popularne tematy: inne

Kilka słów o aktualizacjach Ubuntu w Linux Mint

Tekst może być delikatnie stronniczy, ponieważ od ponad 5 lat jestem związany z Linux Mint. W związku z tym przedstawię kilka powodów dlaczego w dystrybucji jest zastosowany jaki model przebiegu aktualizacji systemowych dla pakietów pochodzących z Ubuntu.

Fenomen Ubuntu

Trzeba zacząć dlatego Ubuntu jest aktualnie na takiej pozycji. Założeniem systemu miał być system łatwy i prosty, dostępny dla każdego. W dodatku za darmo. Nawet swego czasu można było otrzymać bezpłatnie do domu płytę instalacyjną systemu, lecz wszystko się zmieniło.

Mój smartfon - Nokia 6310i

Telefon ten zadebiutował na rynku w 2002 roku, więc 11 lat temu. Mój egzemplarz został wyprodukowany rok później, więc już dobrą dekadę ma. Mimo dużego wieku urządzenia telefon wytrzymuje na baterii 5 dni. Niech mi ktoś pokaże nowy "telefon", który jest w stanie pochwalić się takim wynikiem.

Nie jestem starym dziadkiem, który używa starego telefonu. Jak sama nazwa telefon ma służyć do dzwonienia, a nie robić wszystko poza tym jak telefony z serii dla iDiotów.

[Debian] Instalacja i konfiguracja bootloadera extlinux

Nie wiem czy wszyscy wiedzą, ale istnieje alternatywa dla bootloadera Grub i nie jest to praktycznie nierozwijane lilo.

Extlinux jako bootloader systemowy

extlinux jest częścią zestawu syslinux, dlatego też w niektórych dystrybucjach np. Arch Linux tak nazywa się pakiet zawierający opisywaną aplikacje.

Opisze proces instalacji na Debianie 7.0 zainstalowanym na komputerze z biosem. Tak więc nie wiem jak zachowuje się ten bootloader na komputerze z UEFI. Jako prezentujący użyje 32 bitowej wersji zainstalowanej z płyty netinstall.

Quo vadis Ubuntu, czyli jak powstał Mac OS X dla biednych

Na początku chciałbym zaznaczyć, że tytułem nie chce nikogo urazić.Jak większość czytelników niniejszego bloga wie, że Ubuntu to:

dystrybucja Linuksa zrodzona z dziadka Debiana. Nazwa, choć pochodząca z Afryki, dobrze oddaje charakter systemu – Ubuntu lubi się buntować. Z racji swego południowoafrykańskiego pochodzenia bywa niekiedy żartobliwie nazywana murzyństwem.

Znane też w pewnych kręgach jako stare afrykańskie słowo nie potrafię skonfigurować Debiana.