popularne tematy: linux

GNOME Shell w bardziej tradycyjnej obsłudze

Wstęp

GNOME 3 zostało wydane w 2011 roku jako następca środowiska GNOME 2. Nie zostało jednak przyjęte zbyt ciepło. Powodem była całkowita rewolucja w interfejsie użytkownika, która uznała tradycyjną metaforę pulpitu za przestarzałą i niepasującą do XXI wieku i zaproponowano coś zupełnie nowego. Pomimo, że minęło już kilka lat, to jednak rewolucja pozostała – deweloperzy GNOME nie ugięli się pod falą krytyki (swego czasu nawet ojciec Linuksa, czyli Linus Torvalds mocno je krytykował) i do dzisiaj środowisko pozostało w takim samym kształcie jak podczas swojej premiery.

X.Org a Wayland — czyli stary król i młody następca tronu

System okien - co to jest?

System okien jest to komponent graficznego interfejsu użytkownika (GUI) odpowiadający nie tylko za obsługę grafiki, ale też za obsługę myszki, klawiatury i innych urządzeń wejściowych. Udostępnia on menedżerom okien prostokątne obszary (zwane oknami), w których następnie rysowane są elementy interfejsu, takie jak przyciski, menu, scrolle itd.

System okien zajmuje się jednak najbardziej niskopoziomowymi rzeczami.

Systemy z rodziny BSD i ich miejsce na rynku

Do napisania jakiegoś wpisu o systemach z rodziny BSD przymierzałem się już jakiś czas. Jest to wpis ogólny traktujący o aktualnej sytuacji systemów BSD na rynku oraz moich przemyśleń na ich temat. Nie obędzie się też bez ociupiny historii – bowiem pewnie mało kto wie skąd się w ogóle wzięły systemy z rodziny BSD i ogólnie sporo tzw. uniksów? Zatem zaczynajmy.

Historia

Unix powstał w 1969 roku w Bell Labs(należących wtedy do AT&T). Jego autorami byli Dennis Ritchie, będący także twórcą języka programowania zwanego C i Ken Thompson.

Moja migracja na Linuksa — jak się to toczyło?

Wstęp

Na starcie chciałbym się przywitać i przeprosić za długą przerwę. Po napisaniu pierwszego wpisu jakoś straciłem wenę do blogowania, sam nie wiem dlaczego. Widząc jednak sporo ciekawych wpisów na nowo uzyskałem wenę i chęci do pisania, dlatego właśnie z racji niedawnej premiery Ubuntu 16.04 chciałbym poruszyć pewien temat – mianowicie moją migracje z Windowsa na Linuksa. Chciałbym się tym podzielić i pokazać jak przyjął mnie pingwin oraz jak sam się dopasowywałem.

Historia

Moje początki podchodów do Linuksa sięgają 2009 roku.