popularne tematy: linux

Przygotowanie instalatora Windows 8/10 na pendrive pod Linuksem.

Wiele osób poszukuje sposobu na przygotowanie pendrive z instalatorem Windows czy to w celu instalacji systemu, do którego posiada się licencję, czy to w celu przetestowania nowych wydań Windows 10. O ile pod Windowsem nie ma z tym raczej problemu, o tyle pod Linuksem niekoniecznie musi być tak łatwo. Sam instalator można przygotować chociażby z wykorzystaniem Unetbootin, jednak wersja linuksowa nie posiada opcji dostępu do systemu plików NTFS i można to zrobić tylko pod Windowsem. Wbrew pozorom, przygotowanie instalatora Windows pod Linuksem jest proste.

Jak usunąć Linuksa?

Na wielu forach często pojawiają się pytania na temat usuwania Linuksa z dysku, czy też problemów związanych z tą operacją. Z jakiegoś powodu takie osoby nie chcą pozostać przy tym systemie i szukają rozwiązania swojego problemu, w związku z tym postanowiłem krótko opisać w jaki sposób usunąć dowolną dystrybucję z dysku bez szkody dla innych systemów.

Dlaczego w ogóle nie można bezproblemowo, tak po prostu usunąć Linuksa? Żeby to zrozumieć, postaram się krótko to wyjaśnić.

Dlaczego warto polubić linuksowy terminal

Wielu początkujących użytkowników narzeka na to, że w Linuksie trzeba korzystać z terminalu. Na forach podawane są dla wielu nic nie mówiące polecenia, wielu nowych użytkowników stara się unikać tego narzędzia jak tylko się da. Jeszcze inni twierdzą, że korzystanie z terminalu jest niewygodnie i w XXI w. wszystko powinno dać się wyklikać. Owszem da się, jednak ja chcę pokazać, że terminal to bardzo wygodne narzędzie, niekiedy wygodniejsze niż klikanie myszką.

Co można by jeszcze zrobić, aby Ubuntu było bardziej przyjazne dla zwykłego użytkownika komputera.

W Ubuntu ostatnio zachodzą liczne zmiany obecnie bardziej kosmetyczne, inne dotyczące Centrum Oprogramowania, a media cały czas donoszą o kolejnych planach zmian w nowych wersjach systemu. Canonical stara się jeszcze bardziej spopularyzować swój system i nic w tym dziwnego, bo ta firma zarabia nie tyle na systemie co na wsparciu technicznym, a dodatkowym źródłem dochodu ma być świadczenie usług takich, jak Ubuntu One czy sprzedaż oprogramowania przez wspomniane Centrum Oprogramowania, a im bardziej popularny system, tym więcej klientów korzystających z usług.

Instalacja Linuksa na jednej partycji, na osobistym komputerze domowym.

Czasami zdarza się, że na forum ktoś pyta czy możliwa jest instalacja Linuksa na jednej partycji. Teoretycznie, owszem, jest to możliwe, jednak w praktyce często stosuje się podział na 2 partycje - jedna na system, a druga na przestrzeń wymiany, tzw. partycja swap.

Często zdarza się, że ktoś chce współdzielić Linuksa z Windowsem i ma już zajęte partycje oraz jedną wolną dla nowego systemu.

HP Photosmart Wireless B109n kontra Ubuntu Linux.

Niedawno, bo jakieś 2 dni temu, zabrałem się w końcu za wypróbowanie urzędzenia wielofunkcyjnego, które wygrałem kwartał temu jako laureat najlepszego Bloga. Tak się składa, że dziś kolega command-dos również stał się szczęśliwym posiadaczem tegoż urządzenia i myślę, że będzie, tak samo jak ja, z niego zadowolony. Niniejszy wpis nie jest żadnym testem samego urządzenia, a jedynie opisuję swoje pozytywne odczucia.

Stereo Mix w Linux.

W ramach odpoczynku od tematów typu Windows kontra Linux i od mojego przynudzania opowieściami o Linuksie postanowiłem opisać jak uzyskać efekt znany z systemów Windows jako Stereo Mix, być może komuś się to przyda. Dla mnie przy okazji ten wpis będzie notatką gdybym znowu tego potrzebował a moja pamięć w głowie jest raczej typu RAM, czyli krótka.

Jakiś czas temu zaistniała u mnie potrzeba zgrania pewnego materiału granego przez kartę dźwiękową z innego źródła niż plik dźwiękowy/wideo, przypomniało mi się że w Windows jest takie coś jak stereo mix.

Android, ChromeOS, Syllable - czy aby na pewno kolejne dystrybucje Linuksa?

Zdarza mi się czytać w komentarzach pod wiadomościami, szczególnie dotyczącymi Androida bądź ChromeOS, że to nic innego jak kolejne dystrybucje Linuksa. Czy na pewno powinno się te systemy nazywać dystrybucjami Linuksa?

Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, należałoby najpierw dowiedzieć się czym tak naprawdę jest dystrybucja, czym jest dystrybucja GNU/Linux oraz czym jest sam Linux.

Dystrybucja to nic innego jak zestaw oprogramowania dostarczany przez dystrybutora bądź producenta oprogramowania. Takie dystrybucje posiada nie tylko Linux ale np. FreeBSD.

I po co nam kolejna dystrybucja Linuksa?

Czasami gdy na Vortalu Dobreprogramy pojawia się wiadomość o wydaniu zupełnie nowej dystrybucji systemu GNU/Linux czy o wydaniu stabilnej wersji danej dystrybucji w komentarzach pada znane większości pytanie: i po co kolejna dystrybucja Linuksa?

Mało tego, takie pytania padają nawet pod wiadomościami na temat systemów nielinuksowych jak HaikuOS, FreeBSD, OpenBSD czy MorphOS lub innego.

Linux podatny na ataki, jednak wciąż bezpieczny!

Plichu w swoim wpisie już wyjaśnił kwestię bezpieczeństwa systemu Linux i dlaczego doszło do infekcji oraz dodał od siebie co o tym myśli, więc ja nie będę już tego powielał.

We wspomnianym wyżej wpisie Plichu po części sprostował całą sytuację. Dlaczego tylko po części? Ponieważ wyjaśnił krótko dlaczego doszło w ogóle do infekcji kodu źródłowego programu przeznaczonego dla systemów linuksowych.