popularne tematy: inne

Dobre Programy – blogi, czy jednak webziny?

Blog (weblog) jest fantastycznym wynalazkiem dla ludzi, którzy na jakiś temat (jakikolwiek!) wiedzą więcej niż inni. No i jeszcze potrafią pisać o tym z pasją, bardzo osobiście, a nawet z nutą egocentryzmu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby autor webloga stał się w swojej dziedzinie uznanym autorytetem, którego słowa cytować będą tysiące ludzi na tysiącu stron. I to bez tytułów, stanowisk, dyplomów.

Blog, moim skromnym zdaniem, to najbardziej osobista i prywatna forma dziennikarstwa.

NOT FOR RESALE – fakty i mity

Dnia 18.06.2009 za pośrednictwem serwisu aukcyjnego Allegro kupiłem od pewnego pana program komputerowy o nazwie CyberLink PowerDVD 8.0. Na zdjęciu przedmiotu widniało gustowne pudełko, ale w opisie aukcji mowa była o wersji OEM, więc spodziewałem się programu w zwykłym opakowaniu typu slim. Taki też otrzymałem, ale tym, czego się nie spodziewałem, był napis na płycie „Bundle Version Not for Resale”, a to mi się nie spodobało.

Uzbrojony w wiedzę zaczerpniętą z Wikipedii oraz regulaminu Allegro, gdzie napisano:

Linux kontra Windows

Dawno, dawno temu, daleko, daleko stąd… nawet bardzo daleko stąd, bo w mroźnej Finlandii, niejaki Linus Benedict Torvalds wymyślił jadro systemu Linux. Zrobił to z nudów i – jak sam w swojej książce przyznaje – po prostu dla zabawy („Just for Fun: The Story of an Accidental Revolutionary”). Trudno mu się dziwić, jak wiadomo w Finlandii leżącej gdzieś pod kręgiem polarnym, w legendarnej Laponii, wśród bagien i torfowisk, przez większą część roku panuje noc, co powoduje, że jej mieszkańcy z nudów, zimna, depresji i lęku przed ciemnością piją na umór.

E-booki, audiobooki… ślepa uliczka, czy nieodkryty jeszcze potencjał?

„Dziś umarło malarstwo!” – tymi słowy wybitny malarz Paul Delaroche, członek Akademii Francuskiej i profesor w École des Beaux-Arts w Paryżu, skomentował swoje odwiedziny w pracowni Louisa Jacquesa Daguerre'a, gdzie po raz pierwszy zobaczył dagerotypy (choć nie jest to zupełnie ścisłe, Daguerre'a uznaje się za wynalazcę fotografii).Uznawany za pierwszy w historii film „Wyjście robotników z fabryki” braci Lumiere z 1895 roku miał być początkiem końca teatru i opery.Sztuki plastyczne, w tym malarstwo, nie umarło po wynalezieniu fotografii. Jak widać.

Komputer nie zwalnia od myślenia... niestety

Pielęgniarki puszczają się z lekarzami, wszyscy lekarze to łapownicy, barmanki to prostytutki, policjanci to kompletni durnie, politycy to skandaliści i złodzieje, księża wolą chłopców… Uogólnienia, utarte schematy myślowe, generalizacje. Łatwiej, wygodniej się z nimi żyje. Zwłaszcza, jeśli mają wyraźnie zabarwienie negatywne, jak te powyżej. Pozytywne wymagałyby już pewnych działań, zaangażowania, może nawet poniesienia jakiegoś trudu, czy ryzyka.

Zemsta Lenina, albo nierozwiązana zagadka...

„Komuna” – powszechnie chyba zrozumiały skrót myślowy; jest rzeczą znaną, że ustrój komunistyczny nigdy nie istniał, ani w Polsce, ani nawet w ZSRR.

Kiedy „komuna” chyliła się już ku upadkowi (nie tylko u nas), kiedy widać już w zasadzie było, że jej miesiące są policzone, mądrzy ludzie na całym świecie radzili, jak poradzić sobie z problemami, jakie to przyniesie. Bo poza wiwatami i powszechną radością miały wystąpić też określone problemy i to było oczywiste.

Gawęda o sprzedawaniu w serwisach aukcyjnych

Dlaczego Allegro? Oczywiście zdecydowaną większość wskazówek i sugestii będzie się dało z powodzeniem zastosować także tworząc sensowne aukcje dla serwisów eBay, Świstak, Kiermasz, Wszystko, Aukcje24 i innych, jednak przepaść dzieląca Allegro od innych, konkurencyjnych serwisów aukcyjnych jest porażająca. Moim zdaniem zasłużenie.

Na początek jednak uzgodnijmy pewną podstawową kwestię:

Zarejestrowanie działalności gospodarczej zajmuje przeciętnie kilka godzin. Stworzenie firmy - najczęściej wiele lat.

Gawęda o tekstach na stronach internetowych

Marshall MacLuhan (1911-1980), kanadyjski filozof i teoretyk komunikacji, dokonał podziału mediów ze względu na ich… temperaturę. Telewizja jest, według niego, medium gorącym – pokazuje dramatyzm chwili, wzbudza silne emocje, budzi kontrowersje, rodzi fantazje. Radio jest medium ciepłym – wprawdzie pozbawione dramatyzmu obrazu, pozwala jednak słyszeć głosy ludzi i ich relacje, wypowiadane myśli, sugestie, porady czy opinie.

W porównaniu z nimi komputer jest lodowato zimny, a jedyną szansą jego „podgrzania” jest Internet. Konkretnie zawartość strony WWW, e-maila, artykułu czy webzinu.

Poczta elektroniczna po mojemu

Oto kilka zasad i reguł, których staram się przestrzegać w korespondencji elektronicznej

• Jeśli piszę po polsku, to staram się pisać po polsku. Oznacza to poprawność stylistyczną, gramatyczną oraz ortograficzną. Wiadomo, że na język polski nie a mocnych i poza kilkoma specjalistami (dr Mirosław Bańko, prof. Jerzy Bralczyk, dr Jan Grzenia, prof. Jan Miodek), wszyscy w tej dziedzinie jesteśmy laikami, to jednak nie oznacza przyzwolenia na niechlujstwo językowe i lekceważenie adresata listu.

Efekt sufitowy, gra pozorów i lepienie bałwana

Czytam tak sobie w różnych miejscach (także na blogach i forach DP) wypowiedzi użytkowników takich czy innych programów, którzy zwiedzeni, rozczarowani, wściekli, upokorzeni, zdumieni, sfrustrowani, zadają wszystkim w koło pytanie: „dlaczego mój ukochany Winmp, Nero, GG czy jeszcze jakiś tam inny, rozrósł się do monstrualnych rozmiarów i poza swoją podstawową funkcją próbuje być nagle kombajnem do wszystkiego?”.