popularne tematy: linux

5 spostrzeżeń po kupnie nowego tabletu

Sprawiłem sobie prezent. Tablet. Kruger & Matz 1065 (bez 3G). Poniżej spostrzeżenia z pierwszych chwil.

Zakupy

Wiedziałem co chcę kupić. 10 cali, wyświetlacz 200+ ppi, a custom rom jako wisienka na torcie. Wiedziałem też do czego będzie mi służył - czytanie książek, często technicznych. Jednak zamienienie tych wymagań na konkretną nazwę lub ich liczbę mnogą okazało się trudne. No chyba żebym miał 2 tysie złotych upchane w jakiejś skarpetce.

Szybka rundka po operatorach przekonała mnie że ci lubują się w zeszłorocznych nowościach...

Nexus 5, kilka słów po 2 dniach użytkowania.

Nowa praca nowy telefon. :) Dla mnie oznacza to możliwość korzystania z nowego Nexusa. Aż mnie palce świerzbią aby na weekendzie zapuścić custom roomy :)

Ale po kolei.

Zakup

Oczywiście przez Allegro. Ceny salonowe to czyste ździerstwo. Nexus 6 16GB za 350zł więcej niż na aukcji. Oczywiście z aukcjami też trzeba uważać i sprawdzać opinie o kupującym.... Jak i uważnie czytać OPIS telefonu.

Przynajmniej jeden sprzedawał oferował Nexus 5 32 black po cenie Nexusów 32GBtowych, po czym okazało się, że to tylko Nexus 5 16 GB + karta SD 16

Mir vs Weston vs X.org.

X11 Niechciany król dżungli.

X11 to protokół, określa on co aplikacja ma zrobić aby wyświetlić graficzne dane na ekranie. X11 jest bardzo starym protokołem (powstał w 87' !!!), nie rozwijanym i nie modyfikowanym od samego powstania. X11 nie nadaje się i nie przewiduje zastosowań jakich oczekuje dzisiejszy użytkownik. Problem ten obchodzono przez tworzenie rozszerzeń do tego protokołu. Pozytywnym efektem jest częściowa przydatność X11 dla dzisiejszego środowiska.

Hymnu pochwalnego część kolejna (cz. 2)

Pan Adam Golański (eimi) skrobną tenże felieton, a ja skrobię kolejny komentarz do tego niefortunnego dzieła. Dziś będzie o 3 paragrafie, czyli korzeniach Linuksa, jego nazwie (która nie jest jego nazwą...), i standardzie POSIX.

Akronim Linux to nazwa jądra? Tak? Takkkkkk?

Trudno mi jest ocenić jaką przesłanką kierował się nasz ulubiony autor felietonów kiedy uznał że nazwa jądra czyli Linux to akronim "Linux Is Not UniX". Nic bardziej mylnego.

Rok Linuksa? Wykonane! I

Rok Linuksa to chyba najbardziej kontrowersyjne stwierdzenie w światku FLOSS :D Zaczynając od tego, że nie wszyscy tak samo definiują domenę w której tenże pingwin ma zabłysnąć, po dokładne parametry "błyszczenia" które zasługują na takie miano.

Niezależnie od tego wszystkiego (a może właśnie przede wszystkim dla tego) deklaruję, że:

Rok 2012 to rok Linuksa.

A danymi na podstawie który to czynię to liczba sprzedanych urządzeń z Androidem w porównaniu z MNIEJSZĄ liczbą sprzedanych urządzeń z Windowsem.