Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X
popularne tematy: porady

Niebieskie ledy, czyli sina noc

W 2014 Nobla z fizyki dostało trzech japońskich naukowców. Królewska Szwedzka Akademia Nauk uhonorowała ich za wynalezienie diod emitujących światło niebieskie. Oni nie ograniczyli się do wymyślenia jak zbudować takie diody. Kombinowali tak długo, aż wpadli na to jak jednocześnie zmniejszyć koszty wytwarzania oraz zwiększyć światłość pojedynczej diody. Stosując azotek galu (GaN) a potem jeszcze domieszkę indu (lnGaN) opracowali niebieskie diody, których światłość była stokrotnie większa od tej uzyskiwanej wcześniej.

Niska cena, przy jednoczesnej dużej światłości najprawdopodobniej była jednym z powodów, dla którego producenci elektroniki zaczęli montować mocno świecące, niebieskie ledy, prawie wszędzie. Powyższa refleksja naszła mnie, kiedy siedziałem do późna przy komputerze i zorientowałem się, że w okół mnie jest sino. Po prostu ilość urządzeń, w których świeciła się niebieska dioda przekroczyła jakąś masę krytyczną:

Komputer, monitor, głośniki, stacja dokująca do dysków twardych, NAS od Synology i router od Asusa. Wszystko świeci i miga głównie na niebiesko. Mocno niebiesko. W efekcie, w nocy nie jest ciemno tylko sino.

Paczka z Chin — przesyłka zatrzymana przez urząd celny

Kupiliśmy, na platformie AliExpress, wymarzony smartfon, u starannie wybranego sprzedawcy w Chinach. Z wypiekami na policzkach wysłaliśmy przez chiński system płatności pieniądze. Po kilku dniach dostajemy mailem taką informację: "Your Order has been shipped". Dodatkowo na stronie ze szczegółami transakcji pojawił się numer przesyłki pocztowej...

Śledzenie przesyłki (tracking)

Dzięki agendzie Universal Postal Union międzynarodowe przesyłki rejestrowane oznaczane są 13 znakowym oznaczeniem (np.: EZ987654321XX). Dwie ostatnie litery to oznaczenie kraju operatora pocztowego, zgodne z normą ISO, np.: ...VN - Vietman Post (poczta wietnamska), ...CN - China Post (poczta chińska), ...NL - Netherlands Post (poczta holenderska) etc.

Na chwilę obecną przesyłki, w początkowym okresie po wysłaniu najlepiej śledzić za pomocą serwisu trackitonline.ru:

Przez kilka pierwszych dni zobaczymy tam tylko informację o tym, że nie ma jeszcze informacji o naszej paczce:

Koniec z kręceniem liczników w autach!

Motoryzacja, tak często przywoływana w naszych wojenkach systemowych (wiecie, jak w TYM dowcipie o Billu Gatesie i rzeczniku prasowym General Motors) trafiła w końcu i na mojego blaga. Zaczęło się od tego, że pojechalem autem na przegląd rejestracyjny. Pierwszy raz od dobrych kilku lat. Tam okazało się, że podczas badania technicznego zapisuje się w systemie przebieg. Ta informacja trafia do Centralnej Ewidencji Pojazdu. I tu najważniejsze – każdy może to sprawdzić.

Prawie każdy z nas, kupił kiedyś, właśnie kupuje lub kupi w przyszlości używane auto. Do tej pory stan licznika był parametrem realnie nic nie znaczącym bo licznik prawie zawsze był przekręcony. Było to efektem tego, że nie można było w żaden sposób przebiegu zweryfkować. Jak powiedział mi diagnosta - przebieg wpisywany jest do CEP od początku 2014 roku.

Jeszcze tego samego dnia sprawdziłem jak to działa. Bezpłatny raport z Centralej Ewidencji Pojazdu można przygotować na stronie HistoriaPojazdu.gov.pl. Przypomniałem sobie, że rok temu

Ekstra mocne super light 2

Pisałem już TUTAJ kiedyś o tym jak marketing zaciemnia rzeczywistość. Podałem wtedy przykład konewki, którą można pomalować, zmienić lekko kształt, doczepić frędzelki i w języku marketingu można już ją nazwać 'bezprzewodową słuchawką prysznicową'. Od kilku tygodni, w materiałach nadsyłanych przez działy PR i publikowanych w polskich serwisach informacyjnych i technologicznych pojawia się informacja o „nowej aplikacji”, która ma być „pierwszą usługą zdalnego dostępu do konsultacji IT”.

Co możemy przeczytać:

„ – to pierwsze narzędzie osobistej pomocy i zdalnego dostępu do konsultacji IT niezależnie od miejsca pobytu użytkownika komputera osobistego czy telefonu”.

"Firma jest twórcą narzędzia osobistej pomocy i zdalnego dostępu do konsultacji IT niezależnie od miejsca pobytu użytkownika komputera osobistego czy telefonu. Produkt nosi nazwę i został opracowany z myślą o klientach indywidualnych oraz małych i średnich firmach".

"

Kupno i zwrot oprogramowania

Pamiętacie mój wpis o „promocyjnym praniu mózgu”? Dziś, w komentarzu #23 pod tym tekstem, MaxDamage napisał mi tak: „A wiesz że dzisiaj/wczoraj wyszedł Xcom Within na mobilnego iOSa i Andka”.

Nie wiedziałem. Teraz wiem. Napaliłem się. Sprawdziłem – i faktycznie jest:

Naprawdę się napaliłem, sugestia od kumpla działa 10x mocniej niż zwykła reklama. Tak bardzo, bardzo się napaliłem, że nie zauważyłem tego ostrzeżenia:

***NOTE: Compatibile with iPad3, iPad mini 2, iPhone 5 and up. WILL NOT be able to run on earlier generations, despite being able to purchase them on those devices***
(UWAGA: Kompatybilne z iPad3, iPad mini 2, iPhone 5 i nowsze. Nie będzie w stanie działać na starszym sprzęcie, mimo że będzie możliwy zakup na tych urządzeniach)

To istotne bo mam iPada mini. Faktycznie udało się kupić. Zapłaciłem kartą kredytową 11,99 eur, które bank przeliczył mi na ok 51 zł. Potem wystarczyło poczekać aż ściągnie się 1,9GB pliku instalacyjnego (po zainstalowaniu Enemy Within zajmuje ok 3,3GB).

Alternatywa dla Allegro? Sprawdzam :)

Przeczytałem dziś WPIS Shakiego81 o serwisach, które mogą być alternatywą dla Allegro. Zainspirował mnie na tyle, że postanowiłem owe serwisy sprawdzić. Tak się złożyło, że akurat zamierzam kupić dysk twardy do konsoli Xbox 360 Slim – postanowiłem sprawdzić oferty na wszystkich wymienionych przez naszego blogowego Specjalistę serwisach.

Wyszukiwałem, korzystając z wyszukiwarek na stronach poszczególnych serwisów takiej frazy:

xbox 360 slim hdd

Co znalazłem?

  • allegro.pl - 14 ofert w tym dwie dotyczą zestawu, którego taki dysk jest częścią.
  • sprzedajemy.pl - brak ofert.
  • alekro.pl - brak ofert.
  • olx.pl - brak ofert
  • aukcje.fm - poznajdywało tonę dziwnych rzeczy ale niestety nie ma wśród nich dysku do konsoli, np: "Klocki hamulcowe EBC YellowStuff FERRARI 360 3.6", "Filtr powietrza K&N Ferrari 360 360 Spider - 33-28", "FLOS-LEK SLIM LINE PEELING DO MYCIA CIAŁA".
  • anonse.pl - brak ofert.
  • gumtree.pl - brak ofert.

Biel, która poraża

Przeczytałem bardzo dużo komentarzy dotyczących nowej wersji dobrychprogramów. Jedna, z często powtarzanych uwag, na którą postanowiłem zareagować, jest mniej więcej taka: „zróbcie coś z tą bielą bo wali po oczach”.

Jeśli biały kolor z Twojego monitora „wali po oczach” to masz źle ustawiony monitor!

Nowoczesne monitory mają bardzo duży zapas jasności. Jeśli ktoś śledzi testy monitorów jakie regularnie pojawiają się na portalach i forach specjalistycznych to na pewno łatwo zauważy, że zwykle fabryczne ustawienia jasności monitora są o 50%-80% wyższe niż to co jest potrzebne.

Mało kto ma dostęp do kalibratora kolorów więc zwykle monitory ustawiane są na oko albo używa się ustawień fabrycznych. Wtedy najczęściej „biel wali po oczach”. Moim zdaniem szkoda oczu. Bez kalibratora, w warunkach domowych też możemy swój monitor poprawnie ustawić. Najprostsza metoda opisana jest TUTAJ. Dużo bardziej zaawansowana metoda amatorskiej kalibracji monitora jest TUTAJ. Na koniec warto też przeczytać

Jak zwirtualizowałem aplikacje do wypełniania PIT-ów

Wirtualizacja aplikacji to technologia, która pozwala użytkownikom na przygotowanie pliku wykonywalnego aplikacji, która będzie działać bez konieczności jej instalowania w tradycyjny sposób. Aplikacja działa w swoim własnym systemie, w tzw. wirtualnej piaskownicy. Technologia ta pozwala również na równoległą pracę kilku wersji aplikacji na jednym systemie.

Chciałbym Wam przedstawić aplikację do wirtualizowania aplikacji Evalaze Free Edition. Aplikację można pobrać bezpośrednio ze stron producenta. Tam też można się zapoznać z ograniczeniami wersji bezpłatnej. Przy okazji warto wiedzieć, że najbardziej znaną aplikacją tego typu jest VMware ThinApp (dawniej Thinstall), której Evalaza wydaje się być funkcjonalnym odpowiednikiem.

Jak to działa? Pokażę to na przykładzie programu do wypełniania druków pit: PITy2012

Windows Live Essentials i błąd 0x80040605 - rozwiązanie problemu

Uważni czytelnicy mojego bloga zapewne pamiętają, jak niedawno opisywałem pojawiający się w czasie instalacji pakietu Podstawowe programy Windows 2012 (Windows Live Essentials 2012) nieznany błąd 0x80040605.

Pouczalskim acz nic nie wiedzącym komentatorom - z góry odpowiadam, że nie jest to spowodowane brakiem Net Framework. Gdyby tak było to odpowiedni komunikat wyglądał by tak:

Zanim przejdę do meritum problemu chciałbym przedstawić trochę szerszy kontekst systemowy. Od dawna jestem zwolennikiem dedykowanej partycji (a najlepiej nawet dedykowanego dysku) na wszelkiego rodzaju pliki tymczasowe. Zwykle wygląda to u mnie tak:

Jak widać mam dedykowany dysk, na którym trzymam partycję przeznaczoną na pliki tymczasowe. Zwyczajowo używam partycji fat32, której przypisuję literkę T.

Systemowe i użytkowe pliki tymczasowe trzymam w katalogu T:\TEMP, obok mam katalogi z tymczasowymi plikami przeglądarek, czasem także i katalog przeznaczony na tymczasowe pliki innym programów (np. Adobe Photoshop Elements).

Wdrażam Windows 8 w miejsce XP, cz. 5, ostatnia

Nadeszła ta miła chwila, kiedy w spokoju mogę podsumować wdrożenie Windows 8, w miejsce XP, o którym pisałem w poprzednich częściach dotyczących tego tematu: pierwszej, drugiej, 2.5, trzeciej oraz czwartej.

Mówiąc krótko – wdrożenie udało się bardzo dobrze. Poważnych problemów nie napotkałem. Kilka mniejszych niedogodności albo rozwiązałem albo doszedłem do wniosku, że da się z tym czymś żyć.

W sprawie uszkodzonego nośnika DVD wersji instalacyjnej systemu Windows 8 udało mi się w końcu skontaktować z pomocą techniczną Microsoftu. Udzieli mi informacji, że reklamację powinienem składać w miejscu zakupu pakietu. Faktycznie, sprzedawca do którego się zgłosiłem może wymienić nośnika aktywowanego już systemu, jednak czas oczekiwania to okres ok 4 tygodni.