Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X
popularne tematy: sprzęt

Przygoda z cisco #1, czyli nowy nabytek do neostrady

Pracując jako administrator systemów linux często mam do czynienia z tematami mniej czy więcej sieciowymi - drobne rzeczy naprawia sie od ręki, ale np problemy z połączeniem do TS-a kolegi z ameryki przekazywane sa do sieciowca.Ponieważ firma gdzie pracuje nie jest wielkim korpo na bieżąco wiedziałem o większych zmianach w sieci - co prawda nie były to szczegóły bo i tak nie mam o tym zielonego pojęcia, niemniej jednak musiałem wiedzieć co było zmienione i jakie ma to skutki dla klienta. Co kilka miesięcy jeżdżę do siedziby na kilka dni w ramach integracji - miałem więc okazje pooglądać sprzęt sieciowy.O ile switche nie zwracały mojej szczególnej uwagi, to już routery zajmujące pół szafy i mające zasilacze mające ponad KW mocy robiły wrażenie i rozpalały ciekawość jak to wszystko działa. Ponieważ zima to okres mniejszej ilości robót poza godzinami pracy postanowiłem poczytać trochę ogólnie o sieciach jak i zainteresować się urządzeniami firmy cisco, które to dominują w naszej firmie. W tym samym czasie wierny sługa internetu dla domu, (nie)dziurawy TP-Link zaczął robić figle - zrywał co jakiś czas połączenie by za chwile je przywrócić.

Mini serwer do domu - w końcu trafiony!

Dwa miesiące temu miał miejsce mój wpis o mini serwerze do domu jaki udało mi się nabyć.Serwer ten jednak miał kilka wad:

 • tylko 2 porty sata
 • zużycie prądu - 30W w IDLE i do 40 przy filmach HD trochę boli, by był uruchomiony 24/7
 • głośność - wiatraczek na płycie był dosyć cichy, jednak sam zasilacz dawał o sobie znać

Miesiąc temu postanowiłem że jednak sprzedam serwer i poszukam czegoś innego.Celowałem w terminal S550-2 lub podobne bezgłośne urządzenie, jednak jak to bywa kupiłem coś innego.

Przypadkowo trafiłem na wystawienie aukcji, a ponieważ sprzęt mi pasował po godzinie wystawiający zmienił licytacje na kup teraz i był już kupiony. Wysyłka tego samego dnia więc po 24h stał w domu.

A teraz do rzeczy, czyli parametry sprzętu:

 • Płyta: E45M1-I Deluxe
 • Pamięć: 2 GB DDR 3
 • Dysk: 8 GB Flash Sandisk 60Mb/s
 • Obudowa: Feel 202
 • Zasilacz: zewnętrzny

Raid 1 (software) dla Ubuntu desktop

Mini serwer miał za jedno z zadań przechowywanie plików.Jednak przechowywanie plików bez żadnego zabezpieczenia = utrata danych przy pierwszej awarii.Niestety juz raz się przekonałem ile oznacza utrata plików więc nie chciałem do tego ponownie dopuścić.

Jako system wybrałem Ubuntu desktop, jednak ku mojemu zaskoczeniu ( na codzień pracuje z dystrybucjami serwerowymi) nawet najnowsze wydanie nie przewidziało konfiguracji raid software podczas instalacji.

Jest jednak metoda by zainstalować sprzętowy raid.

Po włożeniu nośnika z instalatorem wybieramy "Wypróbuj Ubuntu" i po uruchomieniu pulpitu zdalnego uruchamiamy z listy programów gparted.

Formatujemy i ustawiamy partycje na obydwu dyskach: - w moim przypadku:

 • 1 GB
 • 4 GB
 • pozostałe miejsce

Uruchamiamy terminal i aktualizujemy pakiety, instalujemy mdadm i tworzymy raid dla 2 partycji:

apt-get update apt-get install mdadm mdadm --create /dev/md1 --level=raid1 --raid-devices=2 /dev/sda3 /dev/sdb3 mdadm --create /dev/md2 --level=raid1 --raid-devices=2 /dev/sda2 /dev/sdb2

Następnie formatujemy nowo utworzone partycje:

Mini komputer do domu

Przechowywać dane w obecnych czasach można na kilka sposobów:

 • Dysk twardy w komputerze
 • Płyty CD/DVD
 • Zewnętrzny dysk twardy
 • Serwisy przechowywania plików

Każda z tych metod ma swoje zalety i wady stąd narodził się pomysł zakupu urządzenia, które będzie robiło jako NAS jak i HTPC, a jednocześnie będzie charakteryzowało się niskim poborem prądu.

Początkowo wybór padł na terminal T5730, jednak możliwość podłączenia 1 dysku ( i to albo IDE, albo sata z przejściówką i poza obudową) oraz brak wyjścia hdmi spowodowało zmianę planów.

Po kilku wieczorach googlowania zdecydowałem się na mini PC z Procesorem Intel Atom lub E-350. O ile z tymi pierwszymi nie było problemu to znalezienie czegoś fajnego na e-350 już nie było takie proste.

Wymagania były następujące:

-Procesor – energooszczędny ale też niezbyt słaby – Atom 330/N2800 lub AMD E350

-RAM – 2, ewentualnie 4 GB

- 4 wyjścia SATA + wyjście HDMI

Całość w obudowie mini-itx i jak najcichsza.

Po kilku dniach przeglądania ofert udalo mi się zakupić praktycznie nowy zestaw w cenie 400 zł.