popularne tematy: urządzenia mobilne

Aplikacje webowe — niby trwa ich era, a ja nadal wolę desktop

Naturalnym tokiem ostatnich lat – sporo systemów i aplikacji, zmierza w kierunku aplikacji webowych. Korzystamy w ten sposób z wielu rzeczy – sklepy internetowe, systemy B2B, Netflix, Office, systemy CRM i CMS etc. Myślę, że nie będzie przesadą, iż w wielu przypadkach – to właśnie dla przeglądarki internetowej, uruchamiamy komputer i urządzenia mobilne.

Dawniej aby skorzystać z jakiegoś programu, należało go wpierw zainstalować.

Mam dość ładowania smartfona...

Używamy smartfonów codziennie. Choć zamknięte w małej obudowie, to mocą obliczeniową przewyższają komputery sprzed parudziesięciu lat. Wspominam do dziś mojego blaszaka, który w 1999 roku był osiedlową rakietą. Posiadał on procesor P400MHz, 64MB RAM i 16MB kartę graficzną. Dziś trzymam w ręku już trzyletniego smartfona, który posiada czterordzeniowy procesor 1.2GHz, 1GB RAM, a układ graficzny wyprzedza wszystko, co potrafiła Riva TNT w starym PC.

Rezygnacja ze smartfona — dylemat ciężki, lecz może słuszny?

Obecnie smartfony są niemal nieodłącznym elementem naszych kieszeni. Służą praktycznie do wszystkiego – słuchania muzyki, surfowania w sieci, oglądania filmów, lokalizacji poprzez GPS. Dopiero na końcu listy znajdują się najważniejsze funkcje – dzwonienia oraz wysyłania wiadomości sms :-)

Rozwój i popularność smartfonów sprawiły, że jest to dziś standardowy typ telefonu. Coraz gęstsze ekrany o wysokiej rozdzielczości, więcej cali (deska do chleba w kieszeni), coraz mocniejsze procesory, a bateria nadal karygodnie słaba.

Handheldy – smutna nisza grania mobilnego

Obecnie otrząsamy się powoli z marketingowego boomu, który wieścił erę nieuchronnego Post-PC. O ile jednakże era ta nie sprawiała, iż pozbyliśmy się wysłużonych komputerów PC i laptopów zastępując je tabletami i smartfonami, tak niezaprzeczalnie sprzęty mobilne umocniły się w życiu codziennym na tyle, iż choćby migracja ze smartfona na klasyczny telefon – nie mogłaby się obejść bez wyrzeczeń.

Wymyślona lub częściowo prawdziwa era Post-PC sprawiła też, że urządzenia mobilne umocniły swoją pozycję również jako sprzęty służące do grania – w pociągu, autobusie czy domu.