popularne tematy: inne

n-bitowa nostalgia: ZX97 Lite (1)

Jakiś czas temu, podczas rozmów m.in. Cobrze 1, Tomasz Dulek zapytał mnie, czy nie chcę zbudować ZX97 Lite, bo posiada kilka kopii PCB tego komputerka i chętnie się podzieli. Szybko się zgodziłem i po kilku dniach w skrzynce pocztowej gościła gruba koperta z płytką drukowaną klona ZX81 plus klika układów scalonych do wspomnianej już Cobry-1. Poczytajcie zatem nieco o jego historii…

n-bitowa nostalgia — Cobra 1(2)

Minął ponad rok od poprzedniego wpisu poświęconego mikrokomputerowi Cobra 1. Przez ten czas udało mi się nawiązać kilka kontaktów z pasjonatami i posiadaczami tego komputerka. Oto, co zebrałem.

Znane działające egzemplarze - ciąg dalszy

nr 5

Model Sławomira Umpirowicza znanego kolekcjonera prowadzącego stronę - Notatnik Fana Satrych Komputerwów.

nr 6

Model Pana Ryszarda z Gorlic, który dodatkowo ma kartę pamięci - kartridż z asemblerem.

n-bitowa nostalgia — Cobra 1 (1)

Dziś pora na długo pisany tekst o COBRZE JEDEN. Bardzo długo czekałem i się nie doczekałem, na informacje (obiecane mi zresztą) z Muzeum Historii Komputerów i Informatyki (MHKiI). Niemniej jednak, udało mi się wydłubać z ich internetowych zbiorów kilka fotek.

Mikrokomputer COBRA 1

SYSTEM MIKROKOMPUTEROWY ZBUDOWANY NA MIKROPROCESORZE Z-80 Z WYKORZYSTANIEM TELEWIZORA JAKO MONITORA ALFANUMERYCZNEGO I MAGENTOFONU JAKO PAMIĘCI MASOWEJ.

Jak ja chciałem mieć ten komputer, to nie macie pojęcia.

n-bitowa nostalgia — Mikrokomputer MIK CA80

Bohaterem dzisiejszego odcinka jest polski mikrokomputer do samodzielnego montażu MIK CA80 oparty, a jakże, o procesor Zilog Z80.

Jak już widać po obudowie, nie jest to urządzenie, którego wyobrażenie mamy w głowie, myśląc o komputerze. Z wyglądu przypomina bardziej kalkulator (konkretnie kalkulator programowalny: Elwro 190 ). Trudno powiedzieć, czy projekt komputerka był wzorowany na

Apple Server is not dead!

Jakiś czas temu Apple zrezygnowało z produkcji swoich serwerów które w zasadzie nadawały się tylko do łatwego zarządzania i serwowania www (aż przykro pisać), bo konkurencja zarówno komercyjna jak i open source robi resztę lepiej.

Ludzie (mądrzy lub nie) z Sonnet'a, wpadli jednak na pomysł, żeby zrobić nowy serwer Apple z maca mini i zobaczcie co im wyszło!

http://www.sonnettech.com/product/xmacminiserver.html

Sentyment czy zdrowy rozsądek?

Od dłuższego czasu przyglądam się tak zwanemu cyklowi życia produktu i chodzi mi o cykl życia sprzętu. Jeszcze niedawno informacja o w/w nie była informacją jawną, a dziś każdy szanujący się producent stara się ją podawać lub przynajmniej jak np. w przypadku Apple wiemy, że 2 razy w roku czeka nas jakaś nowość i na podstawie tego możemy się domyślić, że za 2 lata do mojego iPhone 5 nie wgram już iOSa 10, czyli krótko mówiąc smartphone przestanie być wspierany.Dlaczego o tym piszę? Ano, dlatego, że już za 4 miesiące mojego notebooka trzeba będzie zastąpić nowszym modelem.

Z archiwum Q: CartoonPC

Seria artykułów cabisa Z archiwum D skłoniła mnie do napisania tego postu. Zwłaszcza lektura części o obudowach.

Cofnijmy się o 20 lat, no nawet 21 (rok 1992). W owym czasie odbywałem praktyki, w pewnej małej poznańskiej agencji reklamowej (wg dzisiejszych standardów nie powinna się tak nazywać).

Notebook, dowód w sprawie ...

Od jakiegoś czasu na mój stół operacyjny trafia coraz więcej poturbowanych notebooków (połamane obudowy, zbite matryce, wgięte klawiatury itp.) - pomyślałem sobie: OK zdarzyło się, spadł itd. ale po rozmowach z klientami okazało się, że to wynik kłótni partnerskich/małżeńskich.I tak np.: jeden Acer i to 17 calowy więc troszkę waży, poleciał w kierunku żony klienta (po matrycy i obudowie) efekt końcowy: rozwód. Miałem także kilka (3) wgniecionych klawiatur w wyniku kłótni - pięść zamiast w stół trafiła w notka.