popularne tematy: porady

Dowiązania symboliczne w Windows

Dowiązania twarde i miękkie - funkcja w systemach *nix (ln ) istniejąca praktycznie od zawsze a traktowana po macoszemu w Windowsach. NTFS, archaiczno-prehistoryczny system plików, nie ma problemów z obsługą tej funkcji od czasów Windowsa 2000.Wpis ten ma na celu przekazanie podstaw pracy z dowiązaniami, oraz przykład ich użycia w systemach z rodziny Windows.

mSATA w obudowie USB — 40g wydajności

Mam w ostatnim czasie sporo tzw. "donkey work": do przerzucania na serwery dość duże objętościowo pliki... w sumie powtórzy się to z 60 razy, czasem dwie/trzy operacje dziennie. Plików jest 8 - problem leży w tym, że "ważą" w zaokrągleniu 250GB. Ze względu na procedury serwery nie mogą być wcześniej przygotowane, musi być to robione w serwerowni a miejsc takich wyjątkowo nie lubię - hałas, czapka zaciągnięta po sam czubek nosa w celu chronienia ciągle rozregulowanych zatok... ot, na starość zrobił się ze mnie francuski piesek stroniący od takich miejsc...

SPOF — kilka słów o „Single point of failure"

Ostatnie tygodnie obfitowały w wiele atrakcji w moim życiu zawodowym - głównie z powodu kilku poważniejszych awarii, które dość mocno wymęczyły mnie zarówno fizycznie, jak i psychicznie. To jeden z tych momentów, gdy w organizmie z powodu niedospania, przemęczenia i braku magnezu w rozmowie o tym, że: "jaką to masz dobrą pracę - nie dość, że lubisz co robisz, to jeszcze ci za to płacą" budzą się demony i agresor w stosunku do rozmówcy.

VMWare: Część II — atak klonów

Dostałem w ostatnich dniach kilka prywatnych wiadomości z pytaniem o obiecany wpis dotyczący wirtualizacji. Kolejność miała wyglądać troszkę inaczej, ale jak zacząłem wszystko zbierać w całość okazało się, że to temat rzeka - postanowiłem więc zrobić "krótki wpis" o tworzeniu "template", czyli maszyn referencyjnych.

Dropbox, TrueCrypt i Delta Sync — bezpieczne dane w chmurze

Popularność usług polegających na udostępnianiu przetrzeni dyskowej na serwerach w chmurze przerosła moje wyobrażenia - za pomocą dedykowanej aplikacji zainstalowanej na komputerze lub telefonie, lub zwykłej przeglądarki wgrywamy nasze pliki na konto znajdujące się w zasobach internetu. Zainstalowany program jest o tyle wygodny, że w większości tego typu usług jest "podpiętny" pod zwykły katalog/katalogi znajdujące się na dysku i każda w nim zmiana powoduje synchronizację z serwerami zewnętrznymi.

Matrioszka, czyli Hyper-V pracujący pod kontrolą VMware Workstation

Dzisiejszy wpis będzie dość hermetyczny, ale może kogoś zainteresuje - dotyczy on konfigurowania domowych "labów" i jednego z problemów z którym można się spotkać. Nie będę tu opowiadać, jak ważnym dla administratorów jest zagadnienie wirtualizacji - wszystko jest teraz do obrzydzenia "chmurą" i już nawet firmowa serwerownia to "private cloud" - sorry, taki mamy klimat... Z ostatnich tego typu smaczków językowych z jakim się spotkałem jest ten wymyślony przez CISCO w postaci "fog computing".

Windows 1.0 — instalacja krok po kroku

Od kilku dni wszędzie słychać o nowym Windowsie - nawet przed chwilą w radiu mówili, że wielki "okien" jest już dostępny od dwóch dni. Z racji tego, że nawet na Dobrych Programach nie ma jeszcze instrukcji instalacji tego systemu (jak zwykle redakcja jest do tyłu z nowościami) - postanowiłem poszperać i zrobić jakiś krótki poradnik instalacji.

Instalacja

W ruch poszła wyszukiwarka google. OS świeżutki, więc ciężko jeszcze znaleźć dobre źródło do pobrania.

*WBZIN*

Wstęp

W ostatnich dwóch tygodniach systemy, które mam pod opieką padły celem dość poważnej w skutkach infekcji wirusem. Sieci dość duże i złożone (po kilkaset komputerów), w teorii wielostopniowe zabezpieczenia a jednak się stało... Cały czas zastanawiam w jakim tonie powinien być ten wpis:

  • poradnika "jak zapobiegać takim atakom" - troszkę dziwnie, żeby osoba, która dostała dwie "kosy" pod żebra tłumaczyła techniki obrony przed atakiem nożem,
  • płaczliwym: "nie znacie dnia ani godziny
  • Sygic - dobra nawigacja w rozsądnej cenie

    Z racji tego, że potrafię zgubić się we własnym domu wyjątkowo darzę szacunkiem mojego zbawiciela, który wymyślił GPS - dzięki systemowi mogę w miarę sprawnie poruszać się po drogach. Od lat korzystam z rodzimej Automapy, która mimo wzlotów i upadków (programiści potrafią wyjątkowo spartolić algorytmy obliczania tras) towarzyszyła mi często zainstalowana na starym