popularne tematy: oprogramowanie

Orange Pi 2G-IoT — kolejny produkt dla IoT z modułem GSM

Na bazie popularności Raspberry Pi powstało już wiele podobnych płytek. Niektórzy producenci wyprodukowali jedną lub dwie płytki a niektórzy jak Xunlong Software wydaje swoje płytki Orange Pi jak piekarnia pieczywo. Ostatnio w ofercie producenta pojawiła się ciekawa płytka bazująca na słabszym 1GHz procesorze niż wcześniejsze o nazwie Orange Pi 2G-IoT, która jest dedykowana do Internetu Rzeczy i kosztuje jedyne 9,90$.

Onion Omega2 — płytka dla IoT

W moje ręce trafiła kolejna płytka służąca do budowania rozwiązań Internetu Rzeczy Onion Omega2, która posiada wbudowany moduł wifi oraz złącza GPIO. Kupiłem ją przede wszystkim bo zainteresowała mnie informacja, że płytka pracuje pod lekkim systemem Open-WRT i przyznam, że tym mnie zachęciła do zakupu. Cebula (z angielskiego Onion) jest udanym projektem crowdfundingowym a jego twórcy wykorzystali do tego platformę kickstarter.

Raspberry Pi — dodajemy cyfrowe i analogowe złącza GPIO

Choć samo Raspberry Pi posiada w większości przypadków wystarczającą ilość złącz GPIO, może się zdarzyć, że po jakimś czasie po prostu nam ich zabraknie lub zechcemy skorzystać ze złącz analogowych. Choć same Raspberry Pi nie posiada złącz analogowych, możemy za pomocą zewnętrznych układów (Expander) poszerzyć funkcjonalność naszej maliny. W tym celu pomóc mogą nam układy PCF8574 i PCF8591, które możemy podłączyć po magistrali I2C i w prosty sposób wysterować je za pomocą biblioteki wiringPi.

DIY — budujemy własną mini wycinarkę CNC, część 4

W dzisiejszym wpisie opiszę moje zmagania z konfiguracją Frezarki oraz oprogramowaniem. Nie zabraknie moich drobnych modyfikacji i pomysłu na przystosowanie frezarki aby można było frezować nią bez podłączania laptopa, czyli zamontowanie pod nią komputerka Banana PRO z ekranem dotykowym.

Oprogramowanie

W trzeciej części serii pisałem, że do ukończenia projektu i uruchomienia pierwszych frezów pozostało mi opanowanie oprogramowania do obsługi CNC. Wszystkie problemy na które natrafiłem były związane z firmware-em i konfiguracją oprogramowania.

DIY — budujemy własną mini wycinarkę CNC, część 3

Dość długo kazałem wam czekać na kolejny wpis o CNC do tworzenia PCB, ale wpadło miedzy czasie wiele innych projektów, które miały wyższy priorytet. Jednak ostatnio wróciłem do projektu i udało mi się go ukończyć, choć jeszcze zostało mi opanowanie oprogramowania. W między czasie autorzy projektu zaktualizowali i zrobili upgrade urządzenia do wersji 2.X. Ja zaczynałem budowę jeszcze wersji 0.93 i ukończyłem ją na etapie uruchomienia i sprawdzenia maszyny (wersja 0.97).

96 Boards HiKey od LeMaker

HiKey to całkiem nowy wydajny mikrokomputer pokroju Raspberry Pi czy Banana Pro posiadający 8 rdzeniowy procesor Kirin 620 oparty o projekt Linaro LCG 96boards. HiKey w odróżnieniu od innych płytek pracuje na logice 1.8V co obecnie może sprawiać problemy z powodu braku lub małej ilości takich modułów na rynku, ale mocą i swoimi rozmiarami może pokazać pazur.

Drukarka 3D — projektowanie i drukowanie

W pierwszej części cyklu zadałem kilka pytań odnośnie potrzeby posiadania drukarki 3D. W tej części zajmiemy się już inną sprawą, a konkretnie projektowaniem własnych projektów/prototypów do wydruku. Przedstawie również 3 ciekawe portale na których można znaleźć gotowe projekty oraz udostępnić swoje. Nie zabraknie również prezentacji z ukończenia budowy mojej drukarki Tower Simple XL.