popularne tematy: linux

DIY - budujemy własną mini wycinarkę CNC cz.1

Prawie przy każdym projekcie muszę przygotowywać jakiś układ elektroniczny. Zazwyczaj kupuję płytkę uniwersalną i łączę elementy kabelkami. Nie jest to może zbyt profesjonalnie zrobione, ale działa. Jednak, jeśli chcemy używać układ przez dłuższy czas lub wykonać kilka takich układów na raz, to warto byłoby wyprodukować sobie płytkę PCB. Można taką płytkę przygotować wytrawiając sobie ścieżki albo użyć do tego celu wycinarkę CNC. Bardziej spodobał mi się pomysł wycinarki CNC. Dlatego postanowiłem rozglądnąć się za takimi urządzeniami i projektami.

ownCloud - Twoja własna "chmurka" cz. 2 Pliki - udostępnianie, wersjonowanie i synchronizacja

Chciałbym opowiedzieć o prostym wersjonowaniu plików oraz przybliżyć podstawową funkcję Pliki w aplikacji ownCloud, za pomocą której możemy zarządzać plikami, udostępniać je, synchronizować pomiędzy urządzeniami.

Dostępne funkcje

Możemy pobierać, edytować, tworzyć, wczytywać, udostępniać i przeglądać (m.in. pdf, filmy mp4 czy zdjęcia) pliki i katalogi.

Tworzenie, zmiana nazw i pobieranie

Chromebook ACER C720 - mini recenzja

Chciałbym wam przedstawić jeden z ostatnich modeli Chromebooka Acer C720, który premierę miał w listopadzie 2013 roku, kosztuje 199$(wcześniej 249$) i niestety obecnie nie jest dostępny w Polsce. Chromebooki to całkiem nowe urządzenia mało popularne w Polsce, które mają sporo możliwości.

Specyfikacja

  • Procesor: Intel® Celeron™ Haswell 1,4GHz, 2MB Level 3 (dwa rdzenie)
  • Grafika: Intel® HD 128MB RAM (dedykowana)
  • Pamięć: 2GB RAM DDR3L
  • Dysk:

Hackbox - mój outdoor-owy dostęp do sieci domowej

Jakiś czas temu moja domowa sieć wzbogaciła się o domowy serwer NAS. Oprócz samego serwera i jego podstawowych zadań, jak samba, używam również wirtualizacji, na której mam 2 maszyny, serwer strumieniowania telewizji TVHeadend, serwer GIT, ownCloud-a i kilka mniejszych usług. Tylko jedna z tych usług, tj. ownCloud, dostępna jest na zewnątrz. Pozostałe usługi dostępne są tylko w domowej sieci do której możliwe jest podłączenie się po VPN-nie. A jak rozwiązuję dostęp do moich usług zdalnie? O tym poniżej.

Cubieboard 2 - Ciekawa alternatywa dla maliny

CubieBoard2 to jedna z wielu płytek podobnych do Raspberry Pi, które pojawiły się po wydaniu RPi. Tyle tylko, że akurat jest to jedna z najciekawszych płytek obok BegleBone Black. Co prawda powstało naprawdę sporo takich pico-komputerków, ale seria Cubieboard (Cubieboard, Cubieboard2 i Cubietruck (Cubieboard3)) jest godna uwagi głównie jako urządzenie multimedialne lub prosty pulpit, choć nie brakuje mu złącz GPIO.

Specyfikacja Cubieboard 2

intel Galileo - programowanie i obsługa GPIO na systemie Linux

Z poziomu systemu Linux zainstalowanym na intel Galileo możemy programować np. w językach programowania C/C++, Python czy Bash, ale Galileo może bardziej przypaść do gustu programistom właśnie Pythona dając im możliwość programowania i sterowania pinami GPIO za pomocą ich ulubionego języka a wszystko dzięki dostępnej biblioteki pyGalileo.

Python

Dla języka Python społeczność przygotowała bibliotekę pyGalileo

intel Galileo - programowanie i obsługa GPIO w Arduino IDE

intel Galileo posiada identyczny układ złącz GPIO jak w Arduino UNO R3, do którego pasują takie same moduły i skorupki (shield) jak w R3. Programowanie wygląda identycznie jak z każdym innym Arduino za pomocą specjalnej wersji Arduino IDE. intel Galileo posiada również możliwość sterowania pinami z poziomu systemu Linux, ale dziś skupimy się na programowaniu za pomocą Arduino IDE.

Poniżej przestawiam programy do sterowania urządzeniami.

Start z intel Galileo - instalacja sterowników, firmware i dodatkowych pakietów dla Linuksa

Dzisiaj przedstawię opis instalacji sterowników dla systemu Windows, aby nasza płytka była widziana w systemie. Opiszę również instalację nowej wersji firmware oraz przygotowanie dodatkowych pakietów dla systemu Linux. Czyli pokrótce są to pierwsze zalecane kroki do wykonania po otrzymaniu naszego intel Galileo.

Instalacja Arduino IDE

IDE dostępne jest do pobrania ze strony Intela. Należy go pobrać (w zależności od systemu) i rozpakować do dowolnego katalogu.

Intel Galileo - wygląd i specyfikacja

Intel Galileo jest płytką kompatybilną z Arduino opartą o procesor Intel ® Quark SoC X1000 (32-bitowy system klasy Intel Pentium) o taktowaniu 400MHz 16 KBytes L1 cache. Jest pierwszą płytką w oparciu o architekturę Intel ® przeznaczoną do sprzętu i oprogramowania kompatybilnego z Arduino Uno R3. Posiada wbudowany system Linux z bibliotekami dla Arduino.

Ponadto posiada pamięci 512 KB SRAM oraz 256MB DRAM DDR3, 8MB pamięci na system linux, zegar RTC z możliwością podpięcia zasilania 3V do podtrzymywania zegara.