popularne tematy: oprogramowanie

Zatarta pamięć

Siedziałem sobie dziś spokojnie na wygodnej sofie, oglądając po raz kolejny 3 odcinek serialu "Czterej Pancerni i Pies" (i tak nic ciekawszego w TV nie było), gdy niespodziewanie iPad zrobił - "Pingg" co oznaczało, że kontemplację "tygrysa nieboszczyka" (odc. 3 - "Gdzie my tam granica") przerwała mi wiadomość. Jeden z moich znajomych zapytał krótko i treściwie:

Masz jakiegoś starego Maca pod ręką ?

Skoro jestem w domu, mam ich całą masę.

Apple IIgs dostaje aktualizację po 22 latach

Nie jest wielkim odkryciem, że potęga użytkowników starszych komputerów jest przeogromna. Świadczą o tym choćby kolejne programy, jakie powstają na tak archaiczne sprzęty jak Atari 800, C-64 i ZX Spectrum. Użytkownicy, a raczej sympatycy tych leciwych komputerów czasami prześcigają się w pomysłach na wykrzesanie z nich ukrytych bądź nowych możliwości.

Nie mniejszą legendą w świecie Apple cieszył się model Apple IIgs. Tytułem małego przypomnienia, model ten został stworzony w oparciu o 16-bitowy procesor WDC 65C816 wstecznie kompatybilny z legendarnym procesorem MOS 6502.

Apple Music moje wrażenia

Jak zapewne wielu z was wie, wczoraj o godz. 17:00 (czasu polskiego) Apple udostępniło aktualizację systemu operacyjnego iOS na urządzenia mobilne. Aktualizacja ta, pośród wielu drobnych poprawek przyniosła długo wyczekiwaną nowość - Apple Music czyli możliwość strumieniowania muzyki. Nie będę opisywał w tym miejscu samej usługi, bo świetnie to zrobił redaktor DP - Wojciech Kowasz (Docent) w swoim artykule -

15 lat szukam kosmitów i nic

Właśnie dziś mija równe piętnaście lat jak rozpocząłem swoją przygodę z programem SETI@Home, przygodę która zawsze, choć czasem z przerwami krążyła wokół mojego komputerowego życia i miewałą całkiem humorystyczne i ciekawe epizody.

W zasadzie odkąd pojawiły się komputery 16-bitowe ludzie postanowili je zaangażować do mniej lub bardziej poważnych wyzwań obliczeniowych. Być może takie projekty pojawiały się już wcześniej, w 8-bitowych czasach, jednak to właśnie internet zmobilizował użytkowników komputerów do podejmowania różnych wyzwań.

Roamler — niezły sposób na zabawę i zarabianie

W zeszłego roku opisywałem program GymPact (obecnie Pact) przy pomocy którego można zarobić nico pieniędzy przy okazji codziennej aktywności fizycznej jego użytkownika. Pact nie umożliwia osiągnięcie zarobków na tyle wysokich, by traktować go jako formę dorabiania, skoro jednak uprawiamy jakiś sport, wychodzimy z psem na spacer czy nasza codzienna praca wymaga odrobiny ruchu, czemu z tego powodu nie skorzystać z możliwości zdobycia kilkunastu złotych ?

Dziś jednak chciałbym zaprezentować wam kolejny program, dzięki któremu można nieco dorobić przy okazji nieźle się bawiąc.

Mapy Apple 3D

Nie mam najmniejszych wątpliwości, że w świecie smartfonów, tabletów i komputerów króluje Google Maps. Sam bardzo często ich używam, choćby ze względu na olbrzymi i niespotykany u konkurencji potencjał wyszukiwania.

Dni z (Product) Red

Dziś niektórzy użytkownicy produktów Apple mogli być nieco zaskoczeni większą niż zwykle obecnością koloru czerwonego na ekranach swoich urządzeń, albowiem właśnie dziś Apple rozpoczęło przedświąteczną kampanię zbiórki pieniędzy na poczet organizacji (RED) walczącej z problemem AIDS, gruźlicy i malarii w Afryce.

Apple nie jest jedyną firmą, która jest zaangażowana w zbiórkę pieniędzy na ten jakże szczytny cel. Biorą w niej udział też Tesco, Orange, T-Mobile, Virgin, Microsoft, American Express, Armani, Convers, GAP, Dell i wiele innych, znanych firm.

Monzo – nie wszystko da się przenieść w świat cyfrowy

Wraz z rozwojem komputerów i ich możliwości, coraz więcej elementów naszego codziennego życia przenosi się w świat cyfrowy. Zaczęło się niewinnie, od słowa pisanego, zdjęć, muzyki i filmów. Zamiast używać pióra i papieru, piszemy na klawiaturze, zamiast przeglądać wyblakłe, papierowe fotografie, oglądamy je na ekranie komputera. Można by tak wymieniać niemal w nieskończoność. Czasem jednak, pomimo największych starań programistów, pewnych rzeczy nie da się przenieść w wirtualny świat komputera, choć wydawać by się mogło, że wyszło świetnie.

Przyjęcie iOS 8 było słabsze niż przewidywało Apple

Dotychczas każda kolejna edycja systemu na mobilne urządzenia firmy Apple dosyć szybko była instalowana przez ich użytkowników. Nie bez przyczyny Apple chwaliło się swoimi wynikami dotyczącymi szybkiej adaptacji kolejnych wersji iOS, która co tu ukrywać, była nieporównywalnie większa niż miało to miejsce na platformie Android. Nawet iOS 7, krytykowany głównie ze względu na nowy wygląd, przyjął się dosyć szybko i w niespełna 25 dni od swojej premiery znalazł się na 74% urządzeń mobilnych Apple, które wspierał.

Sinclair część VII — Sinclair QL

Rok 1983 to dla firmy Sinclair Research rok niepodważalnych sukcesów. Komputer ZX Spectrum obok legendarnego C-64 i komputerów Atari XL staje się trzecią 8-bitową potęgą na terenie Europy. Co prawda Spectrum swoimi możliwościami nieco odstaje od konkurencji, jednak różnica cenowa skutecznie niweluje te niedostatki, a każda szanująca się firma tworząca oprogramowanie (głównie gry) stara się mieć w swojej ofercie także wersje swoich hitów na ZX Spectrum.