popularne tematy: linux

Raspberry Pi CM4 jako serwer plików?

Czy Raspberry Pi może być wydajnym serwerem plików? Tak o ile wybierzemy nowa wersję Compute Mode 4 wraz z płytą rozszerzeń CM4IO, która posiada port PCIe. Nowa odsłona popularnego mikrokomputera w wersji CM4 wreszcie pozwala na więcej.

Compute Mode 4 w wielu opcjach

Nowy moduł dostępny jest w różnych konfiguracjach.

Raspberry Pi Zero W — bezprzewodowa malina [info i uruchomienie]

Nie nowymi procesorami Ryzen od AMD czy niezwykłą imprezą IEM w Katowicach żyli ostatnimi dniami koneserzy i wielbiciele popularnych na całym świecie mikrokomputerów Raspberry Pi. Wszystko za sprawa wydanej nowej wersji modelu Zero z oznaczeniem W. Nowa wersja Raspberry Pi Zero W otrzymała ten sam moduł CYW43438 do obsługi Wifi i Bluetooth LE co wersja RPi3. A dodatkowo otrzymała bardziej wydajniejszą antenę PCB zwiększając tym samym zasięg i moc sygnału Wifi.

RAID dla mikrokomputerów SBC typu Raspberry Pi

Często słyszę, że rozwiązanie na serwer NAS-a z wykorzystaniem mikrokomputerów typu, Raspberry Pi, Banana Pi itp. nie ma sensu, bo prędkości są za małe, brak sprzętowego RAID-a lub używanie jednego dysku nie zabezpiecza danych. Ale jak wiadomo ilość dysków nie zabezpieczy Ci danych tak jak ich kopia bezpieczeństwa. Ale mając RAID-a czy to sprzętowy czy programowy zwiększamy dostępność naszych danych w razie awarii jednego z dysku.

96 Boards HiKey od LeMaker

HiKey to całkiem nowy wydajny mikrokomputer pokroju Raspberry Pi czy Banana Pro posiadający 8 rdzeniowy procesor Kirin 620 oparty o projekt Linaro LCG 96boards. HiKey w odróżnieniu od innych płytek pracuje na logice 1.8V co obecnie może sprawiać problemy z powodu braku lub małej ilości takich modułów na rynku, ale mocą i swoimi rozmiarami może pokazać pazur.

Raspberry Pi od Zera do 2 — sterujemy GPIO z linii poleceń

Być może niektórzy z Was mają już od dłuższego czasu malinę, ale używają ją do prostych multimedialnych rzeczy typu odtwarzacz muzyki, czy filmów. Zastanawiałeś się może jak by tu zacząć sterować pinami GPIO w prosty sposób aby posterować jakimiś urządzeniami? Jest przecież tyle bibliotek i możliwości ale nie masz czasu uczyć się zawiłych funkcji bibliotek lub nie jesteś orłem w programowaniu.

Raspberry Pi Zero — mały a wariat?

Wielkim zaskoczeniem było ostatnio wydanie przez fundacje Raspberry Pi nowej miniaturowej wersji Raspberry Pi Zero, która jest o połowę mniejsza od dotychczasowej wersji A+ i bardzo tanią bo kosztuje tylko 5$. Zero posiada zminiaturyzowane porty USB oraz HDMI. Nie znajdziemy na niej niestety żadnej karty sieciowej czy złącz na kamerkę i LCD, lecz swoją wielkością i mocą nadrabia te braki.

Niestety nie załapałem się na zakup pierwszej partii, która rozeszła się bardzo szybko.