popularne tematy: porady

Problemy z PervasiveSQL 11 — szybkie rozwiązanie

PervasiveSQL to dość znany (a może nie?) system bazodanowy od firmy Pervasive. Trudno mi orzec czy popularniejszy od Microsoft SQL czy też MySQL, w każdym razie korzysta z niego wiele działów księgowo-kadrowych wykorzystujących program Symfonia.

Kombajn ten jest także używany w mojej firmie i, co ciekawe, jest obsługiwany przez zewnętrzną firmę. Co to oznacza? - ano, że w przypadku jakichkolwiek problemów zgłaszamy to właśnie do ww. firmy i czekamy na reakcję.

PSPing - słów kilka

PSPing to jeden z programów składowych pakietu PSTools (Windows Sysinternals). Do czego służy? Oczywiście do sprawdzania obecności urządzeń sieciowych "po drugiej stronie kabla". W przeciwieństwie do systemowego pinga z Windows, PSPing posiada jednak dodatkowe funkcjonalności a ja chciałbym dzisiaj przedstawić możliwości jednej z nich.

Otóż oprócz standardowego badania poprzez protokół ICMP, PSPing potrafi testować dowolny port TCP - aby nie być gołosłownym, spójrzcie na

FortiGate 50E i problemy z Web Application Firewall

Urządzenia z serii FortiGate mają zaimplementowany bardzo sprytny mechanizm o nazwie Web Filter. Oczywiście, jak sama nazwa wskazuje, służy to do monitorowania/filtrowania ruchu sieciowego związanego z protokołem www. Konkretnie rzecz biorąc na podstawie zdefiniowanych kategorii zezwalamy na dostęp (lub go blokujemy) do określonych stron internetowych.

Na ogół mechanizm ten działa bez zarzutu. Czasami jednak zdarza się, że któraś ze stron, mimo, że należy do bezpiecznej kategorii, nie chce nam się wczytywać.

Zdalny obraz komputera z wykorzystaniem wbadmin

Zapewne każdy admin i każda firma (organizacja) ma swój sposób na kopie zapasowe komputerów użytkowników. Niektórzy nie robią ich w ogóle - ot, kierują się filozofią, że raz na jakiś czas system należy postawić na nowo i tyle. Może to i zdrowe podejście ale czasochłonne - wszak każda operacja musi trochę trwać, kopiowanie, sterowniki itd.

Zresztą nie o to mi chodzi.

Tani PowerBank jako firmowy gadżet - nie polecam!

Oczywistym jest, że każda firma, każde przedsiębiorstwo stara się w jakiś sposób dotrzeć do klientów - zarówno aktualnych jak i potencjalnych. Ci najwięksi korzystają z reklam w TV, mniejsi ogłaszają się w Internecie czy w mediach papierowych. Wszyscy natomiast korzystają z różnego rodzaju reklamowych gadżetów.

Firma, z którą współpracuję również idzie z duchem czasu i reklamuje się w ten sposób. Najczęściej są to oczywiście kubki, smycze do kluczy, czapeczki - wcześniej bywały parasole czy pendrive'y.

Lenovo Z50 — brak WiFi i szybkie rozwiązanie

Kilka dni temu zostałem poproszony przez znajomego o pomoc - jak twierdził, jego laptop "zgubił" nagle możliwość dostępu do sieci po wifi. Jednego dnia komputer działał bezproblemowo ale drugiego nie było już połączenia z siecią bezprzewodową.

Laptopem okazał się Lenovo Z50 i pierwszy rzut oka na pasek szybkiego dostępu potwierdzał brak połączenia (Zdjęcie 1)

Pomyślałem sobie - skoro Lenovo to prosta sprawa, F5 lub FN+F5 i zapominamy o problemie. Niestety, nie tym razem. W tym modelu klawisz F5 powodował jedynie odświeżanie ekranu.

Problem w połączeniu z domeną - szybka naprawa

Dzisiejszy wpis będzie krótki, wręcz lakoniczny ale i problem nie jest jakiś mocno poważny - rozwiązanie natomiast należy do tych z gatunku banalnych :)

Otóż któregoś dnia przy próbie logowania jednego z hostów do domeny (WindowsServer2012), użytkownik otrzymał komunikat - "Relacje zaufania między tą stacją roboczą a domeną podstawową nie powiodły się" (Zdjęcie 1)

Od razu "zaświtało" mi, że może to mieć związek z niedawnym przywracaniem tej maszyny z obrazu (Acronis).

Kilka słów na temat Samsung GT-S5610

Na samym wstępie upraszam "fanboyów" firmy Samsung o spokój, gdyż wpis nie będzie zbyt pochlebny... Co oczywiście nie znaczy, że cała reszta produktów Samsunga jest be i do bani. Mogło być tak, że to tylko odosobniony przypadek - interesujące jest jedynie to, że sprawa dotyczy nie jednego egzemplarza a kilku!

Mowa naturalnie o tytułowym GT-S5610 (Zdjęcie 1)

Telefon starego typu, o niezbyt wygórowanych parametrach ale również niedrogi - w sieci można kupić nowe egzemplarze poniżej 300pln. O jego "bebechach" można przeczytać choćby