popularne tematy: bezpieczeństwo

SPOF — kilka słów o „Single point of failure"

Ostatnie tygodnie obfitowały w wiele atrakcji w moim życiu zawodowym - głównie z powodu kilku poważniejszych awarii, które dość mocno wymęczyły mnie zarówno fizycznie, jak i psychicznie. To jeden z tych momentów, gdy w organizmie z powodu niedospania, przemęczenia i braku magnezu w rozmowie o tym, że: "jaką to masz dobrą pracę - nie dość, że lubisz co robisz, to jeszcze ci za to płacą" budzą się demony i agresor w stosunku do rozmówcy.

Dropbox, TrueCrypt i Delta Sync — bezpieczne dane w chmurze

Popularność usług polegających na udostępnianiu przetrzeni dyskowej na serwerach w chmurze przerosła moje wyobrażenia - za pomocą dedykowanej aplikacji zainstalowanej na komputerze lub telefonie, lub zwykłej przeglądarki wgrywamy nasze pliki na konto znajdujące się w zasobach internetu. Zainstalowany program jest o tyle wygodny, że w większości tego typu usług jest "podpiętny" pod zwykły katalog/katalogi znajdujące się na dysku i każda w nim zmiana powoduje synchronizację z serwerami zewnętrznymi.

*WBZIN*

Wstęp

W ostatnich dwóch tygodniach systemy, które mam pod opieką padły celem dość poważnej w skutkach infekcji wirusem. Sieci dość duże i złożone (po kilkaset komputerów), w teorii wielostopniowe zabezpieczenia a jednak się stało... Cały czas zastanawiam w jakim tonie powinien być ten wpis:

 • poradnika "jak zapobiegać takim atakom" - troszkę dziwnie, żeby osoba, która dostała dwie "kosy" pod żebra tłumaczyła techniki obrony przed atakiem nożem,
 • płaczliwym: "nie znacie dnia ani godziny
 • KickassTorrents utracił domenę kickass.so

  Popularny agregator linków do "legalnych inaczej" treści utracił właśnie domenę kickass.toSomalijscy (.SO) piraci figurują obecnie jako zabanowani - domena została utracona przez konfiskatę. Jak inne popularne serwisy ("feniks z popiołów") zmiany dość szybko zostały wprowadzone: jak informują niektóre fora, już powinny być rozpropagowane DNSy w domenie .TO - przeprowadzka domeny w okolicę Polinezji na południowym Pacyfiku (Tonga). 

  Windows 9 aktywacja - WZor donosi

  Nadchodzący Windows 9 jest dla Microsoftu bardzo ważnym produktem. Po fali krytyki Windows 8 (po części słusznej) jest szansa, że najnowsze okienka będą postrzegane pozytywnie szczególnie przez biznes - na chwilę obecną nie znam dużej firmy, gdzie przy nawet do teraz trwających migracjach z XP/Vista pojawiło się coś innego, niż Windows 7.

  Watch Dogs z torrentów - górnik gratis

  Od wczoraj gracze mogą się cieszyć długo oczekiwaną grą Watch Dogs. Praktycznie w tym samym momencie na torrentach pojawiła się mniej legalna wersja tej gry. Gdyby ktoś nie był w temacie - aby osiągnąć cel rozgrywa umożliwia w rozbudowanym świecie włamywanie się do przeróżnych systemów. Osoby chcące niezbyt legalnie wcielić się w postać hakera sami padli ofiarami.

  We need to go DeEPer, czyli o bezpieczeństwie, UAC i nie tylko

  Do wpisu natchnęła mnie dyskusja sprzed kilku dni z działem IT pewnej sporej firmy -(ponad 500 desktopów i laptopów) gdzie na spotkaniu omawialiśmy plan migracji z Windowsa XP do Windows 7. W środowisku tym bardzo istotne jest bezpieczeństwo systemów, więc doszło do rozpisywania za i przeciw migracji do Windows 7, lub Windows 8, oraz system 32-bitowy vs. 64-bitowy. W momencie, kiedy podałem argument, że 64-bity dla Windowsa to rozsądniejsze rozwiązanie także ze względu na bezpieczeństwo, niektóry popatrzyli na mnie jak na idiotę...

  Terroryści, bitmonety i wyrażenia regularne, czyli hakowanie CryptoLockera notatnikiem cz. 1

  Zapowiadał się bardzo spokojny poniedziałek. Większość projektów domkniętych, na kilka dni nic nowego, tylko standardowe drobne zadania – ale jak wiadomo, nie należy chwalić dnia przed zachodem słońca.

  Odezwał się telefon:

  hi, mówi Franek z firmy Company*, mi tu tak wyskoczyło na monitorze(...)

  Tutaj wypada wspomnieć kilka słów o firmie Company .Jest to biuro 'very busy' a ze względu na profil działalności przerzucają dziennie tysiące maili, PDFów, DOCów i innych dokumentów.