popularne tematy: oprogramowanie

Vista — niechciane dziecko Microsoftu

Po napisaniu wpisu o systemach BSD, który zdobył ogromną, jak dla mnie, ilość komentarzy (za co dziękuję komentującym) zastanawiałem się nad tematem kolejnego wpisu. Dość szybko po nim wrzucam kolejny, gdyż mam jeszcze coś, o czym chciałbym napisać. Myślałem, żeby jeszcze napisać coś na temat BSD, jednak po ostatnim wpisie uznałem, że warto na chwilę odstawić Uniksy (do których zapewne jeszcze wrócę) i zająć się innym tematem. Chciałbym zachować różnorodność tematyczną bloga i nie pisać tylko o jednym.

Systemy z rodziny BSD i ich miejsce na rynku

Do napisania jakiegoś wpisu o systemach z rodziny BSD przymierzałem się już jakiś czas. Jest to wpis ogólny traktujący o aktualnej sytuacji systemów BSD na rynku oraz moich przemyśleń na ich temat. Nie obędzie się też bez ociupiny historii – bowiem pewnie mało kto wie skąd się w ogóle wzięły systemy z rodziny BSD i ogólnie sporo tzw. uniksów? Zatem zaczynajmy.

Historia

Unix powstał w 1969 roku w Bell Labs(należących wtedy do AT&T). Jego autorami byli Dennis Ritchie, będący także twórcą języka programowania zwanego C i Ken Thompson.