popularne tematy: porady

Wymieniamy pamięc RAM w netbooku

Postanowiłem usprawnić nie tak dawno zakupionego netbooka (tak, tak netbooka a nie tablet czy inne ustrojstwo - bo czasami to jest jedyne rozsądne rozwiązanie do pracy).

Domyślnie netbook ten posiada 1GB pamięci DDR3 i bardzo szybko można odczuć, że jest to za mało.Można zakupić ten sprzęt spokojnie z 2GB na pokładzie...

Odzyskujemy dostęp do switcha 3Com

Czasami w nasze ręce wpadnie jakieś starsze urządzenie sieciowe, które trzeba wykorzystać ponownie. Niby nic, gdy to jest akurat zwykły switch nieobsługujący żadnych ciekawych funkcji i działa na zasadzie podłącz do prądu i podepnij urządzenia.W tym wypadku jednak musiałem uruchomić switcha 3Com z serii 4200T, który obsługuje np VLANy. No i w związku z tym, że je obsługuje to spokojnie to co aktualnie używa VLANów nie będzie musiało rezygnować z części funkcjonalności. Ten switch jednak jakiś innych większych cudów nie obsługuje.

Pictbridge w Samsung HMX-QF20

Przypadkiem zauważyłem tę funkcję w urządzeniu i przypomniałem sobie odrazu, że moje leciwe wszystko mające urządzenie drukujące (HP 1315) posiada możliwość drukowania z urządzeń kompatybilnych z Pictbridge.Postanowiłem to sprawdzić - tusze moje nie są zbyt świeże w tej drukarce ale okazało się że działają.

Co potrzebujemy?

Oprócz kamery i kabelka USB - tego samego co podłączamy do komputera kamerę przydałaby się drukarka (lub inne urządzenie) obsługujące technologię Pictbridge.Z tego co mi się wydaje to wiele HP All-In-One posiada tę funkcję.

Uruchamiamy Windows 2012 z VHD

Od Windows 7 zostało ułatwione uruchamianie systemu na fizycznej maszynie przy użyciu dysku VHD. Nie musimy instalować systemu na lokalnym dysku, możemy to zrobić na dysku VHD - łatwiej posprzątać po takich operacjach.Wpis ten akurat będzie dotyczył Windows 2012 ale wszystko zadziała na Windows 7 i nowszych, mogą być wymagane tylko trochę inne czynności.

Windows 2012 Core - wpinamy do domeny

Tym wpisem (krótkim) pokaże jak wpinamy Server w wersji Core do domeny. Opcji generalnie jest kilka.

PowerShell

Krótka i szybka droga to użycie polecenia Add-Computer, czyli:

Add-Computer -DomainName Shark -Credentials Administrator

Zostaniemy poproszeni o podanie hasła i po chwili powinniśmy otrzymać komunikat z prośbą o restart komputera.

Dla jasności podam co oznaczają parametry:-DomainName podajemy nazwę naszej domeny (w tym przykładzie Shark)-Credentials

Windows 2012 - przełączanie między wersjami Core/Full

Kolejną nowością w Windows 2012 jest możliwość zmiany wersji z Core na pełną bez przeinstalowania systemu. Jest też dostępna opcja MinShell. Ma to swoje plusy, czasem chcemy coś zmienić i może być szybciej i wygodniej to wykonać poprzez wykorzystanie interfejsu graficznego - lub nie mamy czasu szukać poleceń do danego zadania. Każdy znajdzie swoją wymówkę.

Pod tym względem Windows 2012 jest chyba najłatwiej zarządzalny - nie było takich ułatwień w przypadku poprzednich wersji systemu.

Naprawa wentylatora - czyli jak zaoszczędzić parę złotych

Czasami bywa tak, że wiatrak w naszym komputerze zaczyna głośno pracować co niekoniecznie oznacza odrazu jakiekolwiek problemy jednak hałas będzie uciążliwy. Niedawno na blogu pojawił się wpis odnośnie tego co możemy znaleźć w naszym komputerze jak go nie odkurzymy/wyczyścimy raz na jakiś czas.

Jednak bywa tak, że wentylator głośno pracuje pomimo czystego środka czy niezbyt dużej ilości kurzu.

Odzyskanie hasła admina - Mac OS X

Czasami tak bywa, że nie znamy hasła do systemu a potrzebujemy się do niego dostać. Dodatkowo czasami jest to kontrowersyjne działanie, zwłaszcza gdy trzeba to zrobić na komputerze co do którego nie mamy pewności czy użytkownik odzyskuje hasło dla siebie czy jednak coś "majstruje".

W tym przypadku padło na Mac OS X, z takim systemem pojawił się komputer w pracy.