popularne tematy: linux

Netrunner czyli Debian , ale taki trochę mniej surowy

 Witam w dzisiejszym wpisie chciałbym pokazać bardzo ciekawą moim zdaniem dystrybucje Linuxa jaką jest Netrunner. Korzystam już dość długi czas więc postanowiłem napisać co nieco o niej. Należy zaznaczyć , że dystrybucja dzieli się na 4 gałęzie takie jak Deskop, Core i Rolling released, oraz ARM. 

 Zacznijmy od początku , czyli od pierwszej wersji czyli Deskop o kodowej nazwie Indigo. Najnowsza wersja jaka została wydana na dzień pisania tego wpisu to wersja 19.08 .

Jak uruchomić lub zatrzymać iptables w Ubuntu

Witam dzisiaj chciałbym pokazać jak uruchomić iptables w Ubuntu

iptables to program sterujący filtrem pakietów (głównie używanym jako zapora sieciowa bądź NAT) opracowany dla systemu operacyjnego Linux.

Do wyboru mamy następujące komendy:

a] ufw command - Polecenie to służy do zarządzania zaporą w linuxie poprzez prosty interfejs

b] iptables command - Polecenie to służy do konfiguracji, i sprawdzania tablic i reguł filtrowania pakietów IPv4 w jądrze Linuxa.

A może Linux ? Próba ucieczki od Windowsa

Ostatnio

przeglądając dobreprogramy zauważyłem wysyp wpisów o linuxie jaki to jest cudowny, wiadomo swoje plusy ma, ale skoro i ma plusy to i minusy też mieć musi.

Dlaczego ośmielam się krytykować pingwinka?

Ponieważ w Linuxie tak zachwalanym brakuje podstawowych mechanizmów do obsługi go przez zwykłych zjadaczy chleba, i nie mam tu na myśli robienia z użytkownika idioty wykładając wszystko na tacy chodzi mi o zwykłą intuicyjność jaką posiada Windows tak krytykowany min. przez wydanie wersji 8.

Co, że kafelki to syf ?