popularne tematy: internet

Infostrada – Polski Internet, przed Internetem

Internet dla wielu z nas jest współczesnym dobrem, bez którego ciężko żyć ale… jak się uprzeć, to się da. Nic dziwnego, ja wychowałem się w czasach, gdy Internet był dobrem luksusowym, bardzo odległym i nieosiągalnym. Nieco inne podejście mają ci, którzy urodzili się w dobie Internetu. Dla nich to chleb powszedni, coś czego się nie trzeba uczyć, coś co funkcjonuje od zawsze i zarazem coś, bez czego nie da się normalnie funkcjonować.

W dzisiejszym wpisie, chciałbym sięgnąć do korzeni Internetu i znaleźć w nim nasze polskie korzenie bo nie mamy się tu czego wstydzić.

Gry MMO — Hattrick ma już 20 lat

Współczesne gry najczęściej opierają się na współzawodnictwie z innymi graczami za pośrednictwem sieci. Owszem, na rynku ciągle pojawiają się nowe pozycje, gdzie oprócz gracza, całą resztą steruje komputer, jednak niemal każdy z nas pragnie rywalizować z innymi, żywymi graczami. Nic w tym dziwnego. 

Za czasów komputerów ośmiobitowych, świat gier zdominowany był przez pozycje typu „single player” - gracz i komputer przeciwko sobie.

Nowoczesne miasto w Internecie — Wiedeń

Wiedeń od ośmiu lat zajmuje czołowe miejsca w rankingu najlepszych do życia miast na świecie. Ranking ten, prowadzony przez organizację Mercer, obejmuje 450 miast i metropolii na całym świecie, a na ostateczny wynik mają wpływ takie aspekty, jak stabilność polityczna, stopień bezpieczeństwa mieszkańców, zaplecze finansowe i gospodarcze, dostęp do infrastruktury opieki medycznej i zaplecza socjalnego.

Zaginiony eWorld Apple

Początkiem lat dziewięćdziesiątych globalna sieć zaczyna się coraz bardziej dynamicznie rozrastać. Nie tylko łatwiej otrzymać do niej dostęp, ale też rośnie ilość przekazywanych przez internet informacji.

Choć niewiele osób może się wówczas cieszyć szybkim, szerokopasmowym dostępem do globalnej sieci, ilość zestawów komputerowych łączących się z internetem za pośrednictwem modemu, bardzo szybko wzrasta. Nie inaczej jest w świecie Apple, gdzie coraz częściej jednym z urządzeń zewnętrznych niezbędnym do codziennej pracy jest modem.

W wiedeńskiej sieci

Jeszcze do niedawna wśród nas, Polaków pokutowało takie przekonanie, że na "zachodzie" jest lepiej i to my mamy "gonić" za nowinkami, które wymyślają "oni". Twierdzenie takie miało może większy sens jeszcze w ubiegłym wieku, ale czy dziś dalej jest aktualne ? Nie zawsze, a przynajmniej nie w tym stopniu co kiedyś. Choć nasz kraj w wielu dziedzinach był mocno zacofany, systematycznie nadrabiamy dystans jaki nas dzieli od wielu innych państw Unii Europejskiej.

ZAiKS widzi się w roli Janosika

Kilka dni temu, w radiowej Trójce zupełnie przypadkowo natknąłem się na audycję poświęconą kwestii dosyć ostatnio kontrowersyjnej, a mianowicie objęcia opłatami reprograficznymi urządzeń elektronicznych takich jak tablety i smartfony. Temat oczywiście nie jest nowy, bo na łamach dobrych programów pojawiło się sporo informacji na ten temat. Ja jednak pozwolę sobie opisać sytuacje jaką stara się wykreować ZAiKS i tą samą sytuację widzianą przez użytkowników tego typu urządzeń, a są to zupełnie inne bajki choć opowiadające tą samą historię.

[iOS] Mailbox app czyli za czym kolejka ta stoi...

Jakiś czas temu, słuchając podcastu dotyczącego Apple usłyszałem informacje o nowym, rewelacyjnym programie na iOS do obsługi poczty gmail. W zasadzie, ciężko to nazwać tylko programem, bo za samą aplikacją stoi nowy system usług, które są na tyle rewolucyjne, że mają zmienić pogląd na pocztę.... No dobra, sprawdźmy.

Mailbox - jak działa

Program i usługa (bo to chyba należy łączyć ze sobą) Mailbox powstała podobno przy współpracy z Google i ściśle powiązane jest z kontem pocztowym gmail. Owo powiązanie jest na tyle spore, że Mailbox nie obsługuje innych kont pocztowych.