popularne tematy: gry

Retromaniak: Manic Miner – pierwsza gra komputerowa w którą grałem

Czy pamiętacie pierwszą grę komputerową w którą graliście? Ja pamiętam doskonale – była to gra Manic Miner odpalona u kolegi na komputerze Elwro 800 Junior (polski klon ZX Spectrum), bodajże pod koniec 1987 roku.

Żeby zagrać w Manic Minera trzeba było mieć anielską cierpliwość. Grę wczytywało się bowiem z klasycznego magnetofonu kasetowego podłączonego do komputera.

Jak to jest z tymi aplikacjami z Androida na smartfonie Jolli?

Jednym z potencjalnych asów w rękawie nowego systemu Sailfish OS jest możliwość uruchamiania gier i aplikacji napisanych dla systemu Android. Kompatybilność w tym zakresie jest oczywiście ograniczona, niemniej jednak i tak znacząco ułatwia to start "nowej" platformy (w rzeczywistości startuje ona także z szeregiem natywnych programów napisanych dla Sailfisha lub MeeGo).

Funkcjonalność ta sama w sobie nie byłaby z pewnością dużym atutem gdyby wymagała umiejętności geeka. Jak pamiętacie z moich wpisów, na Nokii N9 dało się

Nokia N9 tips & tricks cz. 57 — EmuMaster i gamepad od PlayStation 3

Proszę pana, ja jestem umysł ścisły. Mnie się podobają melodie, które już raz słyszałem. (...) No jakże może podobać mi się piosenka, którą pierwszy raz słyszę.

Słowa inżyniera Mamonia z kultowego „Rejsu” mogę odnieść do samego siebie, choć nie w kwestii muzyki, ale... gier. Wielkim sentymentem darzę bowiem stare, klasyczne tytuły, zarówno te z 8-bitowców, konsolek Nintendo, jak i Amigi.

Jak działa Android na Nokii N9?

Od blisko 3 tygodni możemy cieszyć się z Androida ICS na Nokii N9. Co najważniejsze, system ten instaluje się „obok” natywnego MeeGo Harmattan, dzięki czamu z niczego nie trzeba rezygnować. Zyskujemy zaś możliwość uruchamiania całej masy aplikacji i gier.

Instalacja do prostych nie należy, jakby tego było mało wiąże się z utratą gwarancji — zakładam więc, że mało kto się na nią zdecyduje.

Warto zagrać: Palat i Smoke The Bugs!

W cyklu gier, w które warto zagrać, chciałbym polecić Wam dwie kolejne pozycje — Palat i Smoke The Bugs!

Szczególnie przypadła mi do gustu ta pierwsza, Palat to bowiem klon legendarnego Tetrisa. Całkiem udany zresztą. Jeżeli graliście kiedykolwiek w tę grę to zapewne wiecie, że kluczowym elementem jest sterowanie — zwykle kursorami obracało się klocki, a spacją je zrzucało. W przypadku Nokii N9 bez sprzętowej klawiatury sterowanie jest większym wyzwaniem.

Warto zagrać: Fruit bug

Dawno nie pisałem o żadnej grze, dziś jest jednak dobra okazja. W sklepie Nokii pojawił się właśnie sympatyczny Fruit bug, notabene autorstwa Nokii właśnie.

Zasady są bardzo proste. Naszym zadaniem jest nakarmienie małego robaczka. W dolnej części ekranu pojawiają się różne owoce — truskawki, jabłka, banany — które musimy „rzucić” w taki sposób aby robaczek mógł je złapać i zjeść. Zadanie tylko z pozoru wydaje się łatwe.

Warto zagrać: Supertux 2

Dawno nie pisałem o żadnej grze. Dziś jest dobra okazja — pojawił się bowiem Supertux 2 na Nokię N9.

Tytuł ten jest zapewne znany posiadaczom Nokii N900 z Maemo oraz użytkownikom desktopowych dystrybucji Linuksa. To sympatyczna platformówka 2D w stylu Super Mario Bros czy Giana Sisters. Wcielamy się w postać małego pingwina Tuksa, a naszym zadaniem jest odnaleźć uprowadzoną siostrę Penny. Rzecz jasna, po drodze czeka mnóstwo niebezpieczeństw. Aby się przed nimi uchronić musimy wykazać się refleksem, zręcznością i wytrwałością.