popularne tematy: porady

Sposoby montażu SSD w laptopie

Dyski SSD w ostatnim czasie bardzo staniały i są montowane nawet w typowo marketowych laptopach. Coraz więcej ludzi chce także wymienić w swoim laptopie powolny HDD na szybki SSD. Niektóre laptopy posiadają miejsca montażowe na dyski mSata lub M.2. Moim wpisem chcę trochę rozjaśnić sytuację o wyborze dysku SSD do laptopa.

SATA 2.5"

Najtaniej i najprościej założymy standardowy dysk o rozmiarze 2.5 cala. Miejsce na montaż takiego dysku posiada każdy laptop, a niektóre pozwalają na montaż więcej niż jednego dysku (np. Clevo P751ZM).

Sony Micro Vault vs SanDisk Dual USB Drive 3.0 — szybki pojedynek pendrive'ów z OTG

Niewielka ilość wbudowanej pamięci w telefonie oraz coraz większa niechęć producentów do instalowania slotów na karty pamięci może sprawić użytkownikowi niemały problem. Jeśli robimy dużo zdjęć lub kręcimy filmy szybko może nam zabraknąć pamięci. Jak sobie z tym poradzić? Kupić pendrive ze złączem microUSB.

Przetestuję dzisiaj dwa pendrive'y, które mozemy podłączyć do telefonów wspierających USB OnTheGo (Symbian, Android): SonyMicro Vault oraz SanDisk Dual USB o pojemności 16 GB.

Jak odzyskać miejsce na dysku po aktualizacji do Windows 10?

Cześć,

Zaktualizowałem Windowsa 8.1 na moim laptopie do wersji 10 i ze ~115 GB miejsca zostało mi tylko 90 GB. Ubyło około 25 GB, czyli trochę za dużo jak na pozostałości po starym systemie. Sam folder Windows.old (pliki potrzebne do przywrócenia Win8) zajmuje u mnie 18,2 GB, do tego dochodzą foldery $Windows.~WS oraz $Windows.~BT zawierające pliki potrzebne do zaktualizowania. Foldery te są w zasadzie niepotrzebne jeżeli nie mamy zamiaru wracać do poprzedniej edycji systemu.

A więc ...

Test na szybko - HP Pavilion 15-g005sw z procesorem AMD Kabini E1-2100

Ostatnio w moje ręce wpadł laptop HP 15-g005sw z systemem Windows 8.1. Nie jest to laptop z wysokiej półki, a z najniższej. Kilka miesięcy temu sprzedawany był w popularnej sieci dyskontów w cenie 1199 zł. Jak się sprawuje to cudo?

Wygląd zewnętrzny

Wbrew pozorom nie jest to kompletna tandeta, ale HP nie ma się także czym pochwalić. Z zewnątrz jest całkiem nieźle. Czarny spód oraz matowa, czarna pokrywa z logiem Hewlett-Packard. Tak prezentuje się ten laptop z zewnątrz.

Z przodu producent umieścił czytnik kart SD.

Test kilku pendrive'ów USB3.0 oraz USB2.0

Prędzej, czy później każdy użytkownik komputera potrzebuje poręcznego przedmiotu do przenoszenia danych. Do tego celu idealnie nadaje się pamieć przenośna, czyli znany od lat pendrive. Standard USB3.0 pozwolił na znacznie szybsze transfery i skutecznie wyparł przestarzały USB2.0. Dzisiaj przetestuję kilka tanich modeli pendrive'ów.

GOODRAM Point 3.0 32 GB

  • Pojemność (po sformatowaniu): 31.0 GB (29 569 MB)
  • Deklarowana szybkość odczytu i zapisu danych: 150 MB/s i 20 MB/s
  • Cena: od ~72,00 zł