popularne tematy: linux

Świat się kończy — Linus Torvalds chwali Windows 10

Linusa Torvaldsa nie trzeba chyba przedstawiać żadnemu geekowi. Ten fiński programista, poza autorstwem systemu kontroli wersji (git) mocno namieszał w systemach operacyjnych tworząc podwaliny pod nowe systemy operacyjne z rodzimy Linux.

Linus nigdy nie był wielkim przeciwnikiem Windowsa, czasem nawet chwalił niektóre wydania systemu operacyjnego ze stajni Microsoft. Sporo ciepłych słów padło z jego ust po wydaniu pakietu serwisowego (SP1) do Windowsa 7:

Stabilny Debian 7 "Wheezy" wylądował

Systemy z rodziny *nix zdradziłem na rzecz okienek kilka lat temu - najzwyczajniej w świecie łindołsy i pochodne dostarczają mi jeszcze masełka i mielonki do tego ciężko zapracowanego kawałka chleba. Faktem jest, że nie jestem już tak oblatany w kernelach i przydatkach jego, jak to miało miejsce pięć - dziesięć lat temu, ale całkiem z obiegu nie wypadłem - kilka razy w tygodniu mam styczność z AIXami, czy Debianem. Ten ostatni jest moim ulubionym systemem z rodziny Linuksów.

Pierwszą styczność z Linuksem miałem za pośrednictwem

Tam gdzie daemon mówi shutdown

Dzisiaj rano ostro "orałem" Lenovo T400 z zainstalowanym Windows 8. Po zrobieniu niezbędnej przed brzydkimi zabawami kopii migawkowej systemu, przystąpiłem do tego, co tygryski lubią najbardziej - psucia. Przy okazji przesadnej ingerencji w kluczowe komponenty systemu, osiągnąłem to, czego można było się prędzej, czy później spodziewać - zapoznałem się z najnowszą edycją BSOD.