popularne tematy: hobby

iBook na przełomie wieków — część 2

W zeszłym tygodniu przybliżyłem wam nieco kwestie związane z systemem operacyjnym, jaki pojawiał się na iBooku Clamshell w latach 1999-2000. Nie jest to jednak koniec tego tematu, gdyż pozostaje jeszcze kwestia OS X w wersji Beta oraz pierwszych wersji bardziej współczesnego systemu operacyjnego Apple.

Niezwykłe zwierzątko Apple

Choć Apple z całą pewnością nie należy do najstarszych firm w branży IT, jest jedną z niewielu firm, które mogą pochwalić się tak wieloma legendami, historyjkami czy symbolami ukrytymi nawet we współczesnych produktach. Ot, choćby fakt, że każdy włączony po raz pierwszy iPhone wyświetla godzinę 9:41, a więc godzinę, gdy Steve Jobs zaprezentował pierwszy telefon Apple. Innym symbolem było menu Apple w systemie operacyjnym komputera. Po raz pierwszy pojawiło się wraz z komputerem Macintosh i jest obecne do dziś, choć Apple miało plany, by je usunąć.

iPod Nano i nadziwniejszy program gwarancyjny

Kiedyś opisywałem historię powstania iPoda Nano, omawiając kolejne udoskonalenia i funkcje, jakie Apple wprowadzało do tej rodziny niewielkich odtwarzaczy mp3. Dziś chciałem wam przybliżyć nieco pierwszego iPoda Nano, gdyż jest to naprawdę dziś rzadko spotykany model. iPod ten nie miał szczęścia w swoim krótkim życiu, choć do dziś uznawany jest za jeden z najpiękniejszych iPodów w historii Apple.

Monitory Apple — przerwana droga do doskonałości

Podczas ostatniej konferencji Apple, jaka miała miejsce w ubiegłym roku, jednoznacznie zasugerowano użytkownikom, że Apple rezygnuje z produkcji własnych monitorów. Wiele osób przyjęło tę wiadomość dosyć obojętnie, inni złośliwie twierdzili, że to dobra decyzja, bo konkurencja robi lepsze monitory. Także i użytkownicy domowi nie rozpaczali, bo dla nich monitory oferowane przez Apple były zazwyczaj zbyt drogie.

Amstrad część I — narodziny firmy

Historia świata IT jest podobna do historii naszego globu. Na naszej planecie królowały niegdyś dinozaury, posiadające wszelkie predyspozycje, by niepodzielnie rządzić światem. Na skutek drobnego (w skali kosmicznej) incydentu, ich królowanie nagle i niespodziewanie się skończyło. Jednak dinozaury to nie jedyne istoty, które mimo swoich możliwości stały się ledwie zapiskiem na kartach historii planety Ziemia. Każdy z was, bez większego trudu przytoczy kilka innych stworzeń, które były i nagle znikły.

BeOS — o dwóch takich, co wylecieli z Apple Computer Inc.

10 grudnia 1996 roku - Palo Alto godzina 11:35

10 grudnia 1996 roku przed niewielkim hotelem Garden Court w Palo Alto zaparkował brązowy, sportowy Mercedes SL 500 z zaskakującymi tablicami rejestracyjnymi "I(symbol serduszka)BEOS". Kierowca wyłączył silnik, lecz nie spieszył się z opuszczeniem pojazdu, chciał dosłuchać do końca swoja ulubioną piosnkę nadawana przez lokalna rozgłośnię radiową. Słuchając muzyki, uśmiechał się do swoich własnych myśli.

Muzyka w kieszeni — mój iPod wczoraj i dziś

Niemal trzy lata temu, przybliżyłem wam historię powstania jednego z najbardziej przełomowych produktów w historii Apple - iPoda. iPod stał się przełomowy, gdyż pomimo swojej wygórowanej ceny przyczynił się do ogromnego wzrostu popularności kieszonkowych odtwarzaczy plików muzycznych mp3. Był przełomowy także dla Apple, gdyż stał się pierwszym produktem, którego sprzedaż przynosiła większe profity niż sprzedaż komputerów z logiem nadgryzionego jabłuszka.

Muzyka w kieszeni — kaseta i Walkman

Dla większości młodych czytelników fakt możliwości słuchania ulubionej muzyki w trakcie podróży, spacerów czy codziennych obowiązków jest faktem tak oczywistym, jak oddychanie. Ot, wystarczy telefon komórkowy (smartfon), w którym możemy gromadzić swoją ulubioną muzykę i rozkoszować się nią, gdy tylko przyjdzie nam na to ochota. Spotkałem się ostatnio z opinią, że prawdziwi hipsterzy używają odtwarzaczy mp3, bo odtwarzacz jako taki już staje się powoli przeżytkiem.