popularne tematy: linux

Intel NUC, PXE i OpenELEC

Miało być o mojej nowej stacji meteo (takiej prostej wersji na ethernecie z temperaturą, ciśnieniem, wilgotnością, poziomem nasłonecznienia, w porywach do ultradźwiękowego pomiaru siły i kierunku wiatru) ale ciągle zaliczam z tym jakieś opóźnienia, a to czujniki nie dotarły albo jak teraz śruby do obudowy są za krótkie i potrzebuję nowych. Więc pogoda - to później, a teraz korzystając z okazji upolowania NUCa w blogierskim konkursie dp, coś o nim.

Mój NUC oparty o Celerona Ncośtam i całe zero pamięci RAM.

Zrobiłem sobie zegar v2.2

Miało być coś innego tym razem, ale drony poczekają do przyszłego roku, bo plany są na zrobienie takiego co będzie latało 20-40 minut. Teorię mam, ale przetestować muszę. Tymczasem znów zrobiłem sobie zegar, sort of. Właściwie to kiedyś zrobiłem sobie zegar z zegarem (RTC) i złączką pozwalającą na podłączenie go do raspberry-pi, pełnił dwie funkcje - pokazywał godzinę i robił za źródło czasu dla rpi po jej włączeniu. Działało to na ATmega8, miało softwareowy multiplekser i miejscami nawet barometr.

raspberry-pi i wyświetlacz led

... a także barometr i podtrzymywany bateryjnie RTC.

Jak wiemy (lub zaraz się dowiemy), r-pi poza standardowymi złączami "komputerowymi" z rodziny hdmi czy USB, posiada także zestaw szpilek oznaczonych "gpio". Do tego złącza można podłączyć różne dziwne rzeczy jak sensowy, wyświetlacze i całą masą innych bzdur. Po ostatnio stworzonym włączniku urządzeń zasilanych z 230V przyszedł czas na ledowy wyświetlacz z gratisami. A dojdzie jeszcze mała klawiatura sterująca