popularne tematy: porady

Jolla/Sailfish tips & tricks cz. 6 — konfiguracja Google Play

System Sailfish OS oferuje wbudowane wsparcie dla aplikacji i gier stworzonych dla Androida. Ich instalacja domyślnie możliwa jest m.in. przez sklep Yandex Store, jego oferta nie jest jednak specjalnie rozległa, brakuje wielu popularnych pozycji jak chociażby Angry Birds Star Wars na której punkcie szaleje ostatnio moja córka ;) Jak zatem wygląda dostęp do sklepu Google Play gdzie można znaleźć praktycznie wszystko?

Uzyskanie dostępu do Google Play z poziomu Sailfisha jak najbardziej jest możliwe, choć wymaga niestety odrobiny klepaniny. Zakładając, że macie już aktywny

Jolla/Sailfish tips & tricks cz. 4 — modyfikacja polskiego układu klawiatury ekranowej

Wprowadzanie znaków diakrytycznych na ekranach smartfonów to odwieczna uciążliwość. Klawiatura ekranowa w Jolli daje co prawda możliwość szybszego wprowadzania polskich "ogonków" (poprzez klawisz apostrofu), przyzwyczajenia robią jednak swoje...

Ja przez lata wyrobiłem w sobie nawyk, że polskie znaki uzyskuje się poprzez przytrzymanie ich łacińskiego wzorca i dziś trudno mi to przyzwyczajenie wykorzenić. Tymczasem w Sailifishu, podobnie jak w innych systemach, po naciśnięciu np. a wyświetla nam się dymek nie tylko z ą

Jolla/Sailfish tips & tricks cz. 3 — dostęp do plików przez WiFi

Od czasu do czasu potrzebujemy dostać się do pamięci telefonu aby np. zarchiwizować zdjęcia, nagrać muzykę, czy też wgrać jakieś pliki na potrzeby różnych modyfikacji. Oczywistym rozwiązaniem jest w tej sytuacji podłączenie telefonu kablem USB, jednak niekoniecznie najwygodniejszym. Pojedyncze pliki można ewentualnie przesłać przez Bluetooth, ale i tu trudno mówić o wygodzie, a do tego dochodzi kiepski transfer. Na szczęście istnieje trzecia droga.

Ta trzecia droga to dostęp do zasobów Jolli przez SSH i aplikację

Jolla/Sailfish tips & tricks cz. 2 — podstawowa diagnostyka

Macie obawy, że jakiś komponent telefonu nie funkcjonuje prawidłowo? W wykryciu potencjalnych usterek pomoże narzędzie diagnostyczne dostarczane wraz z systemem.

Aplikacja o nazwie CSD ma do bólu ascetyczny interfejs daje jednak możliwość samodzielnego sprawdzenia wielu komponentów telefonu, czego normalnie albo nie da się, albo jest bardzo trudno dokonać bez wizyty w serwisie (a ten jak na razie jest tylko w Finlandii).

Przy pomocy CSD możemy zweryfikować m.in.

Jolla/Sailfish tips & tricks cz. 1 — tryb dewelopera, terminal i SSH

Pierwszy dzień Nowego Roku to dobra okazja do rozpoczęcia nowego cyklu wpisów z poradami na temat smartfona Jolla i systemu Sailfish (a jakże by inaczej ;). Zaczynamy od podstaw, czyli od włączenia trybu dewelopera.

Po co właściwie ten tryb? Wraz z jego aktywacją dostajemy możliwość "grzebania" w systemie przy pomocy Terminala, co będzie się przydawać w przyszłości przy wielu przyszłych modyfikacjach.

Nokia N9 tips & tricks cz. 72 — ustawianie domyślnej przeglądarki, edycja ulubionych stron

Tym razem coś arcy prostego, choć mam nadzieję pomocnego. Jak zmienić domyślną przeglądarkę? Jak wyedytować ulubione strony w przeglądarce systemowej?

Zmiana domyślnej przeglądarki wydaje się banalnym zadaniem. Jednak w pierwszych wersjach systemu MeeGo Harmattan... w ogóle nie było takiej możliwości. Trzeba było posiłkować się narzędziem Default Browser Setting.

Nokia N9 tips & tricks cz. 71 — Nine2D, czyli Dropbox (ponownie) na Nokii N9

Wśród zalet systemu MeeGo Harmattan, które niejednokrotnie opisywałem na tych łamach, czołowe miejsca zajmuje z pewnością wbudowana obsługa najprzeróżniejszych kont i usług. Od Google'a, Facebooka i Twittera poprzez Microsoft Exchange, Skype'a, Flickr'a, kończąc na m.in. chętnie przeze mnie wykorzystywanym Dropboksie.

Niestety jakiś czas temu Dropbox dokonał zmian w API, co poskutkowało brakiem możliwości sparowania endziewiątki z dropboksowym kontem na poziomie systemu. Przydałaby się więc jakaś aktualizacja ze strony Nokii. Minęło jednak kilka miesięcy i... nic.