popularne tematy: linux

LN HUB32IO — moduł z aktywnym hubem USB i 32 pinami IO dla Banana PRO

Kolejny drugi moduł dla Banana PRO, który opiszę i przetestuję to LN HUB-32IO posiadający aż 32 piny GPIO oraz aktywny hub USB. Moduł posiada dwa układy mcp23017 komunikujące się poprzez interfejs i2c. Również jak ostatnio do sterowania modułem użyjemy biblioteki WiringBP.

Moduł posiada 32 złącza cyfrowych pinów GPIO, każdy pin ma podłączoną diodę. Obok złącz IO wyprowadzone jest też 3,3V oraz GND łącznie 4 (po 2 na każdy układ).

LN Digital — klon modułu PiFace dla Banana PRO

Chciał bym dziś zaprezentować i pokazać sterowanie modułem LN Digital dedykowanym dla Banana PRO, którego przedstawiałem krótko we wpisie o dedykowanych modułach dla Banana PRO. Do sterowanie pinami GPIO użyjemy biblioteki WiringBP dla Banana , która została przeportowana z biblioteki WiringPi dla Raspberry Pi.

Moduł posiada układ MCP23S17 na SPI oraz UNL2803A. Na płytce znajduje się 8 wejść oraz 8 wyjść ( z użyciem UNL2803A).

Music Box z użyciem Banana Pi — BananaHome

Projekt BananaHome wpadł mi do głowy jakiś czas temu, gdy słuchałem muzyki na komputerze stacjonarnym, a ze względu, że pozbyłem się dużego amplitunera, który mi zawadzał i słuchałem muzyki już tylko na kompie na aktywnych monitorach studyjnych, które podłączone są do miksera USB. Zaczęło mnie to irytować trochę, że aby posłuchać muzyki muszę uruchamiać komputer lub podpinać specjalnie smartfona lub tablet do miksera. Mając 5 calowy ekran LCD

Nowa odsłona systemu do budowy serwera NAS — OpenMediaVault 2.1 wydany

Programiści oprogramowania OpenMediaVault (opartego o system Debian i framework ExtJS), które służy do budowy serwera NAS, wydali jego nową wersję 2.1 o nazwie kodowej "Stone burner". System w dalszym ciągu pracuje pod kontrolą Debiana Wheezy, lecz zostały wprowadzone nowe ciekawe funkcje.

Co nowego?

Przede wszystkim zaktualizowany został framework ExtJS do wersji 5.1.1, dodano nowe widgety i ustawienia Panelu na którym możemy osadzać owe widgety m.in. statusu łącza.

Domowy NAS All in One, część 9 — serwer VPN

W dziewiątej części serii o oprogramowaniu OpenMnediaVault omówię plugin do zarządzania serwerem openVPN w prosty i wygodny sposób. Pokażę jak zainstalować, skonfigurować i zarządzać serwerem openVPN. Wpis może przydać się osobom, które nie posiadają możliwości instalacji VPN-a na swoim routerze, a chcieli by mieć dostęp do serwera i innych urządzeń z poza sieci domowej czy firmowej.

Instalacja pluginu

Instalację pluginu możemy wykonać za pomocą panelu OMV System>Wtyczki instalując dodatek openmediavault-openvpn

Dedykowane moduły I/O dla Banana PRO

W tym wpisie chciał bym zaprezentować trzy nowe moduły od Lemaker dedykowane dla Banana PRO, które poszerzają możliwości IO urządzenia. Dzięki tym modułom możemy m.in. zwiększyć ilość portów USB, GPIO oraz ułatwić podłączanie SPI, I2C LCD itp. a wszystko to bez jakiegokolwiek lutowania.

LN-Digital

Cyfrowy moduł LN-Digital jest płytką rozszerzającą o dodatkowe 16 pinów GPIO (po 8 wejść i wyjść) , mającą dwa przekaźniki do sterowania prądem z gniazdka, 4 przyciski, oraz 8 diod stanu pinów wyjściowych.

7" Ekran dotykowy dla BeagleBone Black

Od dłuższego czasu mam bardzo ciekawy ekran dotykowy firmy 4D Systems dla BeagleBone Black o przekątnej 7 cali, który posiada wygodne przyciski do sterowania, zasilania i resetu jak również złącza GPIO. Ekran posiada złącze do podłączenia BBBlack na zasadzie scheld'a dzięki czemu nie potrzebujemy dodatkowych kabli i złącz.

Matryca LCD TFT o przekątnej 7 cala, która posiada rozdzielczość 800 x 480, 65000 kolorów oraz zintegrowanym panelem dotykowym (oporowy).

BanaNAS PRO – budujemy prosty serwer NAS z Raidem

Jakiś czas temu zaprezentowałem projekt BanaNAS, dzięki któremu można zbudować prosty serwer NAS. W projekcie wykorzystywany jest dysk 2.5 calowy oraz mikrokomputer Banana Pi. Zgłoszono uwagi odnośnie projektu, że serwer NAS z jednym dyskiem to nie NAS. Dla tych niedowiarków powstał drugi projekt BanNAS PRO w którym można podłączyć aż 5 dysków.