popularne tematy: linux

Rewolucja bez grama ewolucji

Jeszcze nie otrząsnąłem się po zapowiedziach Ubuntu Phone a zza krzaków wyskoczył Zuckerberg prezentując ze swoją ekipą nowy projekt - Facebook Home. Co prawda ptaszki ćwierkały, że Facebook tworzy własny system, ale okazało się, że będzie to tylko (i aż) nakładka na Androida. I po co to komu?

Instalując Facebook Home nasz telefon wciąż pozostaje pod kontrolą Androida a zmianie ulega jedynie UI w telefonie - launcher, wszelkie przyciski i tak dalej.

Iplex, TVNPlayer i WeebTV na Linuksie dzięki XBMC

Zapragnąłem ostatnio pooglądać sobie jakieś filmy i trafiłem na różne platformy VOD od TVNu, TVP, Weeb.tv oraz serwis Iplex z legalnymi, darmowymi filmami. Doskonałe rozwiązanie dla osób lubiących od czasu do czasu pooglądać coś na PC.

Niestety, materiały są niedostępne dla Linuksa. Mamy co prawda Moonlight który doskonale radzi sobie z niezabezpieczonymi materiałami Silverlight, gorzej z materiałami objętymi DRM. Póki co nie zanosi się na to, by Microsoft pomyślał w ogóle o supporcie swojej technologii dla Linuksa.

Tęsknisz za starym gnome? Skosztuj XFCE

Bez emocji przeżyłem rewolucję Canonical jaką było wprowadzenie unity niespełna trzy lata temu. Jako w miarę szczęśliwy użytkownik Ubuntu i Gentoo (choć ten drugi bardziej do dłubania, system awaryjny na pendrive) wiodłem sobie ostatnie dwa lata w linukowym zaciszu. Nie brakowało mi niczego, prócz drobnych błędów pojawiających się co jakiś czas.

Długo zastanawiałem się nad wersją testową 12.04 w lutym, ale chyba wyrosłem z tego.

Trine 2 oficjalnie dla Linux

Panie i Panowie, uprzątnijcie mieszkanie, przewietrzcie korytarz, przetrzyjcie matrycę bo nadchodzi.. Trine 2! Coś idealnego na przerwy pomiędzy zakupowym świątecznym maratonem a przygotowywaniem żurku z jajkami.

Linuksowi gracze długo czekali w porównaniu do kolegów z Windowsa, ale koniec końców się doczekali. Nareszcie mamy natywną wersję kolejnej odsłony zabójczo pięknej i grywalnej platformówki.

Co nowego w drugiej becie Ubuntu 12.04?

Od piątku możemy pobierać obrazy iso testowej wersji nadchodzącego w kwietniu Ubuntu. Co nowego przygotował dla nas Canonical?

Przede wszystkim nowe Unity. 2 lata temu przy wydaniu pierwszej wersji, środowisko spotkało się z ogromną falą oburzenia i krytyki. O tyle o ile mogę zrozumieć krytykę z powodu rażąco kiepskiej stabilności i kolejnej zmianie nawyków, o tyle nie potrafię pojąć oburzenia. Ewolucja jest nieunikniona i osobiście bardzo się cieszę, że korzystając z gnome-shell, Canonical postanowił trochę uindywidualnić swoją dystrybucję.

TOP 20 darmowych gier na Linux (i Windows)

I oto są darmowe, otwarte tytuły które wkupiły się w mój gust. Kryteria jakimi się kierowałem nie były skomplikowane – gra miała przyciągnąć wizualnie i zaprezentować świetny gameplay. Wybór był trudny, ale udało mi się wyłonić najlepszą dwudziestkę.

Gier które zasłużyły na ten wpis jest znacznie więcej, znaleźć je możecie przeszukując repozytoria swojej dystrybucji i w serwisach: www.penguspy.com, www.lgdb.org

Czy na Linuksie jest w co grać?

Wpis raczej uchodzi pod felieton i nie mam zamiaru wywoływać żadnej wojny, lecz sprostować bzdury wypisywane przez wielu w internecie. Niezależnie od tego jakiego systemu używasz, poczytaj sobie ten tekst ot jako ciekawostkę.

Nie będzie bezsensownych porównań Windows vs Apple vs Linux, bo rynki gier tych systemów są zupełnie inne. Na samym wstępie powinienem zacząć od tego, by nie traktować jakiejkolwiek dystrybucji Linuksa jako darmowego Windowsa, bo to również nie ma sensu.

Instalacja Ipla na Ubuntu 32/64bit, odtwarzanie niedostępnych video

Ostatnio zapragnąłem Ipli i napotkałem wiele komplikacji na moim Kubuntu. Bezskutecznie poszukując informacji w supporcie Ipli, zauważyłem że problem ma z tym o wiele więcej osób. W końcu pomyślałem "na chłopski rozum" i udało się. Poniżej instalacja niezbędnych składów wraz z programem i recepta na możliwe błędy przy uruchamianiu.

Instalacja Adobe AIR

Jest to środowisko w którym była tworzona Ipla dla Mac'ów i Linuksa.

TOP 5 gier w Linuksowym terminalu

Terminal dla każdego Linuksowca jest nieodłącznym przyjacielem, niezawodnym narzędziem i "oknem" na świat. Wielu nowicjuszy po oswojeniu się z daną dystrybucją, dokonuje na nim coraz więcej operacji. Mniejsza część użytkowników używa terminala nawet do czynności z pozoru wymagających GUI jak np. odtwarzanie muzyki, przeglądanie internetu. Lecz chyba nikt nie pomyślał o tym by.. pograć sobie w konsoli.

A to całkiem możliwe! Wydaje się, że wszystkie gry w które da się zagrać w terminalu są tekstowe i w większości opierają się o skrypty bash.