popularne tematy: internet

Przegrywamy wojnę o Internet... na własne życzenie

Wielokrotnie poruszałem temat „zawłaszczania” Internetu przez firmy. Monopole, których jedynym celem jest zarobienie jak największej ilości pieniędzy i zdobycie jak największej władzy. Przegrywamy tę wojnę o wolny, otwarty i nieskrępowany żadnymi ograniczeniami Internet. Najpierw poddaliśmy się monopolowi wielkich internetowych gigantów. Korzystamy z ich usług i dostarczamy im ogrom informacji o sobie. Wiadomości, na których zdobycie służby bezpieczeństwa musiały poświęcić sporo wysiłku, wielkim firmom dostarczamy sami, bez jakiegokolwiek zająknięcia.

Mądrość? Inteligencja? Świadomość? — kilka słów o AI

Ostatnio ciężko mi znaleźć czas na jakiekolwiek hobbystyczne zajęcie. Jest maj - druga sesja zbliża się wielkimi krokami.... Ale jest jeden temat, który mnie mocno zainteresował. Pragnienie to zostało dodatkowo podsycone przez jeden z pokazów Google’a na konferencji Google I/O, który zresztą odbił się szerokim echem na wielu portalach informatycznych na całym świecie. Już wiecie o czym mówię? Tak, dobrze myślisz. Chodzi o sztuczną inteligencję. Tę, która już teraz jest wykorzystywana w wielu dziedzinach naszego życia.

Mity globalnego Internetu

Uff. Udało się przeżyć pierwszą sesję. Można zatem wrócić do blogowania. Zapraszam do lektury :) 

Z Internetu korzystamy codziennie. Ta sieć oplata nasze codzienne życie niczym pająk, coraz większą siecią powiązań. Jeszcze niedawno do Internetu podłączone były tylko komputery. Potrafiły one otwierać ubogie strony Internetowe serwowane przez serwery. Modem 56kb/s w swoim czasie był szczytem marzeń. Pojedynczy użytkownik generował bardzo niewielki ruch sieciowy. (Osobiście nie pamiętam tych czasów, ale tak mówi historia :)). Teraz sytuacja diametralnie się zmieniła.

Jak zachować anonimowość w dzisiejszym Internecie?

Całkowita anonimowość jest tylko pozorem

O prywatności w Internecie można przeczytać niejeden artykuł. Tak zwana „anonimowość”, która być może istniała jeszcze kilka lat temu, obecnie praktycznie nie funkcjonuje. Dlaczego? Internet rozwijał się niezwykle szybko – zdecydowanie szybciej, niż większość osób zasiadających u steru władzy mogła pomyśleć. Wobec czego ta powszechna sieć dosyć długo pozostawała, można powiedzieć „poza prawem”.

Czy w dzisiejszym świecie istnieje prywatność?

Telemetria, śledzenie naszych poczynań w globalnej sieci - tematy te coraz częściej przewijają się w nagłówkach gazet. Każdy z nas obawia się inwigilacji, która w miarę rozwoju nowoczesnych technologii postępuje w coraz szybszym tempie. Firmy prześcigają się w technikach zbierania informacji na temat aktywności swoich klientów. Stosowane metody są coraz bardziej wyrafinowane. Zakres zbieranych danych jest coraz większy.

Każdy człowiek posiada pewną „granicę” prywatności, która umiejscowiona jest w różnym miejscu w zależności od sytuacji i konkretnej osoby.

Proxy dla laików — kompleksowa konfiguracja squid — cz.1

karolSerwer Proxy – narzędzie, które w wielu przypadkach jest bardzo przydatne. Używamy go do różnych celów. Jednym z nich jest np.: obejście blokady regionalnej na jakiejś witrynie. Filmik, który obejrzą jedynie osoby zamieszkujące w Stanach Zjednoczonych będziemy mogli bez większych problemów wyświetlić w dowolnym miejscu pobytu dzięki temu przydatnemu narzędziu. Wystarczy znaleźć serwer proxy znajdujący się w Ameryce i przez niego obejrzeć uwielbiany filmik. Serwer pośredniczący pozwala również zapewnić jaką taką anonimowość w sieci.

SSL-owa zielona kłódeczka — czy naprawdę zapewnia nam bezpieczeństwo?

Bezpieczeństwo przesyłanych danych w globalnej sieci jest jednym z ważniejszych zagadnień. Codziennie wykonywane są miliony przelewów, transakcji w sklepach internetowych, czy mikropłatności w aplikacjach. Wielokrotnie przesyłamy na daną stronę WWW informacje, które nie powinny zostać odczytane przez nikogo postronnego (jak np.: informacje o zdrowiu w usłudze Microsoft HealtVault). Wierzymy, że poufność przesyłanych danych zapewni nam zielona kłódeczka, czyli protokół HTTPS.

Kurs Packet Tracer 6.2 — od zera do sieci tworzenia cz. 5.1 — protokoły: TCP

W ostatniej części kursu sieci komputerowych, zajmowaliśmy się protokołami routingu RIP i EIGRP. Wiemy już, jak pakiety w sieci mogą być przekazywane pomiędzy komputerami jednego lub różnych systemów autonomicznych. W tej części odejdziemy trochę od tematyki routingu (wrócimy do niej później, omawiając jeden z zewnętrznych protokołów trasowania (BGP) oraz bardzo popularny OSPF. W trakcie poprzednich części pominęliśmy kilka ważnych zagadnień teoretycznych. W dalszym ciągu nie wiemy, co to jest enkapsulacja pakietów.

Rozwój trybu dla wielu graczy na przestrzeni lat

Multiplayer – tryb, który towarzyszy nam praktycznie od początków istnienia gier wideo. Możliwość rywalizacji z drugim, żywym człowiekiem zamiast z bezrozumnym komputerem zawsze była bardzo pociągającą perspektywą. Dużym problemem we wczesnych produkcjach stanowił Internet. Niestety, początkowo był dostępny jedynie dla nielicznych. Z tego samego powodu powstał tryb, który umożliwiał grę w koleżeńskim gronie, bez dostępu do ogólnoświatowej sieci – LAN. Niestety, Local Area Network czasy swojej świetności ma już za sobą.

E-deklaracje, czyli rozliczamy się elektronicznie z fiskusem

W dzisiejszych czasach informatyka i elektroniczne przesyłanie informacji stają się podstawowymi budulcami nowoczesnego społeczeństwa. Coraz większa ilość osób używa kont internetowych. Praktycznie wszyscy wypłacają obecnie pieniądze z bankomatu, zamiast stać w kolejce przy tradycyjnym „okienku”. W takim świecie nie sposób się obyć bez dostępu do Internetu i umiejętności obsługi nowoczesnych portali.

Również urzędy w Polsce powoli się informatyzują. Dzięki nowej wersji ePUAP możemy załatwić coraz więcej spraw bez wychodzenia z domu.