popularne tematy: serwery

Nowy system plików w Windows Server 2012

Microsoft zapowiadał nowy system plików już od Windows Vista, niestety nie doczekaliśmy się nowego systemu plików aż do Windows Server 2012.

Nowy system plików - ReFS (Resilient File System) - nie jest (niestety) w 100% dostępny. Nie można bowiem zainstalować na nim systemu operacyjnego, a jedynie korzystać z niego w przypadku innych dysków/woluminów itp. Warto wspomnieć, że system plików jest dostępny tylko dla Windows 2012, w Windows 8 nie można z niego korzystać zaraz po instalacji.

Windows 2012 jako super system

Może trochę dziwnie zabrzmiał tytuł ale tak, można użytkować Windows 2012 jak Windows 8 i posiadać pewne zalety, których nie doświadczymy w Windows 8. Opiszę moje krótkie boje w tej materii.

Włączenie brakujących rzeczy

Na początek może uaktywnijmy coś co zwie się Desktop Experience, daje nam to brakujące elementy sprawiające, że jest możliwa praca w tym systemie jak w Windows 8.

Uruchamiamy Server manager i wybieramy opcję Manage > Add Roles and Features

Uruchamiamy Windows 2012 z VHD

Od Windows 7 zostało ułatwione uruchamianie systemu na fizycznej maszynie przy użyciu dysku VHD. Nie musimy instalować systemu na lokalnym dysku, możemy to zrobić na dysku VHD - łatwiej posprzątać po takich operacjach.Wpis ten akurat będzie dotyczył Windows 2012 ale wszystko zadziała na Windows 7 i nowszych, mogą być wymagane tylko trochę inne czynności.

Windows 2012 - grupy serwerów i zarządzanie

Kolejny wpis na temat Windows 201 gdzie tym razem opiszę tworzenie grup serwerów - co jest ciekawą sprawą w przypadku Windowsa 2012.

Zarządzanie wieloma serwerami zostało usprawnione w przypadku nowej wersji systemu. Jak dla mnie bardzo fajnie można teraz grupować serwery i łatwiej nimi zarządzać z poziomu Server Managera.

Zaczynamy

W Server Manager wybieramy z menu Manage > Create Server Group.

Pojawi się okno z możliwością wyszukania serwerów.

W Server group name

Windows 2012 - instalacja usług AD

Tym razem padło na instalacje usług AD na serwerze Windows 2012. Nie jest to skomplikowane zadanie i można je tutaj wykonać w pełni z interfejsu graficznego - to znaczy bez użycia polecenia dcpromo znanego z poprzednich wersji.

Wymagania i instalacja

Do instalacji AD potrzebujemy DNS oraz Active Directory Domain Services, generalnie i tak system sam na zaproponuje doinstalowanie brakujących składników.

Mając uruchomionego Server Managera klikamy na Add Roles and Features, wybieramy Role-based or feature-based installation

Windows 2012 Core - wpinamy do domeny

Tym wpisem (krótkim) pokaże jak wpinamy Server w wersji Core do domeny. Opcji generalnie jest kilka.

PowerShell

Krótka i szybka droga to użycie polecenia Add-Computer, czyli:

Add-Computer -DomainName Shark -Credentials Administrator

Zostaniemy poproszeni o podanie hasła i po chwili powinniśmy otrzymać komunikat z prośbą o restart komputera.

Dla jasności podam co oznaczają parametry:-DomainName podajemy nazwę naszej domeny (w tym przykładzie Shark)-Credentials

Windows 2012 - sconfig

Zastanawiałem się czy opisać to proste narzędzie (ale bardzo użyteczne). W sumie każdy powinien sobie z nim poradzić, ale jak już w poprzednim wpisie o tym wspomniałem to tak na szybko poruszę sconfig.

Server Configuration

Narzędzie dla mało wtajemniczonych może odrazu brzmieć groźnie i po uruchomieniu może odstraszyć ale spokojnie, wszystko jest na tyle proste, że aby coś zepsuć trzeba będzie zrobić to chyba specjalnie.

Windows 2012 - przełączanie między wersjami Core/Full

Kolejną nowością w Windows 2012 jest możliwość zmiany wersji z Core na pełną bez przeinstalowania systemu. Jest też dostępna opcja MinShell. Ma to swoje plusy, czasem chcemy coś zmienić i może być szybciej i wygodniej to wykonać poprzez wykorzystanie interfejsu graficznego - lub nie mamy czasu szukać poleceń do danego zadania. Każdy znajdzie swoją wymówkę.

Pod tym względem Windows 2012 jest chyba najłatwiej zarządzalny - nie było takich ułatwień w przypadku poprzednich wersji systemu.

Windows Server 2012 - pierwsze spojrzenie

Od dłuższego czasu przymierzałem się do wpisów o tym systemie. Korzystałem przez chwilę z wersji wydanej przy okazji Windows 8 RP i teraz czas przyszedł sprawdzić wersje trial tego systemu. Jak wiadomo Windows 2012 zastąpił Windows 2008 R2. Z ciekawostek można powiedzieć, że nie będzie już wspierana platforma Itanium (gdzie w zasadzie tylko 2003 i 2008 z wersją R2 wspierały te platformę w przypadku Windowsów).

Start?

W moim przypadku skorzystałem z wersji VHD. System pobrałem ze stron