popularne tematy: linux

Zegar RTC w Raspberry Pi

Zegar czasu rzeczywistego (RTC) znajduje się w niemal każdym urządzeniu, zaczynając od aparatów cyfrowych, smartfonów, tabletów, kończąc na komputerach i serwerach. Dzięki zegarowi RTC nasze urządzenia mają aktualną godzinę nawet gdy nie są podłączone do zasilania. Niestety, popularny Raspberry Pi jest pozbawiony zegara czasu rzeczywistego a czas pobiera z internetu podczas uruchamiania, a co jeśli nasze urządzenie nie ma połączenia z internetem? Tu właśnie przydaje się zegar RTC.

Odroid C1 – mocny konkurent Raspberry Pi

Odroid C1 to kolejny mikrokomputer, który ma być konkurencją dla Raspberry Pi. C1 wygląda bardzo podobnie do RPi B+ lecz posiada wiele mocniejszy czterordzeniowy procesor, szybszą pamięć DDR3, złącze na pamięć eMMC, zegar RTC, odbiornik IR, gigabitową kartę LAN jak również 2 złącza analogowe GPIO.

Specyfikacja:

 • Procesor: Amlogic ARM® Cortex®-A5(ARMv7) 1.5Ghz quad core
 • Grafika: Mali™-450 MP2 GPU (OpenGL ES 2.0/1.1)
 • Pamięć: 1Gbyte DDR3 SDRAM
 • Sieć: Gigabit Ethernet
 • GPIO: 40pin GPIOs

5" ekran dotykowy dla Banana Pi/PRO

Na początku roku @wojtekadams opisywał ekran LCD dla Banana Pi i PRO. Dziś moja kolej na zaprezentowanie tym razem nowego dotykowego modułu LCD od Lemaker, który przygotował łącznie trzy wersje ekranów dotykowych o przekątnych 3.5", 5" oraz 7".

Ekrany posiadają rozdzielczości 320x240 (3,5"), 800x480 (5") i 1024x600 (7"). Ja zaopatrzyłem się w wersję 5" do jednego z projektów o którym zapewne napiszę.

Domowy NAS All in One – Cz. 7 Streming telewizji DVB–T

W dobie szybkiego internetu usług na żądanie wykluwają się pomału internetowe usługi dostępu do kanałów telewizyjnych. Niestety obecnie nielegalne usługi mają lepsza ofertę niżeli działające legalnie firmy. Czy nie było by fajnie mieć własny serwer TV dzięki któremu moglibyśmy oglądać telewizję w każdym miejscu gdzie mamy dostęp do internetu. Jak również moglibyśmy przeglądać program telewizyjny i planować nagrywanie kanałów w naszym telefonie. Wszystko jest to możliwe.

Co nam będzie potrzebne?

Intel Edison — wersja Standard i Mini

W tej części przybliżę płyty rozszerzeń dla Intel Edisona w wersji standard oraz mini. Obydwie płyty różnią się od siebie przede wszystkim rozmiarami oraz ilościami wyprowadzeń. O ile wersja standard zbliżona jest do Intel Galileo i ma standardowe złącza GPIO jak w Arduino Uno, to wersja mini jest niewiele większa od samego modułu Intel Edison i posiada nietypowy schemat złącz GPIO.

Intel Edison

Jak już pisałem płyta Intel Edison jest modułem, który należy wpinać do płyt rozszerzeń, które posiadają wyprowadzenia złącz.

Raspberry Pi z plusem

Opisywałem już dotychczasowe wersje Raspberry Pi A i B pora dodać coś i pokazać Rasberry Pi z plusem czyli dwa nowe modele A+ oraz B+. Zmieniło się kilka ważnych rzeczy m.in. większa ilość złącz GPIO czy mniejsze zużycie prądu. Nawet wielkość wersji A+ uległa zmianie. Ale o tym już poniżej.

Raspberry Pi A+

Nowa wersja A+ pozbawiona złącza LAN oraz posiadająca jedno złącze USB i tylko 256MB pamięci RAM posiada teraz:

  BanaNAS — stwórz sobie prosty i tani serwer NAS

  Pamiętam jak kilka lat temu chciałem zbudować sobie własny serwer NAS razem z obudową. Niestety nic z tego nie wyszło, bo choć miałem wycięte blachy w zakładzie to i tak nic do niczego nie pasowało, więc kupiłem sobie obudowę w sklepie. Dzięki dostępowi do drukarki 3D w pracy postanowiłem zrobić z kolegą pewien projekt, aby nauczyć się przy tym obsługi drukarki.

  Pisałem już o NAS-ie z wykorzystaniem oprogramowania OpenMediaVault oraz o

  Instalacja OpenMediaVault 1.0 Kralizec na Banana Pi i Debian Wheezy

  Obecnie programiści OMV pracują nad skryptem aktualizującym obecną wersję OMV 0.5, która pracuje na wersji Debiana Squeeze do wersji 1.0 działającej na Wheezy. Choć jest już gotowa wersja 1.0 Kralizec (zmieniona z wersji 0.6 i uznana jako dojrzała wersja, dlatego otrzymała numerek 1.0) i dostępne są repozytoria, to obecnie brakuje gotowego obrazu systemu z tą wersją na stronie projektu. Dzięki dostępnym repozytoriom możemy bez najmniejszego problemu zainstalować OMV na obecnej stabilnej wersji Debiana.

  ownCloud - Twoja własna "chmurka" cz. 4 - Galeria zdjęć

  W ownCloudzie dostępna jest jakże przydatna aplikacja Galerii zdjęć, dzięki której nasze zdjęcia możemy przeglądać wygodnie jako miniatury oraz pokaz zdjęć. W tym wpisie przedstawię bliżej aplikację zdjęcia dostępną w ownCloud.

  Aplikacja sama rozpoznaje wgrane pliki i dzieli je wg nazwy katalogu w którym się znajdują, dlatego sami musimy pilnować porządku katalogów.