popularne tematy: linux

Wolne kontra niewolne - test wydajności systemów operacyjnych

Zdaje sobie sprawę, że ten wpis wygląda jak podjęcie rzuconej rękawicy i rzucenie się z szabelką do obrony kawałka kodu. W rzeczywistości za powstaniem tego wpisu stoi zupełnie inny, znacznie prostszy i mniej ambitny powód – ciekawość. Otóż nie dawno jeden z blogerów opublikował wpis porównujący wydajność, a jakże, Windowsa i Linuksa, który można znaleźć tutaj.

Kontenery jako rewolucja oprogramowania w Linuksie

Rozprowadzanie softu na Linuksa miewa swoje problemy. Mamy w końcu wiele dystrybucji (nawet zawężając je do tych najważniejszych i tak jest ich kilka), do tego wykorzystują one różne formaty paczek. Przez to właśnie chcąc pobrać coś na Linuksa ze strony producenta, mamy jedną paczkę dla Windowsa, jedną dla macOS i kilka dla Linuksa. Czyż nie lepiej byłoby mieć jedną paczkę, która zadziała niezależnie od dystrybucji? Owszem, lepiej byłoby. Stąd też pomysł na kontenery.

System zależności i jego wady

Btrfs — elegancki system plików na cywilizowane czasy

Po przeczytaniu tytułu nie trudno domyśleć się o czym będzie traktował ten wpis. Otóż to – w tym wpisie chciałbym przedstawić system plików Btrfs i opisać nieco jego funkcje podając przykłady. Btrfs nie jest dzisiaj zbyt popularnym rozwiązaniem głównie poprzez przekonanie o jego niestabilności. Czy słuszne czy nie – ciężko ocenić. Faktem jest, że większość funkcji tego systemu plików jest już stabilna i można w miarę bez obaw używać ich do pewnych czynności.

Antergos — Arch dla wygodnych

Byłem użytkownikiem Archa od przynajmniej kilku miesięcy. Po jakimś czasie zacząłem szukać sobie czegoś innego, bo zaczęło mnie nużyć dbanie ręcznie o każdy szczegół systemu. Chwilę posiedziałem na Ubuntu, ale na nim znowu brakowało mi świeżości i prostoty Archa. Zacząłem szukać kompromisu. Najpierw rozmyślałem nad Manjaro, ale odrzuciłem go wiedząc, że nie jest to czysty Arch, a dystrybucja na nim bazująca – ja chciałem Archa, ale w prostej i przyjemnej oprawie.

O Antergosie dowiedziałem się długo zanim zacząłem rozmyślać nad przejściem.

Porzucenie Unity w Ubuntu – śmierć czy nowy początek?

Wstęp

No cóż, stało się to, co zapowiadało masę ludzi praktycznie od początku istnienia tego wynalazku. Mark Shuttleworth podjął decyzję o rzuceniu ich autorskiego środowiska i powrót na GNOME. Czyli po 7 latach (Unity weszło w 2011 roku, a właściwie pod koniec 2010 roku, powrót do GNOME ma nastąpić w 2018) Ubuntu wraca do korzeni i znowu będzie dystrybucją z czystym GNOME. Czy to jest decyzja, która pogrzebie ich marzenia o dominacji? A może to jest nowy początek? Spróbujmy się nad tym zastanowić.

Szczypta historii

Instalacja Linuksa na Lenovo ideapad 310

Wstęp i przygotowanie

Mój stary HP Pavilion zaczął ostatnio powoli dawać do zrozumienia, że ma już dość pracy, więc zacząłem się rozglądać za nowym. Odwiedziłem w tym celu sklep i po paru porównaniach zdecydowałem się na Lenovo ideapad 310. Co on takiego ma w sobie? Specyfikacja wygląda następująco: Intel Core i5 6200U, 8GB RAM DDR4, nVidia GeForce 920MX, 1TB HDD i WiFi Atheros QCA9377. Resztę specyfikacji pominę, gdyż jest tutaj nieistotna.

Eksperyment — nowe jądro w starym Ubuntu

Wstęp

Ostatnio zastanawiałem się czy da radę włożyć najnowszy kernel do starej dystrybucji Linuksa i czy będzie w ten sposób działać bez problemowo. Teoretycznie powinno się dać, gdyż kernel Linuksa ma stabilne ABI dla aplikacji od dawna (czego pilnuje Linus Torvalds), więc nie powinien mieć żadnych problemów z odpaleniem starego oprogramowania. A jak w praktyce? To właśnie chciałbym sprawdzić.

Najnowsza stabilna wersja kernela na dzień dzisiejszy to 4.9.9. Wersja 4.10 ma jeszcze status RC (Release Candidate) więc skupie się na tej pierwszej.

GNOME — wzloty i upadki

Wstęp

Na początku chciałbym się przywitać w pierwszym moim wpisie w 2017 roku. Będzie on dotyczył środowiska GNOME. Napisałem już jeden wpis koncentrujący się na opisie i paru poradach dotyczących wtyczek i konfiguracji środowiska GNOME 3, który możecie znaleźć tutaj. W tym wpisie chciałbym się skupić na mniej praktycznym zagadnieniu, mianowicie historii tego środowiska. Zaczynamy więc.

Początki

KDE Plasma 4 kontra KDE Plasma 5 — ewolucja czy rewolucja?

Wstęp

Ostatnio w chwili wolnego czasu wpadłem na pomysł zrobienia niezbyt rozbudowanego wpisu na temat KDE. Mianowicie bawiąc się KDE Plasma 4 (którą zainstalowałem dla sprawdzenia jak bardzo się różni od 5 i powspominania, bowiem to właśnie z KDE4 miałem pierwsze spotkanie z KDE) wpadłem na pomysł porównania tych dwóch środowisk. Będę się tutaj skupiał głównie na odbiorze z perspektywy szarego użytkownika dodając jakieś uwagi techniczne.

Trochę opisu

KDE4 wraz z powłoką Plasma 4 zostało wydane 11 stycznia 2008 roku.