popularne tematy: gry

Mortadela w opakowaniu szynki...

Ale wyszedł mi apetyczny tytuł. Może dlatego, że przez zaproszenie na Gamescom (ostatni raz czułem się tak wyróżniony, gdy zdałem egzamin poprawkowy grube kilka lat temu) od dwóch dni działam na energy drinkach i paluszkach ze stacji. Podróż i noc w Kolonii do przyjemnych nie należą, zwłaszcza jeśli przemieszcza się własnym autem. Ale mniej już o tym, przejdźmy do konkretów.

Pewnie każdy z Was zna tytuły, które nie brylują w rankingach wszechczasów, nie sposób znaleźć je w sklepach a gimbusom wstyd się nimi chwalić.

Trine 2 oficjalnie dla Linux

Panie i Panowie, uprzątnijcie mieszkanie, przewietrzcie korytarz, przetrzyjcie matrycę bo nadchodzi.. Trine 2! Coś idealnego na przerwy pomiędzy zakupowym świątecznym maratonem a przygotowywaniem żurku z jajkami.

Linuksowi gracze długo czekali w porównaniu do kolegów z Windowsa, ale koniec końców się doczekali. Nareszcie mamy natywną wersję kolejnej odsłony zabójczo pięknej i grywalnej platformówki.

TOP 20 darmowych gier na Linux (i Windows)

I oto są darmowe, otwarte tytuły które wkupiły się w mój gust. Kryteria jakimi się kierowałem nie były skomplikowane – gra miała przyciągnąć wizualnie i zaprezentować świetny gameplay. Wybór był trudny, ale udało mi się wyłonić najlepszą dwudziestkę.

Gier które zasłużyły na ten wpis jest znacznie więcej, znaleźć je możecie przeszukując repozytoria swojej dystrybucji i w serwisach: www.penguspy.com, www.lgdb.org

Czy na Linuksie jest w co grać?

Wpis raczej uchodzi pod felieton i nie mam zamiaru wywoływać żadnej wojny, lecz sprostować bzdury wypisywane przez wielu w internecie. Niezależnie od tego jakiego systemu używasz, poczytaj sobie ten tekst ot jako ciekawostkę.

Nie będzie bezsensownych porównań Windows vs Apple vs Linux, bo rynki gier tych systemów są zupełnie inne. Na samym wstępie powinienem zacząć od tego, by nie traktować jakiejkolwiek dystrybucji Linuksa jako darmowego Windowsa, bo to również nie ma sensu.

Me and my shadow - steruj własnym cieniem

Znów będzie o kolejnym darmowym, oryginalnym i śmiertelnie porywającym tytule. Tym razem coś dla amatorów platformówek i gier zręcznościowych. Jeśli podobała Wam się gra "Edge", będziecie wniebowzięci..

Me and my shadow posiada nie tylko ciekawy tytuł ale i rozgrywkę. Reguły są bardzo proste - naszym zadaniem jest pokonać krótki odcinek do wyjścia, mijając po drodze różnego rodzaju pułapki. Na początku pojawiają się drobne przegrody, z czasem zamieniające się w ruchome wałki, ostre pale, pękające deski i wiele innych niezbyt przyjaznych elementów.

Wasteland 2 - legenda wróci?

Pewnie niewiele osób przebywających na dobrych programach pamięta Wasteland. Była to jedna z pierwszych dobrych gier rpg, wydana w 1986 roku - ponad 26 lat temu! Jeśli myślicie, że nie warto jej znać, dodam że to ona była inspiracją do kultowego, młodszego Fallouta.

Już niedługo mamy szansę doczekać się kontynuacji. W serwisie "Kickstarter" pojawił się były producent gry Brian Fargo, z pomysłem reaktywacji swojego dzieła. W zaledwie kilka dni uzbierano ponad milion dolarów na rozpoczęcie prac nad projektem...

Wróćmy do pierwszej części..

Znudził Ci się Tetris? Spróbuj tego!

Co należy zrobić by wypromować coś na hit internetu? Ciężko powiedzieć, wszystko toczy się samo i z każdym momentem pędzi coraz bardziej.

Kilka dni temu pojawiła się wzmianka o nietypowym remake'u klasyku "Super Mario Bros", który dodaje znanemu hydraulikowi możliwość tworzenia teleportów, zupełnie jak w równie popularnej produkcji "Portal". Całość wygląda trochę dziwacznie, doceniam starania autorów ale wybaczcie - kompletnie nie czuję klimatu tej mini-gry.

Nowa Amnesia - dorówna pierwszej części?

Wbrew pozorom jest sporo gier które odniosły sukces i są dostępne w natywnych wersjach zarówno na Linuksa jak i Windowsa. Żeby nie przytaczać archiwalnych klasyków takich jak Quake czy Enemy Territory, nowszymi są m.in. Minecraft, Super Meat Boy, Steel Storm czy Amnesia.

Frictional Games zaskakuje mnie na każdym kroku, podobnie jak "Kot in Action". Odważni i profesjonalni w swoim kunszcie, choć nie należą do gigantów.

TOP 5 gier w Linuksowym terminalu

Terminal dla każdego Linuksowca jest nieodłącznym przyjacielem, niezawodnym narzędziem i "oknem" na świat. Wielu nowicjuszy po oswojeniu się z daną dystrybucją, dokonuje na nim coraz więcej operacji. Mniejsza część użytkowników używa terminala nawet do czynności z pozoru wymagających GUI jak np. odtwarzanie muzyki, przeglądanie internetu. Lecz chyba nikt nie pomyślał o tym by.. pograć sobie w konsoli.

A to całkiem możliwe! Wydaje się, że wszystkie gry w które da się zagrać w terminalu są tekstowe i w większości opierają się o skrypty bash.