popularne tematy: oprogramowanie

15 lat szukam kosmitów i nic

Właśnie dziś mija równe piętnaście lat jak rozpocząłem swoją przygodę z programem SETI@Home, przygodę która zawsze, choć czasem z przerwami krążyła wokół mojego komputerowego życia i miewałą całkiem humorystyczne i ciekawe epizody.

W zasadzie odkąd pojawiły się komputery 16-bitowe ludzie postanowili je zaangażować do mniej lub bardziej poważnych wyzwań obliczeniowych. Być może takie projekty pojawiały się już wcześniej, w 8-bitowych czasach, jednak to właśnie internet zmobilizował użytkowników komputerów do podejmowania różnych wyzwań.

Roamler — niezły sposób na zabawę i zarabianie

W zeszłego roku opisywałem program GymPact (obecnie Pact) przy pomocy którego można zarobić nico pieniędzy przy okazji codziennej aktywności fizycznej jego użytkownika. Pact nie umożliwia osiągnięcie zarobków na tyle wysokich, by traktować go jako formę dorabiania, skoro jednak uprawiamy jakiś sport, wychodzimy z psem na spacer czy nasza codzienna praca wymaga odrobiny ruchu, czemu z tego powodu nie skorzystać z możliwości zdobycia kilkunastu złotych ?

Dziś jednak chciałbym zaprezentować wam kolejny program, dzięki któremu można nieco dorobić przy okazji nieźle się bawiąc.

Mapy Apple 3D

Nie mam najmniejszych wątpliwości, że w świecie smartfonów, tabletów i komputerów króluje Google Maps. Sam bardzo często ich używam, choćby ze względu na olbrzymi i niespotykany u konkurencji potencjał wyszukiwania.

Dni z (Product) Red

Dziś niektórzy użytkownicy produktów Apple mogli być nieco zaskoczeni większą niż zwykle obecnością koloru czerwonego na ekranach swoich urządzeń, albowiem właśnie dziś Apple rozpoczęło przedświąteczną kampanię zbiórki pieniędzy na poczet organizacji (RED) walczącej z problemem AIDS, gruźlicy i malarii w Afryce.

Apple nie jest jedyną firmą, która jest zaangażowana w zbiórkę pieniędzy na ten jakże szczytny cel. Biorą w niej udział też Tesco, Orange, T-Mobile, Virgin, Microsoft, American Express, Armani, Convers, GAP, Dell i wiele innych, znanych firm.

Monzo – nie wszystko da się przenieść w świat cyfrowy

Wraz z rozwojem komputerów i ich możliwości, coraz więcej elementów naszego codziennego życia przenosi się w świat cyfrowy. Zaczęło się niewinnie, od słowa pisanego, zdjęć, muzyki i filmów. Zamiast używać pióra i papieru, piszemy na klawiaturze, zamiast przeglądać wyblakłe, papierowe fotografie, oglądamy je na ekranie komputera. Można by tak wymieniać niemal w nieskończoność. Czasem jednak, pomimo największych starań programistów, pewnych rzeczy nie da się przenieść w wirtualny świat komputera, choć wydawać by się mogło, że wyszło świetnie.

Przyjęcie iOS 8 było słabsze niż przewidywało Apple

Dotychczas każda kolejna edycja systemu na mobilne urządzenia firmy Apple dosyć szybko była instalowana przez ich użytkowników. Nie bez przyczyny Apple chwaliło się swoimi wynikami dotyczącymi szybkiej adaptacji kolejnych wersji iOS, która co tu ukrywać, była nieporównywalnie większa niż miało to miejsce na platformie Android. Nawet iOS 7, krytykowany głównie ze względu na nowy wygląd, przyjął się dosyć szybko i w niespełna 25 dni od swojej premiery znalazł się na 74% urządzeń mobilnych Apple, które wspierał.

Sinclair część VII — Sinclair QL

Rok 1983 to dla firmy Sinclair Research rok niepodważalnych sukcesów. Komputer ZX Spectrum obok legendarnego C-64 i komputerów Atari XL staje się trzecią 8-bitową potęgą na terenie Europy. Co prawda Spectrum swoimi możliwościami nieco odstaje od konkurencji, jednak różnica cenowa skutecznie niweluje te niedostatki, a każda szanująca się firma tworząca oprogramowanie (głównie gry) stara się mieć w swojej ofercie także wersje swoich hitów na ZX Spectrum.

Facebook Paper, czyli Facebook inaczej...

Facebook stał się bardzo ważnym elementem codzienności wielu osób. Dla jednych są źródłem rozmaitych informacji, dla innych środkiem komunikacji ze znajomymi albo metodą aby dowiedzieć się, co u nich słychać. Praktycznie każdy współczesny smartfon umożliwia nam dostęp do tej popularnej platformy społecznościowej w dowolnym miejscu i momencie.

Do niedawna firmowa aplikacja Facebook na iOS umożliwiała realizację większości działań, które możemy zrobić także przy pomocy przeglądarki i komputera.

Apple Watch zegarek który chcę mieć

Dzisiejsze Keynote tradycyjnie poprzedzone było wieloma plotkami, przypuszczeniami i mniej lub bardziej prawdziwymi zdjęciami całych telefonów lub ich poszczególnych podzespołów. Apple także podgrzewało atmosferę przed prezentacją.

Jako miejsce Keynote wybrano salę The Flint Center w De Anza College dokładnie tę samą, w której Steve Jobs prezentował pierwszego Macintosha w 1984 roku. Po raz drugi salę wykorzystano podczas prezentacji iMac'a w 1998 roku, a po raz trzeci… właśnie dziś.

Maszyna do pisania czy do robienia pieniędzy

Tom Hanks to niewątpliwie jeden z najlepszych aktorów na świecie. Świetnie potrafi znaleźć się zarówno w rolach komediowych, romantycznych jak i tych bardziej dramatycznych. W swoim dorobku ma wiele fantastycznych ról i każda z nich okazała się zazwyczaj sukcesem, co amerykańska Akademia Filmowa postanowiła docenić honorujące go prestiżową nagrodą Oscara dwa razy z rzędu (1993 r. za role Andrew Becketta w filmie "Filadelfia", a w 1994 r. za role Foresta Gumpa). Plotki głoszą, że nagroda mu się należała także za role kpt.