Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X
popularne tematy: linux

Debian jessie – Podstawowa konfiguracja drbd

DRBD czyli Distributed Replicated Block Device jest rozwiązaniem programowym umożliwiającym replikację urządzeń blokowych takich jak dyski twarde, partycje, woluminy logiczne z wykorzystaniem sieci.Konfiguracja oparta jest o system Debian jessie, utworzone urządzenie działa w trybie active-passive

Operacje wykonywane na każdym z serwerów

1) Tworzymy partycje -w moim przypadku to /dev/sda3 o rozmiarze 50 GB i typie Linux (kod 83)

/dev/sda3 42008576 147028965 105020390 50.1G 83 Linux

2) Dodajemy w /etc/hosts wpisy z adresami IP i nazwą serwerów:

37.187.103.5 r2.marek.pro kimsufi2176.31.127.129 r1.marek.pro kimsufi

3)Instalujemy drbd:

apt-get install drbd drbd8-utils

4)Dodajemy moduł drbd i sprawdzamy czy został poprawnie zainicjowany:

# modprobe drbdr1:~# lsmod | grep drbddrbd 318526 3 lru_cache 13032 1 drbdlibcrc32c 12426 1 drbd

5)Wykonujemy kopie głownej konfiguracji i dokonujemy własnej:

cp /etc/drbd.conf /etc/drbd.conf_origcat /dev/null > /etc/drbd.confvi /etc/drbd.conf

Przygoda z cisco #1, czyli nowy nabytek do neostrady

Pracując jako administrator systemów linux często mam do czynienia z tematami mniej czy więcej sieciowymi - drobne rzeczy naprawia sie od ręki, ale np problemy z połączeniem do TS-a kolegi z ameryki przekazywane sa do sieciowca.Ponieważ firma gdzie pracuje nie jest wielkim korpo na bieżąco wiedziałem o większych zmianach w sieci - co prawda nie były to szczegóły bo i tak nie mam o tym zielonego pojęcia, niemniej jednak musiałem wiedzieć co było zmienione i jakie ma to skutki dla klienta. Co kilka miesięcy jeżdżę do siedziby na kilka dni w ramach integracji - miałem więc okazje pooglądać sprzęt sieciowy.O ile switche nie zwracały mojej szczególnej uwagi, to już routery zajmujące pół szafy i mające zasilacze mające ponad KW mocy robiły wrażenie i rozpalały ciekawość jak to wszystko działa. Ponieważ zima to okres mniejszej ilości robót poza godzinami pracy postanowiłem poczytać trochę ogólnie o sieciach jak i zainteresować się urządzeniami firmy cisco, które to dominują w naszej firmie. W tym samym czasie wierny sługa internetu dla domu, (nie)dziurawy TP-Link zaczął robić figle - zrywał co jakiś czas połączenie by za chwile je przywrócić.

Problemy po instalacji Ubuntu 14.04 LTS

Wpis ten jest zbiorem problemów napotkanych bezpośrednio po instalacji Ubuntu Desktop jak i po kilku dniach korzystania.

O ile praca na serwerach opartych o systemy linux jest praktycznie moja codziennością, to na laptopie i PC zawsze królował Windows 7 – raz że większość aplikacji jest dla tego OS a dwa że kilkukrotne podejście do Ubuntu desktop we wcześniejszych wersjach zawsze kończyło się „formatem” po kilku dniach użytkowania i powrotem na Windowsa.

Kilka miesięcy temu informowałem o zakupie mini komputera do domu – pod koniec kwietnia zainstalowałem na nim właśnie ubuntu desktop + xbmc + sambę, a że spisuje się w tej roli wyśmienicie postanowiłem zmienić system na laptopie.

Nie będę opisywał procesu instalacji gdyż jest on bardzo prosty i ogranicza sie do odpowiadania na proste pytania.

Ubuntu desktop zainstalowany, restart komputera i……

Mini serwer do domu - w końcu trafiony!

Dwa miesiące temu miał miejsce mój wpis o mini serwerze do domu jaki udało mi się nabyć.Serwer ten jednak miał kilka wad:

 • tylko 2 porty sata
 • zużycie prądu - 30W w IDLE i do 40 przy filmach HD trochę boli, by był uruchomiony 24/7
 • głośność - wiatraczek na płycie był dosyć cichy, jednak sam zasilacz dawał o sobie znać

Miesiąc temu postanowiłem że jednak sprzedam serwer i poszukam czegoś innego.Celowałem w terminal S550-2 lub podobne bezgłośne urządzenie, jednak jak to bywa kupiłem coś innego.

Przypadkowo trafiłem na wystawienie aukcji, a ponieważ sprzęt mi pasował po godzinie wystawiający zmienił licytacje na kup teraz i był już kupiony. Wysyłka tego samego dnia więc po 24h stał w domu.

A teraz do rzeczy, czyli parametry sprzętu:

 • Płyta: E45M1-I Deluxe
 • Pamięć: 2 GB DDR 3
 • Dysk: 8 GB Flash Sandisk 60Mb/s
 • Obudowa: Feel 202
 • Zasilacz: zewnętrzny

Recenzja "Ubuntu serwer - Oficjalny podręcznik"

Swoją pierwszą recenzje zacznę od książki, po którą od momentu zakupu do dzisiejszego dnia sięgam najczęściej.

Krótkie informacje o pozycji:

Tytuł

: Ubuntu Serwer. Oficjalny podręcznik. Wydanie II

Autorzy

: Kyle Rankin, Benjamin Mako Hill

Wydawnictwo

: Helion

Cel zakupu pozycji

Pozycje zamówiłem zaraz po tym jak zacząłem interesować się systemami z rodziny linux i nabyłem swój pierwszy serwer VPS. Książka ta miała za zadanie wprowadzić mnie w administrację systemami z rodziny linux, czyli być takim how-to dla początkującego użytkownika systemów w wersji serwerowej.

O książce

Książka wprowadza w świat systemu operacyjnego ubuntu serwer począwszy od instalacji po konfiguracje poszczególnych elementów systemu, takich jak poczta/serwer www/www/plików/baz danych.Podejmuje też temat bezpieczeństwa zarówno pod kątem danych ( systemy plików, konfiguracja raid, wirtualizacja ) jak i systemu (wykrywanie włamań, konfiguracja ufw ).Jest to pełne kompedium wiedzy o systemie Ubuntu serwer.

Iptables i zezwolenie dla ruchu wyłącznie poprzez cloudflare

Cloudflare jest firmą dostarczającą usługi DNS i CDN. Usługi tej firmy często są używane jako ochrona DDOS ponieważ "ukrywają" adres IP serwera na którym znajduje się witryna.

Dla osób które dodatkowo chcą filtrować ruch dołączam zestaw reguł. które umożliwiają połączenie do portu 80/443 wyłącznie dla IP należących do cloudflare oraz ip lokalnego.

Jeżeli mamy połączenie po http:

Raid 1 (software) dla Ubuntu desktop

Mini serwer miał za jedno z zadań przechowywanie plików.Jednak przechowywanie plików bez żadnego zabezpieczenia = utrata danych przy pierwszej awarii.Niestety juz raz się przekonałem ile oznacza utrata plików więc nie chciałem do tego ponownie dopuścić.

Jako system wybrałem Ubuntu desktop, jednak ku mojemu zaskoczeniu ( na codzień pracuje z dystrybucjami serwerowymi) nawet najnowsze wydanie nie przewidziało konfiguracji raid software podczas instalacji.

Jest jednak metoda by zainstalować sprzętowy raid.

Po włożeniu nośnika z instalatorem wybieramy "Wypróbuj Ubuntu" i po uruchomieniu pulpitu zdalnego uruchamiamy z listy programów gparted.

Formatujemy i ustawiamy partycje na obydwu dyskach: - w moim przypadku:

 • 1 GB
 • 4 GB
 • pozostałe miejsce

Uruchamiamy terminal i aktualizujemy pakiety, instalujemy mdadm i tworzymy raid dla 2 partycji:

apt-get update apt-get install mdadm mdadm --create /dev/md1 --level=raid1 --raid-devices=2 /dev/sda3 /dev/sdb3 mdadm --create /dev/md2 --level=raid1 --raid-devices=2 /dev/sda2 /dev/sdb2

Następnie formatujemy nowo utworzone partycje:

Mini komputer do domu

Przechowywać dane w obecnych czasach można na kilka sposobów:

 • Dysk twardy w komputerze
 • Płyty CD/DVD
 • Zewnętrzny dysk twardy
 • Serwisy przechowywania plików

Każda z tych metod ma swoje zalety i wady stąd narodził się pomysł zakupu urządzenia, które będzie robiło jako NAS jak i HTPC, a jednocześnie będzie charakteryzowało się niskim poborem prądu.

Początkowo wybór padł na terminal T5730, jednak możliwość podłączenia 1 dysku ( i to albo IDE, albo sata z przejściówką i poza obudową) oraz brak wyjścia hdmi spowodowało zmianę planów.

Po kilku wieczorach googlowania zdecydowałem się na mini PC z Procesorem Intel Atom lub E-350. O ile z tymi pierwszymi nie było problemu to znalezienie czegoś fajnego na e-350 już nie było takie proste.

Wymagania były następujące:

-Procesor – energooszczędny ale też niezbyt słaby – Atom 330/N2800 lub AMD E350

-RAM – 2, ewentualnie 4 GB

- 4 wyjścia SATA + wyjście HDMI

Całość w obudowie mini-itx i jak najcichsza.

Po kilku dniach przeglądania ofert udalo mi się zakupić praktycznie nowy zestaw w cenie 400 zł.

Gratulacje!

znalezione maszynki:

Twój czas:

Ogól Naczelnego!
Znalazłeś(aś) 10 maszynek Wilkinson Sword
oraz ogoliłeś(aś) naszego naczelnego!
Przejdź do rankingu
Podpowiedź: Przyciśnij lewy przycisk myszki i poruszaj nią, aby ogolić brodę.