popularne tematy: programowanie

HTML 5 – i żyli sobie długo i szczęśliwie…

Moim niezwykle skromnym zdaniem 5 nie było i nie jest lekiem na całe zło, podobnie jak X. XHTML miało być cudownym rozwiązaniem wszystkich bolączek Internetu, webmasterów, internautów itp. Tak się nie stało. Prawdopodobnie burza w szklance wody w przypadku HTML 5, potrwa nieco dłużej, ale na jakieś cuda (oczekiwane, prorokowane, wymarzone) raczej bym nie liczył. HTML 5 nie zawiera już żadnych elementów prezentacyjnych – zła wiadomość dla tych, którzy jeszcze nie opanowali tajników kaskadowych arkuszy stylów (Cascading Style Sheets

The Bat! - mój ulubiony klient poczty elektronicznej

The Bat! (Nietoperz!) jest komercyjnym, płatnym, klientem poczty elektronicznej produkcji mołdawskiej firmy RitLabs, a głównie dwóch programistów Stefana Tanurkowa i Maksima Masiutina, którzy napisali go w Delphi dla platformy Windows. Pierwsze w pełni stabilne wydanie (1.00 build 1310) pojawiło się w marcu 1998 roku, choć beta dostępna była już rok wcześniej.

W chwili obecnej program występuje w trzech wersjach: Home, Professional i Voyager.

XML i nowoczesne strony internetowe

• Wprowadzenie.XML (ang. Extensible Markup Language, w wolnym tłumaczeniu Rozszerzalny Język Znaczników) to według Wikipedii: „uniwersalny język formalny przeznaczony do reprezentowania różnych danych w strukturalizowany sposób”.

• Ewolucja. W 1969 roku w IBM opracowano GML (General Markup Language), który około roku 1974 rozwinął się w SGML (Standard General Markup Language), by w połowie lat osiemdziesiątych stać się standardem międzynarodowym. SGML nie jest językiem w ścisłym znaczeniu tego słowa.

Pozycjonowanie - zrobię to sam

Wyszukiwarka Google w zasadzie całkowicie zdominowała w Europie „rynek” wyszukiwarek. W Ameryce w zasadzie też. Potrzebnych informacji szukamy w Google, potem długo, długo nic i następnie dopiero zaczynają pojawiać się jacyś konkurenci: Alta Vista, Yahoo!, Katalog Onet, NetSprint, Euroseek, Excite, AOL, MSN, Hoga, Interia, Lycos, Gooru, Robart i inne. Koncentruję się więc na Google.

Konstruując stronę WWW w „keywords” w sekcji META pracowicie wymyślamy i wpisujemy słowa kluczowe. Prawdę mówiąc nie mają one nic wspólnego z pozycją strony w Google.

Sztuczki i kruczki na stronach internetowych

Wszyscy znamy jakieś specjalne, własne, często wyjątkowe i niespotykane na szerszą skalę sposoby na... coś, cokolwiek. Może to być przepis na jabłecznik, ale także zestaw "sztuczek", które jak się okazuje, w określonych sytuacjach zawodowych świetnie się sprawdzają.

• Ruch przyciąga uwagę

Tak po prostu jesteśmy skonstruowani. To rzecz jasna atawizm, ale w tej chwili nie ma to znaczenia. Faktem jest, że najszybciej zwracamy uwagę na ruch. Później dopiero na kolory, kształty, pismo, itd.

Topografia i typografia strony internetowej

TYPOGRAFIA STRONY INTERNETOWEJ

Typografia w prehistorycznych czasach przed-internetowych oznaczała specjalną technikę druku wypukłego wykonanego na maszynach drukarskich z form zawierających materiał zecerski oraz klisze. W XXI wieku terminu tego używa się w odniesieniu do zagadnień związanych z projektowaniem i stosowaniem różnego rodzaju liter (czcionek i innych fontów).