popularne tematy: hobby

Jawbone UP — nie tylko gadżet

W grudniu 2013 roku przybliżyłem wam ciekawy moim zdaniem gadżet służący do monitoringu snu i aktywności ruchowej - Fitbit One. Po zwróceniu "fasolki" (była tylko wypożyczona do testów) długo zastanawiałem się nad zakupem tego urządzenia. Przyzwyczaiłem się do niego i nauczyłem się przy jego pomocy kontrolować i korygować swoje nawyki ruchowe i nawyki związane z codziennym wypoczynkiem.

Atari część III — projekt Stella

W zeszłym tygodniu wspomniałem, iż po sukcesie konsoli Home Pong Atari rozpoczęło pracę nad konsolą "Stella". Zanim jednak przejdziemy do nowych projektów, pozostańmy jeszcze na krótką chwilę z Home Pong. Konsola ta odniosła sukces rynkowy, choć miał dwie poważne wady, których nie posiadł jej konkurent Magnavox Odyssey.

Atari część I — Pong, początek imperium

W okresie swojej największej świetności przypadającej na przełom XVIII i XIX wieku mówiło się, że nad Imperium Brytyjskim nigdy nie zachodzi słońce. Nie było w tym ani grama przesady, gdyż rozmaite, zamorskie kolonie rozrzucone były po całym globie i praktycznie zawsze, gdzieś nad powiewającym Union Jack świeciło słońce.

Secret Service albo secret przekręt

30 września 2014 roku w pamięci wielu graczy lat 90-tych zapisze się jako dzień, w którym wrócił kultowy magazyn poświęcony grom komputerowym - Secret Service. Czasopismo to w latach 90-tych dla wielu młodych ludzi było tym, czym dla współczesnej młodzieży jest Facebook. Niejeden z nas nerwowo biegał od kiosku do kioski wypatrując charakterystycznej, czerwonej okładki. Nieoczekiwanie w atmosferze drobnego skandalu, magazyn zniknął w 2001 roku z rynku wydawniczego.

Pasja czyni cuda...

Czy zauważyliście, że postęp technologiczny zabija niektóre zawody. Cenieni niegdyś fachowcy powoli zanikają albo muszą się troszkę dopasować do współczesnych czasów tracąc trochę na swojej "magii". Tak jest choćby z zegarmistrzami. Dosyć dawno temu, zegar czy zegarek był towarem mocno luksusowym i nie chodzi mi tu o czasy baroku, ale dużo bardziej współczesne. Toteż zegarki, wówczas mechaniczne się pielęgnowało, naprawiało i darowało np. w charakterze prezentu komunijnego.

Monzo – nie wszystko da się przenieść w świat cyfrowy

Wraz z rozwojem komputerów i ich możliwości, coraz więcej elementów naszego codziennego życia przenosi się w świat cyfrowy. Zaczęło się niewinnie, od słowa pisanego, zdjęć, muzyki i filmów. Zamiast używać pióra i papieru, piszemy na klawiaturze, zamiast przeglądać wyblakłe, papierowe fotografie, oglądamy je na ekranie komputera. Można by tak wymieniać niemal w nieskończoność. Czasem jednak, pomimo największych starań programistów, pewnych rzeczy nie da się przenieść w wirtualny świat komputera, choć wydawać by się mogło, że wyszło świetnie.

Sinclair część VII — Sinclair QL

Rok 1983 to dla firmy Sinclair Research rok niepodważalnych sukcesów. Komputer ZX Spectrum obok legendarnego C-64 i komputerów Atari XL staje się trzecią 8-bitową potęgą na terenie Europy. Co prawda Spectrum swoimi możliwościami nieco odstaje od konkurencji, jednak różnica cenowa skutecznie niweluje te niedostatki, a każda szanująca się firma tworząca oprogramowanie (głównie gry) stara się mieć w swojej ofercie także wersje swoich hitów na ZX Spectrum.

Każdy może się pomylić, Apple też

Zabawnej a nawet radosnej pomyłki Apple doświadczył pewien mieszkaniec Beverly Hills w Kalifornii ukrywający się pod pseudonimem Kimberlyk1018. Otóż człowiek ten postanowił zakupić iPhone'a 6 w ramach odnowy umowy z operatorem. Jakże wielkie musiało być jego zdziwienie, gdy po rozpakowaniu fabrycznie zafoliowanego pudełka zawierającego wszystkie elementy jakie się w nim znajdują i po uruchomieniu iPhone'a 6 okazało się, że to wersja prototypowa telefonu nie zawierająca nawet iOS 8 lecz deweloperska wersje oprogramowania do testów podzespołów.

Sinclair część I — od radia do komputera

Kilka dni temu w mojej piwnicy rozpocząłem poszukiwania zestawu LocalTalk, umożliwiającego połączenie dwóch, starych komputerów Macintosh w sieć. Przy okazji tych bezowocnych poszukiwań, natknąłem się na wyjątkowo stare pudełko pełne elektronicznych szpargałów, pośród których znalazłem zepsuty zasilacz do ZX-81.

Każdy chce mieć swój smart dom, Samsung też

Historia o wpełni zautomatyzowanych domach ciągnie się już od kilku lat. Niewątpliwie jednym z pionierów tego pomysłu, był Bill Gates, który marzył o domu sterowanym z poziomu systemu Windows. Mieszkaniec owego domu miał mieć możliwość przy pomocy komputera sterować roletami, oświetleniem, alarmami czy temperaturą. Jeśli mnie pamięć nie myli, dom taki pozostał w strefie indywidualnych zainteresowań byłego szefa Microsoftu.