Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X
popularne tematy: linux

MS Office for Linux w 2015 roku?

MS Office to z pewnością najlepszy pakiet biurowy na rynku. W przeciwieństwie do głównych konkurentów oferowany jest tylko na dwóch platformach, czyli Windows oraz OS X. Nie licząc wersji mobilnych. LibreOffice czy Open Office dostępne są dodatkowo na Linuksie, a dodatkowo oferowane są zupełni za darmo. Niestety, ale te dwa pakiety biurowe oferują niższą funkcjonalność od produktu Microsoftu, chociaż sądzę, że dla wielu ta funkcjonalność byłaby w zupełności wystarczająca. Dla bardziej zaawansowanych użytkowników MS Office jest jednym słusznym wyjściem, w związku z tym mimo, iż są zwolennikami Linuksa to muszą mieć zainstalowany system Windows by móc korzystać z pakietu biurowego Microsoftu. Możliwe, że sytuacja ta ulegnie zmianie już na początku 2015 roku.

Jak donosi na swoim twetterze jeden z bliskich współpracowników Microsoftu obecnie trwają testy nad specjalną wersją pakietu biurowego Microsoftu, która to wersja miałaby być przeznaczona na Linuksa. MS Office for Linux będzie sprzedawany na niemal identycznej zasadzie jak Office 365, czyli wykupowalibyśmy tylko licencję na rok.

Android - moje spojrzenie ;)

Czas na zmiany ;) Mam za sobą kilka wpisów na blogu. Ich główną tematyką były systemy operacyjne przeznaczone na desktop. Nigdy nie wspomniałem o żadnym systemie operacyjnym przeznaczonym na urządzenia mobilne, które odgrywają w naszym życiu coraz większą rolę. Dzisiaj telefon, a raczej smartfon przestał być tylko urządzeniem do dzwonienia i wysyłania wiadomości. Obecne telefony znacząco zmieniają nasze podejście do komunikacji oraz do ogólnego postrzegania tego typu urządzeń. Smartfony stały się dla Nas centrum rozrywki i komunikacji nie tylko tej klasycznej.

Mój zielony robocik ;)

Smartfona posiadam, a raczej posiadałem od roku. Wcześniej urządzenia te były dla mnie zupełnie zbędne, byłem przekonany, że komputer w zupełności jest dla mnie wystarczający. Nawet jak posiadałem smartfona byłem nadal przekonany, że spokojnie mógłbym go nie mieć i dalej korzystać tylko z komputera. Ostatnio skończyła mi się umowa, więc postanowiłem zmienić telefon, tym bardziej, że powoli mój Samsung Galaxy Ace starzał się, zwłaszcza przez wszystkim znane problemy z aktualizacją. Mój wybór padł na HTC One V. "Jedynka" od HTC w ofercie MixPlus kosztuje 349 zł.

Windows 8 popularniejszy od Windows Vista, Ubuntu staje do walki

Windows 8 nie sprzedaję się tak dobrze jak jego poprzednik. W końcu Windows 7 został okrzyknięty najlepiej sprzedającym się systemem operacyjny w historii, więc Ósemka ma bardzo trudnego przeciwnika do pokonania. Windows 7 zebrał wiele pozytywnych opinii prasy oraz użytkowników, był systemem, który ponownie przywrócił wiarę w Microsoft. Windows 8 posiada zarówno zwolenników jak i przeciwników. Ciężko jest się spotkać z zrównoważoną opinią na temat nowego Windowsa, najczęściej występują opinie skrajne, czy to wychwalające, czy to mocno negujące. Według ostatnich informacji podanych nam przez Net Applications z Ósemką jest nawet gorzej, niż na początku z systemem Windows Vista. Jednak czy dane Net Applications możemy uznać za wiarygodne. Dlaczego dane różnych firm są od siebie różne? Może czas spojrzeć na graczy i o wiele bardziej wiarygodne dane, zbierane od kilku milinów osób. Czas spojrzeć na dokładne statystyki zbierane przez Steam.

Według statystyk Windows 7, Vista i XP zaliczyły lekki spadek. Windows 8 w ciągu dwóch miesięcy od premiery zyskał udział na poziomie ponad 6%. Jest to według mnie wynik świetny, zwłaszcza patrząc na moje wnioski przedstawione tutaj:

Precz z Gnome!

Gnome jest to jedno z najpopularniejszych środowisk graficznych w systemach Linux. Kiedyś Gnome uważano za doskonałe, wielu użytkowników mówiło o nim jako o najlepszym środowisku z jakim pracowali. Ja zacząłem korzystać z Linuxa na PC dopiero od Ubuntu 11.04. Nie miałem styczności z czystym Gnome 2 przez dłuższy okres czasu. Moja przygoda z Gnome 2 ograniczyła się do przetestowania ostatnio starszej odsłony Ubuntu. Może zbyt krótko testowałem to środowisko, aby stwierdzić czy naprawdę jest idealne, ale mi jakoś Unity bardziej przypadło do gustu. Może jest to spowodowane tym, że to z Unity miałem od początku kontakt i mocno się do nie przyzwyczaiłem. Czas skończyć temat drugiej odsłony Gnome i przejść do trzeciej wersji.

Gnome, dlaczego ? ;(

Gnome straciło znaczną część użytkowników po wydaniu trzeciej odsłony swojego środowiska. Gnome z praktycznego, szybkiego i ładnego środowiska stało się: nie dającą się zbytnio skonfigurować kobyłą, gdzie dostęp do jakiegokolwiek programu został maksymalnie utrudniony. Dla mnie Gnome 3 stało się też brzydkie.

Czy Ubuntu może zastąpić Windows?

Ze względu na swój powrót do systemu Ubuntu postanowiłem napisać kilka nowych wpisów na blogu. W moich wpisach postaram się przedstawić Ubuntu z poziomu przeciętnego użytkownika. Jako, że ja jestem osobą początkującą w tym systemie do mam nadzieję, że mój język będzie bardziej zrozumiały dla osób, które również chcą zacząć zabawę z tą popularną dystrybucją. Ubuntu jest systemem banalnym w obsłudze, jednak w wielu aspektach różni się od systemu Windows, więc wiele osób może mieć z nim pewne problemy. Uważam, że wielu przeciętnych użytkowników systemu od Microsoftu może mieć problem z Windows 8. Tym bardziej mogą mieć kłopoty w pierwszych krokach z Ubuntu. Ten wpis na blogu nie będzie typowym poradnikiem w stylu "10 rzeczy do zrobienia po zainstalowaniu Ubuntu 12.10". Takich poradników w internecie jest sporo i są one bardzo dobrej jakości i nie śmiałbym się z nimi równać. W moim wpisie przedstawię swoją opinię ta temat "Czy Ubuntu może zastąpić Windows?". Dużo osób zastanawia się czy warto sprawdzić tego Linuxa, chcą zobaczyć jak naprawdę działa ten słynny z niezawodności system. Czy rzeczy opowiadane o nim są prawdziwe.

Ubuntu!!!

Trochę wstępu. Ostatnio napisałem sporo wpisów o Windows 8. Na pewno wielu z was pomyśli, że przyczyną tych wpisów był trwający konkurs. W pewnym sensie będziecie mieli rację, jednak zauważcie, że moja dwa główne wpisy na temat Windows 8 powstały jeszcze przed rozpoczęciem konkursu. Osoby czytające moje wpisy na blogu z pewnością wiedzą, że nowy system od Microsoftu przypadł mi do gustu. Tak jak wspomniałem dwa moje wpisy w których wyrażam swoją główną opnie na temat Windows 8 powstały przed konkursem, więc moja opinia nie może być nieprawdziwa. Po prostu dla mnie nowy Windows jest najlepszym systemem od Microsoftu. Dlaczego się tłumacze? Ponieważ zauważyłem, że niektórzy od razu postrzegają mnie jak osoba korzystającą tylko z produktów od Microsoftu. Skończmy temat Ósemki, ponieważ nie jest ona głównym tematem mojego nowego wpisu. W tym wywodzie chciałbym skupić się na Ubuntu. Wpis ten jest jakby powrotem do korzeni, ponieważ swoją „twórczość” na łamach mojego blogu zacząłem od przedstawienia mojej opnie na temat Ubuntu. Próbowałem ostatnio zakończyć moją przygodę z tą popularną dystrybucją, znaczy się ogólnie jakoś przez dłuższy okres czasu omijałem Linuxa na desktopie. Stwierdziłem, że po co mi ten Linux.

Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal

Zmiany, czas na małą ewolucję ;)

Zmiany widoczne są już w samym procesie instalacji. Canonnical zdecydował się, aby usunąć instalator tekstowy wraz z alternatywnymi obrazami. Musimy się też pożegnać z słynnym już LiveCD na rzecz LiveDVD. System zajmuję już nieco ponad 700MB, więc płyta CD odpada. Uważam, że to dobry ruch, w końcu twórcy nie muszą się ograniczać, aby „upchać” wszystko, bo starą już płytkę CD, wiadomo, że jak zawsze znajdą się hejterzy tego rozwiązania. Ubuntu jako jeden z prekursorów w wyznaczaniu kierunku rozwoju Linux’a na PC musi w końcu porzucić płytki na rzecz DVD. W końcu mamy 2012 r.

Ubuntu WebApps - czas na portale społecznościowe i wiele usług internetowych.

W Quantal Quetzal pojawiają się Ubuntu WebApps. W skrócie wiele usług internetowych jak Fecobook, GMail i itp. Będą mogły integrować się z pulpitem. Zapowiada się ciekawie, zobaczymy co z tego wyniknie. Tym bardziej, że obecnie komputer nie podłączony do internetu staję się bezwartościowy w oczach przeciętnego Kowalskiego.

Ubuntu 12.04.1 - doskonałość osiągnięta?

Minęło już trochę czasu od premiery Ubuntu w wersji 12.04, przez ten czas pojawiło się wiele aktualizacji, które przyniosły ze sobą tysiące usprawnień. W przeciwieństwie do Windows w Ubuntu aktualizację pojawiają się dość często i wszystkie nie dociągnięcia w systemie naprawiane są praktycznie z dnia na dzień, więc okres od 26 kwietnia do dnia mocno wpłynął na usprawnienie tej popularnej dystrybucji.

Ubuntu 12.04 początku dość często „pluł” błędami na moim komputerze, średnio co 30 minut. Postanowiłem wtedy pobawić się przez jakiś okres Linuxem Mint. Mint w przeciwieństwie do systemu Canonical dział bez problemowo, a do tego Cinnamon bardzo przypadł mi do gustu. Nie dawno wydany został Ubuntu z numerkiem 12.04.1, gdzie zebrane zostały wszystkie dotychczas wydane aktualizacje. Postanowiłem dać kolejną szansę mojej ulubionej dystrybucji. Pobrałem system i zainstalowałem go zamiast Linuxa Mint.

Pierwsze co wpadło mi w oczy to szybkość działa. Moja przygoda z Unity zaczęła się od wielkiego WOW!, ale później zawsze czegoś brakowało mi w rozwiązaniu proponowanym od twórców Ubuntu. Szukałem, więc alternatywy. Testowałem KDE, Mate oraz Cinnamon.

Linux Mint 13 – dystrybucja idealna?

Linux Mint 13 – dystrybucja idealna?

Witam wszystkich użytkowników tego portalu. Mój poprzedni wpis na blogu dotyczył Ubuntu, mimo, iż nie był zbyt wysokich lotów, to bardzo zadowoliła mnie dyskusja, dzięki której poznałem wiele ciekawych opinii na temat różnych środowisk. Postanowiłem dodać kolejny wpis, w którym chcę przedstawić moją krótką opinię na temat innej dystrybucji.

Dlaczego Mint?

Moja przygoda z Linuxem zaczęła się wraz z Ubuntu 11.10 więc całkiem nie dawno. Gdy z początku Unity wydało się całkiem ładnym i dobrym rozwiązanie, to po dłuższej przygodzie stwierdziłem, że to wielka porażka. Unity bardziej robi z Ubuntu system dla zabawy, niż normalnego użytku. Ogólnie nie podoba mi się droga w jaką poszło Gnome, a wraz z nim nakładka Unity. Wszystko jest robione pod dotyk, a kto tak naprawdę korzysta z Linuxa na ekranach dotykowych(nie liczę Androida). Po daniu Ubuntu kolejnej szansy wraz z wydaniem 12.04, która to szansa została zmarnowana postanowiłem poszukać czegoś innego. Mój wybór padł na Linuxa Mint 13 Cinnamon.

Ubuntu okiem zadowolonego użytkownika Windows.

Na samym początku witam wszystkich użytkowników, którzy zechcieli zajrzeć na mojego bloga. Mam nadzieję, że moje wypociny będą chociaż w małym stopniu warte poświęcenia im czasu.

Cześć Tux ;)

Zacznę od tego jak zaczęło się moja przygoda z pingwinem. Jak zatwardziały użytkownik Windows nie myślałem nawet o spojrzeniu na jakieś alternatywy. Z komputerem mam styczność od ok.2002 r, swoją zabawę zacząłem w Windows Me, gdzie po bardzo krótkim czasie znajomy informatyk zmienił mi na Windows XP. Wtedy nie wiedziałem, że są jakieś inne systemy, nawet nie wiedziałem z jakiego aktualnie korzystam. Miałem wtedy 9-10 lat, więc jedyne co mnie interesowało to gry i oglądanie bajek, do niczego innego nie używałem komputera. Przez długi okres korzystałem z systemów od Microsoft, aktualnie korzystam z Windows 7 i nie narzekam. Chcę teraz napisać, że nie jestem źle nastawiony do systemów od firmy z Redmond, bardzo lubiłem XP , a Windows 7 jeszcze bardziej sobie cenię.

Moja przygoda z Linuxem zaczęła się od telefonu z Androidem. Może dla niektórych może wydać to się śmieszne, ale jako zadowolony użytkowników Androida chciałem poznać pingwina w innych formach.