popularne tematy: internet

Anonimowość – niebezpieczna fikcja

Zmieniałem tapety w pokoju. Coś poszło nie tak, bo pionowe brzegi tapet, na jakieś 2-3mm, nie chciały się nijak przykleić. Przetestowałem cztery różne kleje i nic to nie dało. Ze swoich „przygód” zwierzyłem się trojgu krewnym w wiadomościach WhatsApp

Kilka godzin później, w serwisie czytelniczym Lubimy Czytać, zobaczyłem reklamę niemieckich klejów do tapet.

Koleżanka szykuje się do zmiany telefonu. Produkty Apple jej się nie podobają, a że nie ma w zasadzie większych ograniczeń cenowych, to pytała, czego ma szukać, w czym wybierać. E-mailem

Nowy, bzdurny pomysł mBanku

mBank wprowadził niedawno nową formą logowania się. Kiedy robimy to pierwszy raz, system twierdzi, że nie rozpoznaje urządzenia i proponuje dodanie go do zestawu bezpiecznych/zaufanych. No i super - zgadzamy się, na telefon przychodzi jednorazowe hasło i nasz komputer/przeglądarka zostaje dodana do zaufanych. Następnym razem hasło jednorazowe nie będzie potrzebne.

Przeglądarka potrzebna od zaraz

Internet Exploret 11 nie obsługuje gestów myszy. Nowa Opera 31 nie ma nawet połowy funkcjonalności Opery 12; Edge ma jeszcze o 60% mniej. Avant Browser nie radzi sobie z blokowaniem reklam…

Opera 12 (64-bit) nie wyświetla konta Microsoftu:

W taki sposób wyświetla stronę Dobrych Programów najnowsza wersja Chrome (pasek przewijania jest maksymalnie wysoko - prawy górny róg):

A takie oto cuda wyczynia Firefox (własnej strony nie pozwala zapytać):

Nie ładne to, co ładne, ale co się komu podoba

Oceny dotyczą faktów, sądy dotyczą wartościujących przekonań. Biblijne „Nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni” załatwia sprawę sądów, ale oceniać wolno, a nawet należy – ważne tylko, by swymi ocenami nie zrobić komuś krzywdy.Niedawno pozytywnie oceniony został interfejs przeglądarki Vivaldi, ale nawet nie o nią mi chodzi, ale raczej o tendencje w projektowaniu GUI, trendy, z którymi stykamy się od momentu premiery Windows 8. I nie rozumiem, jakim cudem coś takiego:

...może podobać się bardziej od czegoś takiego:

Faul Orange

Moim pierwszym telefonem komórkowym był Mitsubishi Trium Aria.

Aparat ten miał funkcjonalność, do której przyzwyczaiłem się, a później bez powodzenia szukałem latami w telefonach innych firm – aż do momentu, w którym postanowiłem przesiąść się na Blackberry. Funkcjonalność, o której mowa, to możliwość zaprogramowania urządzenia w taki sposób, żeby wyłączało się o określonej porze i wyznaczonej włączało. W moim przypadku jest to 23:00 – 6:00, bo w nocy to ja śpię, a przekonanie, że 24 godziny na dobę muszę być „pod telefonem” minęło mi kilkanaście lat temu.

Windows 8-10, czyli…

Windows 8-10, czyli… o co tak naprawdę chodzi?

O „rząd dusz” chodzi, a mniej poetycko i dla tych, którzy wagarowali albo może po prostu nie uważali na lekcjach: o władzę nad światem. Tak, właśnie, ni mniej, ni więcej; chodzi o władzę nad światem.

Oczywistość pierwsza.

Od komputerów (ogólnie rzecz biorąc) i internetu nie ma odwrotu, nie ma ucieczki.

Nie! Nie! Nie! Nigdy więcej NIE!!!

„Firefox 29 z interfejsem Australis już dostępny” – buhaha!

Uwielbiamy dodawać określenia/zwroty typu „już” albo „nareszcie” – to takie manipulacyjne sztuczki, która mają przekonać czytającego, że coś tam jest upragnione, a nawet niecierpliwie wyczekiwane. Prosta, rzeczowa, bez krętactwa, informacja wygląda tak: „Dostępny jest Firefox 29 z interfejsem Australis”.

Lata tłuste, lata chude...

Na Dobre Programy natrafiłem w internecie (wtedy pisało się jeszcze: Internet) pod koniec 2007 roku, czyli około siedem lat temu, czas więc na swego rodzaju króciutkie podsumowanie.

Na początku tylko ściągałem programy, ale już w czerwcu 2008 zarejestrowałem się, bo potrzebowałem jakiejś rady, podpowiedzi czy wskazówki na forum (blog DP oczywiście jeszcze nie istniał) i tak to trwało ponad rok: ściąganie oprogramowania i porady w sprawach komputerowych.

W pod koniec 2009 roku zamieściłem na blogu kilka tekstów, w tym:

Firefox? Kompletne nieporozumienie!

Nie podoba mi się IE 9, bo bladoglutowaty i wiecznie marudzi, żeby go zaktualizować do wersji 10. Internet Explorer 10 ma już kolorek bardziej znośny, ale to już siermiężna kanciastość Metro UI. Podobnie jak i IE 11 – cudownie szybki, ale te paski przewijania rodem z Windows 3.1 są tragiczne.