popularne tematy: porady

Niezbędny gadżet elektronika — pochłaniacz oparów lutowniczych

Ostatnio coraz więcej siedzę przy biurku z lutownicą w ręku i lutuję przeróżne układy i jest ich naprawdę sporo. Dym wydobywający się podczas lutowania zaczął mi ostatnio przeszkadzać i drażnić. Dlatego postanowiłem poszukać jakiegoś pochłaniacza oczywiście do wydruku na drukarce 3D. Znalazłem dość ciekawe rozwiązanie na thingiverse.com lecz uznałem, że po wydruku nie za bardzo będzie mi pasować do mojej drewnianej kolekcji na biurku (drukarka oraz

Raspberry Pi — dodajemy cyfrowe i analogowe złącza GPIO

Choć samo Raspberry Pi posiada w większości przypadków wystarczającą ilość złącz GPIO, może się zdarzyć, że po jakimś czasie po prostu nam ich zabraknie lub zechcemy skorzystać ze złącz analogowych. Choć same Raspberry Pi nie posiada złącz analogowych, możemy za pomocą zewnętrznych układów (Expander) poszerzyć funkcjonalność naszej maliny. W tym celu pomóc mogą nam układy PCF8574 i PCF8591, które możemy podłączyć po magistrali I2C i w prosty sposób wysterować je za pomocą biblioteki wiringPi.

Drukarka 3D — dla kogo i dlaczego?

Drukarka 3D nie jest dla każdego i nie do każdego zastosowania. Nie każdy będzie umiał poradzić sobie obecnie z tanimi drukarkami drukujące w technologii FDM. Złożenie być może nie jest aż tak trudne ale pierwsze konfiguracje i kalibracje drukarki aby drukowała tak jak powinna to jeden z najtrudniejszych etapów. Zanim kupisz gotowa drukarkę lub Kit do samodzielnego złożenia warto zastanowić się nad kilkoma zagadnieniami i zadać kilka pytań.

Czy tak naprawdę potrzebuje drukarkę?

Tak warto zadać to pytanie jako pierwsze.

Raspberry Pi od Zera do 2 — sterujemy GPIO z linii poleceń

Być może niektórzy z Was mają już od dłuższego czasu malinę, ale używają ją do prostych multimedialnych rzeczy typu odtwarzacz muzyki, czy filmów. Zastanawiałeś się może jak by tu zacząć sterować pinami GPIO w prosty sposób aby posterować jakimiś urządzeniami? Jest przecież tyle bibliotek i możliwości ale nie masz czasu uczyć się zawiłych funkcji bibliotek lub nie jesteś orłem w programowaniu.

Raspberry Pi — więcej mocy na portach USB

Chyba każdy użytkownik Raspberry Pi zauważył, że nieraz przy podłączaniu urządzeń do USB malina potrafi się zrestartować lub urządzenie jest niewidoczne lub nie działa. Winą jest małe natężenie jakie jest przydzielony na porty USB, które pozwala na rozdzielenie maksymalnie 600mA na wszystkie porty. Na szczęście społeczność znalazła na to dwa rozwiązania lecz tylko dla modeli B+ i RPi2.

Wyciszanie czas zacząć - czyli jak wyciszyłem komputer

Posiadam już ponad rok komputer stacjonarny z box-owym chłodzeniem CPU. Po roku użytkowania hałas komputera stał się uciążliwy, dlatego postanowiłem poszukać czegoś mniej hałaśliwego i dobrze chłodzącego, bo na Box-owym chłodzeniu procesor grzał się dość mocno.

Procesor jaki posiadam to 4 rdzeniowy Intel i5 3470, którego kupiłem razem z chłodzeniem w wersji box.

Box-owe chłodzenie niestety przy lekkim obciążeniu procesora zaczynało być męczące dla uszu, dlatego postanowiłem kupić coś większego i cichszego. Wybór padł na be quiet! Dark Rock Advanced C1.

DIY — budujemy własną miniwycinarkę CNC cz.2

Po pierwszym etapie budowy urządzenia do frezowania i wycinania zabrałem się za dalszą pracę z elementami mechanicznymi. Tym razem musiałem zamontować uchwyt na wrzeciono, napęd poruszający elementy po prowadnicach jak również zabrać się za przygotowanie i podłączenie elektroniki.

Mechanika

Uchwyt na wrzeciono

Wrzeciono oprócz poruszania się w prawo i lewo na osi X powinno się też podnosić i opuszczać.

ownCloud - Twoja własna "chmurka" cz. 3 - Kalendarz, kontakty i załączniki - integracja z Thunderbirdem

OwnCloud posiada kalendarz, kontakty i pliki, które oparte są o protokoły DAV-owe. Dzięki nim możemy w dość prosty sposób zintegrować naszego klienta poczty Thunderbird z ownCloudem. W tym wpisie pokażę jak podłączyć kalendarze, kontakty oraz obsługę dużych załączników w Thunderbirdzie przy współpracy z ownCloudem.

Kalendarz

Za obsługę kalendarza w ownCloudzie odpowiada protokół calDAV. Aby możliwe było podłączenie kalendarza z ownClouda do Thunderbirda musimy zainstalować dodatek

DIY – regulowane ramię do aparatu lub mikrofonu

Jakiś czas temu widziałem projekt ruchomego ramienia do aparatu lub mikrofonu wykonanego z lampy z ruchomym ramieniem. Ostatnio naszła mnie chęć zakupienia lub zrobienia takiego ruchomego ramienia. Niestety, gotowe produkty okazały się zbyt drogie, dlatego postanowiłem poszukać alternatywy i znalazłem ramię, które jesteśmy sami w stanie zbudować za mniej niż 60zł.

Potrzebne rzeczy

Potrzebować będziemy lampę Tertial z IKEA.