popularne tematy: serwery

Matrioszka, czyli Hyper-V pracujący pod kontrolą VMware Workstation

Dzisiejszy wpis będzie dość hermetyczny, ale może kogoś zainteresuje - dotyczy on konfigurowania domowych "labów" i jednego z problemów z którym można się spotkać. Nie będę tu opowiadać, jak ważnym dla administratorów jest zagadnienie wirtualizacji - wszystko jest teraz do obrzydzenia "chmurą" i już nawet firmowa serwerownia to "private cloud" - sorry, taki mamy klimat... Z ostatnich tego typu smaczków językowych z jakim się spotkałem jest ten wymyślony przez CISCO w postaci "fog computing".

KickassTorrents utracił domenę kickass.so

Popularny agregator linków do "legalnych inaczej" treści utracił właśnie domenę kickass.toSomalijscy (.SO) piraci figurują obecnie jako zabanowani - domena została utracona przez konfiskatę. Jak inne popularne serwisy ("feniks z popiołów") zmiany dość szybko zostały wprowadzone: jak informują niektóre fora, już powinny być rozpropagowane DNSy w domenie .TO - przeprowadzka domeny w okolicę Polinezji na południowym Pacyfiku (Tonga). 

Stabilny Debian 7 "Wheezy" wylądował

Systemy z rodziny *nix zdradziłem na rzecz okienek kilka lat temu - najzwyczajniej w świecie łindołsy i pochodne dostarczają mi jeszcze masełka i mielonki do tego ciężko zapracowanego kawałka chleba. Faktem jest, że nie jestem już tak oblatany w kernelach i przydatkach jego, jak to miało miejsce pięć - dziesięć lat temu, ale całkiem z obiegu nie wypadłem - kilka razy w tygodniu mam styczność z AIXami, czy Debianem. Ten ostatni jest moim ulubionym systemem z rodziny Linuksów.

Pierwszą styczność z Linuksem miałem za pośrednictwem

RAIDers of the lost drive

Większość czytelników blogów Dobrych Programów wie, co oznacza akronim RAID, albo przynajmniej ma skojarzenia, że to coś związanego z dyskami twardymi. Nie będę się rozwodzić za bardzo nad rodzajami macierzy RAID (Wikipedia podaje bardzo dobre przykłady, więc nie ma co ich tutaj przeklejać). Dla przypomnienia cytując przypomne dwa najważniejsze aspekty:

RAID (ang.

Microsoft naprawia to, co zepsuł

Tydzień temu we wtorek Microsoft wydał zestaw poprawek dla Windows 7 i Windows Server 2008 KB2823324. W przypadku niektórych konfiguracji sprzętowych i programowych łatki niestety przysporzyły problemy, objawiające się w najgorszej sytuacji brakiem możliwości uruchomienia systemu operacyjnego. Portale internetowe obiegły mrożące krew w żyłach informacje, że Microsoft zepsuje Twój komputer, lodówkę i zje kota:

W dniu wczorajszym