popularne tematy: serwery

O zalecanej aktualizacji KB2871690, która kładzie wirtualny Windows na łopatki

Wydawałoby się, że nie ma nic bardziej koszernego niż uruchamianie maszyn wirtualnych z systemem Windows na hypervisorach opartych o system Windows - w tym przypadku Hyper-V. Co będzie działać lepiej niż Windows wirtualizowany na Windows? Okazuje się jednak, że i tu zdarzają się problemy, o których nawet największym filozofom-sceptykom Microsoftu się nie śniło. Taki właśnie problem postanowiłem opisać, bo mimo że od jego ujawnienia mija już drugi miesiąc, to nadal brak jakiegokolwiek oficjalnego stanowiska czy artykułu KB z zaleceniem, jak go rozwiązać.

Rzecz jest niebagatelna.

O diodzie, co chodziła na skróty

Nie wiem czy się ze mną zgodzicie, ale uważam, że każdy dobry administrator powinien liznąć trochę wiedzy na temat programowania i wiedzieć, w jaki sposób ułatwić sobie życie pisząc mniej lub bardziej skomplikowane skrypty tudzież miniaplikacyjki.

Transmisja z HotZlotu 2012 od kuchni

Chciałem dzisiaj podzielić się z Wami kilkoma spostrzeżeniami na temat transmisji, jaką udało nam się przeprowadzić w trakcie tegorocznego HotZlotu w malowniczo położonym Zamku na Skale w Trzebieszowicach koło Lądka Zdroju. Wiele osób na miejscu widząc mnie biegającego z notebookiem i kamerami pytała, jak to działa.

O diodzie, co używała tylko IPv6

Wczorajsze zadanie specjalne było chyba najprostsze ze wszystkich - nie byłbym sobą, gdybym nie przemycił czegoś związanego z IPv6, a jako że mimo wszystko IPv6 jest całkiem mocno związane z Windows Server 2012 (vide chociażby DirectAccess), czuję się usprawiedliwiony :) Zadanie jak zwykle polegało na tym, aby coś zrobić i na tym, aby na coś wpaść, choć tutaj akurat większy ciężar spoczywał chyba na tym bardziej przyziemnym aspekcie, czyli na robótkach ręcznych. Zacznijmy jednak od początku.

W treści zadania znowu nie mieliśmy tradycyjnego pytania.

Source-based routing w Linuksie w 5 minut

Vyatta, której namiętnie używamy na naszych głównych, jak i mniej głównych routerach nie obsługuje tzw. "source-based routingu", czyli routingu, który inaczej traktuje klientów pochodzących z różnych adresów IP. Temat ten wałkowany jest od lat na forach Vyatty i od lat jej producent obiecuje, że implementacja SBR pojawi się w końcu w kolejnej wersji. Niestety tak się nie dzieje... Można się z tym pogodzić albo... pogrzebać trochę w bebechach leżącego u podstaw Vyatty Debiana.