popularne tematy: bezpieczeństwo

Nie taka Delta straszna jak ją malują

Dziś o tym, jak z premedytacją zaraziłem się Szukarką Delty po użyciu menadżera pobierania.

Pacjentem jest wirtualny Windows 8 Evaluation uruchomiony na platformie VirtualBox:

1) Pobieramy oprogramowanie z dobreprogramy.pl, będzie to np. Firefox:

2) Uruchamiamy pobrany plik, czyli Firefix(13108).exe:

3) Jak widać, uruchomił się i ładnie nas przywitał Asystent pobierania:

4) W następnym oknie możemy wybrać typ instalacji paska Delta:

Bezpieczeństwo - gadka szmatka

Uwielbiam czytać puste słowa o "bezpieczeństwie" teleinformatycznym. To odpręża kiedy gadka-szmatka leje się strumieniami. Mający jako takie pojęcie o „bezpieczeństwie” teleinformatycznym zwykle wtedy przytakują: "Tak, tak, mądrze gada" a mityczni Zwykli Użytkownicy czują się niczym mityczny chińczyk na jeszcze bardziej mitycznym tureckim kazaniu. Na koniec oklaski. Tak to się toczy od jednego do drugiego wystąpienia.

Stacja dokująca dyski twarde jako budżetowy magazyn i archiwum danych

31/03 celebrujemy Światowy Dzień Kopii Zapasowej (Word Backup Day ) co wydaje się być dobrą okazją opisania urządzenia, które może służyć za podstawę budżetowego rozwiązania do magazynowania dużej ilości danych, także zapasowych.

Stanąłem przed problemem przechowywania dużej ilości plików RAW (zdjęcia). Zacząłem zastanawiać się jak rozwiązać ten problem. Pierwsza moja myśl to NAS – to rozwiązanie co prawda zapewnia stały *dostęp* do danych ale już nie zabezpiecza samych danych.

Email - takie sobie rozważania…

Jedna z największych polskich firm hostingowych, w której mam (od wielu lat) wykupioną usługę email - opublikowała komunikat techniczny o tym, że za kilka dni deaktywuje serwer news z którego (też od lat) korzystam. Wtedy do mnie dotarło, że korzystam z tego (płatnego) konta mail już tylko dlatego, że mogłem tu korzystać z niepublicznego serwera news. Z poczty jako takiej korzystam tylko pośrednio, można powiedzieć, że przez zasiedzenie. Przynajmniej takie mam wrażenie.

Internet Explorer 10 dla Windows 7

Już za chwileczkę, już za momencik pojawi się finalna wersja IE 10 dla Windows 7 (oraz dla Windows Server 2008 R2). Microsoft będzie dystrybuował to oprogramowanie jako ważną aktualizację poprzez mechanizm automatycznych aktualizacji (Windows Updates). Krótko mówiąc, może być tak, że któregoś pięknego dnia włączymy nasze komputery a tam już będzie IE 10.

Na teraz możemy wypróbować wersję pre-relase, dostępną tutaj i/lub użyć narzędzia

Zapętlone aktualizacje XP

Od wczoraj wszystkie będące pod moją opieką komputery z Windows XP zaczęły cierpieć na niekończącą się aktualizację (z Windows Update) następujących poprawek: KB2518864, KB2572073, KB2633880. Objaw jest następujący aktualizacje niby się poprawnie instalują ale za chwilę system znowu chce je instalować. I tak to działa w nieskończonej pętli.

Trafiłem w Sieci, na dwa opisy rozwiązania problemu. Pierwszy polega za ściągnięciu paczki dotnetfx_cleanup_tool.zip (więcej tutaj

LastPass - chmurowy menadżer haseł - czy już się uzależniłem?

Każdy z nas wie, jak działają nowoczesne gadżety - dopóki ich nie posiadamy wydają się niepotrzebnym wodotryskiem, wręcz zbytkiem łaski. Takie podejście wywraca się do góry nogami kiedy zaczynamy z takiego gadżetu regularnie korzystać bo z czasem okazuje się, że bez niego jesteśmy niczym bez ręki. Czy dotyczy to także używanych przez nas aplikacji? Najwyraźniej tak...

Od ponad pól roku używam "chmurowego" menadżera haseł LastPass. Wcześniej, przyznaję, byłem dosyć sceptyczny wobec takiego podejścia do zarządzania hasłami. Teraz ciężko mi się bez tego obejść.

UAC w Windows 7 - dodajemy wyjątki

UAC - czyli Kontrola konta użytkownika (User Account Control) - każdy użytkownik Siódemki (oraz Visty) na pewno widział podobny obrazek:

Mimo pewnych kontrowersji związanych z możliwością obejścia tego zabezpieczenia (chodzi o metodę 'DLL injection'), trzeba przyznać, że UAC bardzo zmniejsza szanse na nieautoryzowane przez nas (użytkowników) zmiany w systemie.