Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X
popularne tematy: linux

Języki skryptowe na co dzień | cz. 4. | mała stacja meteo

Kolejny skrypt również został przygotowany w pythonie. Ma on na celu pobranie strony internetowej, a następnie przeszukanie jej zawartości, pod kątem interesujących nas informacji pogodowych. Po czym, tak wyodrębnione dane zostaną wyświetlone na ekranie.

Do realizacji tego celu skorzystam ze strony http://www.meteoprog.pl/pl/. Dla przykładu, pogodę dla Leszna znajdziemy pod adresem: http://www.meteoprog.pl/pl/weather/Leszno/

Oto kod skryptu a poniżej jego omówienie:

import urllib, re, time www = urllib.urlopen('http://www.meteoprog.pl/pl/weather/Leszno/') www_tekst = www.read() wyrazenie = '<meta property="og:description" content="(.+?)" />' pogoda = re.findall(wyrazenie, www_tekst) wyrazenie2 = 'd</span><span class="colorNoBold">(.+?)</span>' wschodzachod = re.findall(wyrazenie2, www_tekst) print time.strftime("%Y-%m-%d, %H:%M:%S") print '=' * 20 print pogoda print u'Wsch\u00f3d S\u0142o\u0144ca:', wschodzachod print u'Zach\u00f3d S\u0142o\u0144ca:', wschodzachod

Języki skryptowe na co dzień | cz. 2. | pobieranie zdjęć z galerii flashowych

Będziemy pobierali zdjęcia z jednego z portali, gdzie galerie ze zdjęciami są wyświetlane we flashu. Pobieraniem plików zajmie się skrypt napisany w pythonie.

Jako przykład posłuży galeria na stronie: http://elka.pl/content/view/68471/434/

W pierwszej kolejności musimy poznać nazwy plików, które będziemy pobierać oraz określić dokładne ich położenie - dane te trzeba sobie "wydobyć". W tym celu warto skorzystać z darmowego Wiresharka. Zakładam, że czytelnik zna podstawy obsługi Wiresharka.

W Wiresharku przechodzimy do opcji przechwytywania pakietów (drugi przycisk od lewej strony: Show the capture options...) i wybieramy interfejs, z którego chcemy przechwytywać pakiety (eth czy wlan). Następnie klikamy start. W głównym oknie programu pojawią się szczegółowe dane nt. "wędrówki" naszych pakietów.

W przeglądarce otwieramy ww. adres i czekamy aż strona w całości się załaduje. Na początku widzimy pierwsze zdjęcie z galerii i miniaturki pozostałych. Otwieramy ostatnie zdjęcie z galerii. Możemy teraz zakończyć rejestrację pakietów w Wiresharku (czwarty przycisk od lewej strony:

Języki skryptowe na co dzień | cz. 1. | youtube w mplayerze

Postanowiłem przygotować serię wpisów na temat wykorzystania języków skryptowych a dokładnie skryptów napisanych w tych językach. Językami, które posłużą do opisu konkretnych skryptów, będą bash i python. Prezentowane skrypty będą przygotowane do działania pod Linuksem a czasem Symbianem i najczęściej będą wykorzystywały do swojego działania programy znajdujące się w danym systemie lub czujniki w telefonie. Wszystkie skrypty tu prezentowane pomagają mi w większym lub mniejszym stopniu w codziennym korzystaniu z komputera czy telefonu.

W pierwszym krótkim wpisie z tej serii, przedstawię sposób na oglądanie filmów z serwisu youtube w odtwarzaczu mplayer - krótki i bardzo prosty skrypt.

Wiemy, jak flash potrafi spowolnić działanie komputera. Na moim, dosyć leciwym komputerze, odtwarzanie filmu z youtube we flash playerze to mordęga. Maksymalna, dopuszczalna jakość, to 480p - wszystko, co powyżej - "klatkuje".

Znalazłem sposób, żeby oglądać filmy w jakości 720p. Wykorzystałem do tego odtwarzacz mplayer i konsolowy "ściągacz" plików z youtube - youtube-dl.

youtube-dl, jest to skrypt, który pobiera filmy na dysk.