popularne tematy: windows

Gramy w klasyki - Bruce Lee II

Chcąc chwilę się odprężyć postanowiłem odgrzać trochę klasyki, a że nie miałem ochoty akurat uruchamiać prawdziwego sprzętu typu Atari to natknąłem się na klasyka a w zasadzie "odgrzanego klasyka" pod tytułem Bruce Lee II. Jako że podobała mi się ta gra w czasach Atari to trzeba było przystąpić do sprawdzenia.

Pobieramy grę

Grę można pobrać ze strony http://www.bruneras.com/games_bruce2.php.

Krótkie linki

Korzystając na co dzień z internetu natkniemy się niejednokrotnie na skrócone linki do stron, które teoretycznie mają ułatwić przeglądanie stron czy skrócić niewygodny długi adres.Oczywiście ma to zalety - w końcu np z takiego tinyurl możemy nawet przez telefon podać odnośnik drugiej osobie i będzie można otworzyć to co ma się otworzyć bez długiego dyktowania.Zalet jest więcej - na niektórych forach internetowych zaleca się aby nie stosować długich linków ponieważ rozjeżdża się strona.

Przejdźmy jednak do wad, a te także istnieją.

Tanie granie - znowu promocje...

Ostatnio na blogu trochę tematów na temat gier, mnie też nawet trochę ostatnio natchnęło i coś udało mi się zagrać jednak ilość wolnego czasu nie pozwala aby pograć więcej (pomijam tytuły, w które można pograć nie poświęcając dużo czasu np czekając na coś - chociaż wolałbym książkę to nie zawsze się nosi ze sobą taką).Brak wolnego czasu nie przeszkadza jednak w tym aby zaopatrzyć się w coś na przyszłość.

Co dopiero pisałem o Humble Bundle

Nowy system plików w Windows Server 2012

Microsoft zapowiadał nowy system plików już od Windows Vista, niestety nie doczekaliśmy się nowego systemu plików aż do Windows Server 2012.

Nowy system plików - ReFS (Resilient File System) - nie jest (niestety) w 100% dostępny. Nie można bowiem zainstalować na nim systemu operacyjnego, a jedynie korzystać z niego w przypadku innych dysków/woluminów itp. Warto wspomnieć, że system plików jest dostępny tylko dla Windows 2012, w Windows 8 nie można z niego korzystać zaraz po instalacji.

Windows 2012 jako super system

Może trochę dziwnie zabrzmiał tytuł ale tak, można użytkować Windows 2012 jak Windows 8 i posiadać pewne zalety, których nie doświadczymy w Windows 8. Opiszę moje krótkie boje w tej materii.

Włączenie brakujących rzeczy

Na początek może uaktywnijmy coś co zwie się Desktop Experience, daje nam to brakujące elementy sprawiające, że jest możliwa praca w tym systemie jak w Windows 8.

Uruchamiamy Server manager i wybieramy opcję Manage > Add Roles and Features

Uruchamiamy Windows 2012 z VHD

Od Windows 7 zostało ułatwione uruchamianie systemu na fizycznej maszynie przy użyciu dysku VHD. Nie musimy instalować systemu na lokalnym dysku, możemy to zrobić na dysku VHD - łatwiej posprzątać po takich operacjach.Wpis ten akurat będzie dotyczył Windows 2012 ale wszystko zadziała na Windows 7 i nowszych, mogą być wymagane tylko trochę inne czynności.

Windows 2012 - grupy serwerów i zarządzanie

Kolejny wpis na temat Windows 201 gdzie tym razem opiszę tworzenie grup serwerów - co jest ciekawą sprawą w przypadku Windowsa 2012.

Zarządzanie wieloma serwerami zostało usprawnione w przypadku nowej wersji systemu. Jak dla mnie bardzo fajnie można teraz grupować serwery i łatwiej nimi zarządzać z poziomu Server Managera.

Zaczynamy

W Server Manager wybieramy z menu Manage > Create Server Group.

Pojawi się okno z możliwością wyszukania serwerów.

W Server group name

Windows 2012 - instalacja usług AD

Tym razem padło na instalacje usług AD na serwerze Windows 2012. Nie jest to skomplikowane zadanie i można je tutaj wykonać w pełni z interfejsu graficznego - to znaczy bez użycia polecenia dcpromo znanego z poprzednich wersji.

Wymagania i instalacja

Do instalacji AD potrzebujemy DNS oraz Active Directory Domain Services, generalnie i tak system sam na zaproponuje doinstalowanie brakujących składników.

Mając uruchomionego Server Managera klikamy na Add Roles and Features, wybieramy Role-based or feature-based installation

Windows 2012 Core - wpinamy do domeny

Tym wpisem (krótkim) pokaże jak wpinamy Server w wersji Core do domeny. Opcji generalnie jest kilka.

PowerShell

Krótka i szybka droga to użycie polecenia Add-Computer, czyli:

Add-Computer -DomainName Shark -Credentials Administrator

Zostaniemy poproszeni o podanie hasła i po chwili powinniśmy otrzymać komunikat z prośbą o restart komputera.

Dla jasności podam co oznaczają parametry:-DomainName podajemy nazwę naszej domeny (w tym przykładzie Shark)-Credentials