popularne tematy: linux

Raspberry Pi - Piny GPIO i inne złącza

Chciałbym przybliżyć wszystkie dostępne złącza w Raspberry Pi m.in. GPIO, CSI, HDMI czy JTAG. W tym wpisie pokażę też czym różnią się rev 1 i rev 2 Raspberry Pi pod względem portów GPIO. Jest to wprowadzenie dla osób początkujących.

Złącza obrazu

RCA

Złącze pozwala na podłączenie zwykłego kabla znanego pod nazwą czincz, znajdującego się w większości starych telewizorów oraz małych ekranów samochodowych. Za pomocą tego złącza możemy wyświetlić ekran z naszego RPi.

Raspberry Pi - wersja A czy B oto jest pytanie

Pamiętam jak w zeszłym roku na jednym z flame-ów o tematyce Raspberry Pi na Jesieni Linuksowej śmiałem się z kolegi, że kupił sobie Raspberry Pi w wersji A, "po co komu tak obkrojona wersja" pomyślałem wtedy. Po ponad dwóch miesiącach moje zdanie jednak się zmieniło, gdyż teraz myślę, że czasem warto zastanowić się nad uboższą wersją A.

Wersje płytek

Pokrótce przedstawię obie dostępne wersje Raspberry Pi i ich różnice.

Poniższa tabela przedstawia specyfikację Raspberry Pi w wersji A i B.

Domowy NAS All in One – Cz. 4 Wtyczki

W poprzednim wpisie przedstawiłem jak dodawać zasoby dyskowe w naszym NAS-ie. Aby uruchomić większość wtyczek potrzebne są dodane zasoby dyskowe, na których aplikacje przechowują pliki. Gdy mamy już zamontowane i skonfigurujemy dyski pora zobaczyć jakie usługi możemy zainstalować na naszym NAS-ie. Przedstawię dostępne wtyczki (dla wersji OMV 0.5.x) z popularnymi usługami, które w łatwy sposób zainstalujemy na naszym serwerze.

Podstawowe wtyczki

Po instalacji OMV 0.5 mamy możliwość zainstalowania i włączenia kilku dodatkowych wtyczek.

SPiBot - projekt robota z wykorzystaniem Raspberry Pi

Od ponad roku posiadam Raspberry Pi, które było testowane i wykorzystywane do przeróżnych projektów m.in. serwera plików i streamingu TV, odtwarzacza multimedialnego z wykorzystaniem xbmc czy kamery sieciowej. Testowałem spora ilość systemów i nie jedną kartę SD uszkodziłem. Po tych wojażach postanowiłem zainteresować się zarządzaniem pinami GPIO na malinie. Zaczęło się od prostego podłączania diod, silniczków czy serw. Po zabawach z portami GPIO postanowiłem zbudować coś bardziej trwalszego niżeli proste układy diod.