pierwszy.

Nawet gdybym wcześniej nie wiedział, że ESET to firma słowacka z siedzibą w Bratysławie, to wcale bym się nie zdziwił.

Czym jest wydanie w świecie portali z oprogramowaniem?

Niniejszym postem chciałbym otwarcie zaprotestować przeciwko krzywdzącym komentarzom, jakie notorycznie pojawiają się pod newsami na temat nowych wersji przeglądarki Firefox czy na przykład, tak jak dzisiaj, Thunderbirda. Te komentarze krzyczą: wprowadzacie czytelników w błąd, to nie jest wersja stabilna, to beta!. Wygląda jednak na to, że na skutek dziwnej polityki wydawniczej Mozilli temat będzie wałkowany za każdym razem od nowa, nie łudzę się że mój wpis cokolwiek tutaj zmieni.